راه های جلوگیری از تاب برداشتن درب

تاب برداشتن درب

درب های چوبی یکی از رایج ترین درب های ساختمانی موجود در بازار هستند. در کنار زیبایی منحصر به فردشان و صمیمیتی که برای محیط به همراه می آورند، نمی توان از ایرادات اساسی آن ها نیز چشم چوشی کرد.

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که ممکن است یک درب چوبی را درگیر کند، تاب برداشتن آن است. احتمالا شما هم این مشکل را دیده اید که درب های چوبی بعد از مدتی، در صورتی که در معرض عوامل محیطی مضر قرار بگیرند، دچار تاب خوردگی می شوند و گاهی ورم هم می کنند.

اما چگونه می توان از تاب برداشتن درب جلوگیری کرد؟ آیا راهی وجود دارد که با استفاده از آن بتوان این مشکل را برطرف کرد؟ اصلا علت بروز مشکل تاب برداشتن درب چیست؟

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد همین موضوع صحبت کنیم. اگر یک درب ساختمانی چوبی دارید که دچار این مشکل شده است، حتما تا انتهای مقاله را دنبال کنید تا چند راهکار عالی برای رفع این مشکل به شما یاد بدهیم.

برای خرید درب های اتاقی و سرویس کلیک کنید.

چگونه تاب خوردگی چوب را متوجه شویم؟

خیلی از ما اصلا نمی دانیم که تاب خوردگی چوب چگونه است. بنابراین حتی اگر درب چوبی خانه مان هم به این مشکل دچار شده باشد، قدرت تشخیص آن را نخواهیم داشت.

اما اگر شما هم نمی دانید که چگونه وجود یا عدم وجود تاب خوردگی چوب را متوجه بشوید، اصلا جای نگرانی نیست چرا که با یک راهکار ساده می توان کاملا این موضوع را متوجه شد.

در گام اول باید یک تکه چوب بردارید و روی یک سطح صاف و یکدست قررا بدهید. اگر متوجه شدید که یک لبه ی آن از تخته ی چوبی بلند شده است، معنایش این است که چوب شما تاب خورده است. سپس می توانید همین راهکار را برای تمام وجوه تخته نیز اجرا کنید تا مطمئن شوید که دیگر جاهای آن دچار تاب خوردگی نشده باشد.

بیشتر بخوانید: نحوه نصب درب ضد سرقت

علت تاب برداشتن چوب

اگر متوجه شدید به هر علتی، سطح چوب مورد نظرتان دچار مشکلاتی مثل تاب خوردگی، ورم، اعوجاج یا تغییر شکل شده است، زمانش رسیده که به فکر رفع آن باشید. اما قبل از هر چیزی باید بدانید که درب های ساختمانی چوبی به چه علتی ممکن است دچار تاب خوردگی بشوند. عللی مانند:

درب مورد نظر در محیطی با شرایط بد آب و هوایی قرار گرفته است

اصلی ترین دلیلی که ممکن است به تاب خوردگی درب چوبی منجر شود این است که در شرایط آب و هوایی قرار گرفته باشد. مثلا احتمالا این مشکل در شهرهای شمالی ایران بیشتر است چرا که میزان رطوبت بالایی در این نواحی وجود دارد. یا مثلا کاهش و افزایش ناگهانی دمای هوا می تواند به بافت چوبی درب ها آسیب بزند. در فصول سرد سال، چوب درب ساختمانی دچار انقباض می شود و در فصل گرما، منبسط می شود. طبیعی است که درب های ساختمانی چوبی در چنین شرایطی دچار ترک شوند یا در بهترین حالت، تاب خوردگی پیدا کنند.

این موضوع در خصوص فرآورده های چوب مثل mdf نیز صادق است.

چوب به کار رفته در درب ساختمانی بی کیفیت است

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است به تاب خوردگی درب منجر شود، کیفیت پایین چوب است. همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید در ساخت درب های ساختمانی از چوب های مختلفی استفاده می شود. برخی از این چوب ها کیفیت کافی ندارند و اتصال الیافی آن ها به قدر کافی قوی نیست. در واقع اصلی ترین دلیل تاب خوردگی درب ها این است که از چوب های مقاوم و با کیفیتی در ساخت آن ها استفاده نشده است.

عیار کیفیت این درب ها، به مرور زمان مشخص می شود. مثلا یکی از درب هایی که معمولا دچار این مشکل می شود، درب هایی هستند که از چوب روسی ساخته شده اند. این چوب در گذر زمان، کاهش کیفیت خواهد داشت.

عدم مراقبت از درب های ساختمانی

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است در نهایت منجر به تاب برداشتن درب شود این است که به خوبی از درب ها مراقبت نمی شود. تمامی درب های چوبی و درب هایی که از فرآورده های چوب ساخته می شوند، اگر در معرض عوامل مضر مثل آب یا نور خورشید قرار بگیرند، دچار تاب خوردگی می شوند. بنابراین بهتر است با توجه به شرایط محیط، درب مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. بهترین میزان رطوبت برای نگهداری درب های چوبی، 8 الی 10 درصد است.

مشاهده کنید: رنگ الکترواستاتیک چیست؟

هجوم حشرات و موجودات خورنده به داخل چوب

یکی از اصلی ترین مکان هایی که حشرات و موجودات خورنده می توانند در آن سکنی بگزینند، چوب است. در واقع اصلی ترین دشمن درب های چوبی، هجوم حشرات است که در نهایت منجر به تاب برداشتن درب نیز می شود. اگر مورچه، موریانه یا زنبورهای نجار به داخل بافت چوب نفوذ کنند، پس از مدتی می توانند اتصال الیافی چوب را نابود کنند. بنابراین اگر می دانید که درب شما مورد هجوم این حشرات قرار گرفته است، فورا درصدد نابودی آن ها برآیید.

عدم رعایت اصول آماده سازی به هنگام فرآوری چوب!

باید بدانید که خیلی از درب های ساختمانی، در حال حاضر از چوب های صنعتی یا فرآورده های چوب مثل فایبرگلاس، ام دی اف یا اچ دی اف ساخته می شوند. بنابراین اگر اصول اولیه در ساخت آن ها رعایت نشده باشد، خیلی سریع دچار تاب خوردگی می شوند. اگر لبه ی محصولات چوبی دچار اعوجاج شود، دیگر نمی توانید از تاب برداشتن آن ها جلوگیری کنید.

تاب برداشتن چوب

درب های چوبی به چه شکلی تاب می خورند؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این درب های چوبی به انواع مختلفی دچار تاب خوردگی می شوند. یعنی شکل این تاب خوردگی متفاوت است. بنابراین برای رفع این مشکل حتما باید شکل تاب برداشتن درب را بشناسید.

 • قلابی شدن: در این نوع از تاب برداشت، می توانید حرکت الیاف در امداد یک لبه از درب چوبی را مشاهده کنید.
 • فنجانی شدن: این نوع تاب خوردگی به این شکل است که چوب از یک خط مستقیم در عرض قطعه چوبی منحرف می شود.
 • کمانی شدن: نحوه ی انحراف چوب از سطح اولیه ی خود، به صورت طولی خواهد بود.
 • پیچ خوردگی: در این نوع از تاب برداشتن، چوب از لبه و نسبت به یک خط مستقیم، از یک انتها به انتهای دیگر منحرف خواهد شد.
 • حلقه شدن: اگر به هر چهار گوشه ی چوب نگاه کنید، متوجه خواهید شد که دیگر در یک صفحه قرار ندارند.

پیشگیری از تاب برداشتن درب چوبی

زمانی که می خواهند درب چوبی مورد نظر را بسازند، باید یک سری مراحل اولیه طی شود تا مطمئن شوند که در آینده چوب مورد نظر دچار تاب خوردگی نخواهد شد. این مراحل شامل موارد زیر است:

خشک کردن چوب در کوره

اگر قرار است که از الوارهای سبز و تازه برای تهیه چوب استفاده شود،، بهتر است قبل از هر چیزی این الوارها را در داخل کوره های خشک کردن چوب قرار داد. این کوره ها می توانند رطوبت چوب را بگیرند. به این ترتیب چوبی که به دست می آید مقاوم و مستحکم خواهد بود.

البته این مسئله بدان معنی نیست که در آینده چوب مورد نظر مرطوب نخواهد شد. به همین دلیل است که شما باید روش های دیگر خشک کردن چوب را نیز بدانید. به هنگام خشک کردن چوب موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هیچوقت نباید چوب را نیمه خشک رها کرد. بلکه باید آن را تا رطوبت مناسب خشک ساخت.
 • همچنین سرعت خشک کردن چوب نباید خیلی آهسته و آرام باشد.
 • اگر چوب را بیش از حد خشک کنید، به تدریج دچار شکاف و ترک خواهد شد.

چوب را معاینه کنید

زمانی که تصمیم به خرید درب چوبی می گیرید، حتما باید تمام قطعات آن را بررسی کنید. گاهی می توانید از دستگاه های رطوبت سنج نیز استفاده کنید.

جهت مشاهده انواع درب های داخلی و چوبی کلیک کنید.

انبار درب های چوبی را مراقبت کنید

یکی از اصلی ترین کارهایی که باید به هنگام ساخت تولید درب های چوبی رعایت شود، این است که انبار آن ها کاملا خشک و با تهویه ی مطبوع باشد. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که دچار تاب برداشتگی نخواهند شد.

انواع روش های رفع تاب برداشتن چوب

زمانی که با مشکل تاب برداشتن درب های چوبی مواجه شدید، تنها چند راهکار برای رفع این معضل خواهید داشت. در ادامه به معرفی این روش ها اشاره خواهیم کرد.

حرارت دهی

زمانی که درب مورد نظرتان دچار تاب برداشتن می شود، باید قبل از هر چیزی به شکل تاب برداشتن آن دقت کنید. لازم به ذکر است که همواره نمی توان مشکل تاب برداشتن درب های چوبی را حل کرد اما یکی از اصلی ترین راهکارهایی که پیشنهاد می کنیم، استفاده از حرارت است.

برای انجام حرارت دهی به درب چوبی بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در گام اول درب چوبی را از چارچوب خود جدا کنید و روی یک سطح صاف قرار بدهید.
 • سپس روی نواحی تاب خورده ی آن حرارت مستقیم اعمال کنید. این کار را تا جایی ادامه بدهید که سطح چوب داغ شود.
 • منتظر بمانید که چوب خنک شود و به حالت اولیه ی خود برگردد.

هشدار: چوب را بیش از اندازه داغ نکنید. چرا که ممکن است دچار سوختگی شود.

همچنین مشاهده کنید: بهترین چوب برای ساخت درب چوبی

از اتو استفاده کنید

یکی از راه های فوق العاده ای که می توان با استفاده از آن مشکل تاب برداشتن سطح درب چوبی را برطرف کرد بدون این که به خود درب آسیبی وارد شود، استفاده از اتو است. برای انجام این کار روی درب را با حوله های مرطوب بپوشانید. یادتان نرود که هیچ یک از بخش های درب نباید بدون پوشش حوله باقی بماند.

حواستان باشد به سراغ حوله یا پارچه هایی بروید که در مقابل حرارت اتو مقاوم باشند و دچار سوختگی نشوند. همچنین میزان رطوبت این حوله ها نباید خیلی بالا باشد. همین که نمدار باشند کافیست.

در گام بعدی بهتر است سطح محدب درب را رو به بالا قرار دهید. اتو را تا بیشترین درجه ی حرارت خود تنظیم کنید. اگر اتوبخار داشته باشید که کارتان خیلی راحت تر خواهد بود. زمانی که اتو کاملا داغ شد آن را روی سطح تاب برداشته بفشارید و روی سطح آن بکشید. دقت داشته باشید که سطح فشاری که روی درب وارد می کنید، باید یکنواخت باشد.

در هر بار فشار اتو، بهتر است آن را به مدت 5 الی 10 ثانیه نگه دارید.

یادتان نرود که تمام بخش های درب را اتو کنید و فقط به بخش های تاب برداشته اکتفاء نکنید. اگر لازم است چندین بار مرحله ی اتوکشی را انجام بدهید.

در قدم آخر، حوله ها را از دور درب باز کنید و بزارید که درب کاملا خشک و خنک شود.

دقت داشته باشید که احتمالا این روش برای تمام درب های ساختمانی چوبی مفید نباشد. بنابراین اگر یکی دو بار امتحان کردید اما نتیجه ای نگرفتید، بهتر است به دنبال روش دیگری باشید.

خمیدگی چوب

از سنباده استفاده کنید

یکی دیگر از روش هایی که برای رفع تاب برداشتن چوب استفاده می شود و معمولا جوابدهی خوبی هم دارد، استفاده از سنباده است. البته این روش سخت و پیچیده است و ممکن است که نیازمند کمک های حرفه ای باشد.

برای انجام این کار، باید درب را از روی چارچوب خود بردارید و روی یک سطح صاف قرار بدهید. سپس روی سطح ناهموار را سنباده بکشید. البته ممکن است در طول این روند، بخشی از رنگ درب توسط سنباده خراشیده شود. به همین علت معمولا لازم است که عملیات رنگ آمیزی نیز داشته باشید.

ضربه گیر و قفل درب را چک کنید

گاهی مواقع علت اصلی تاب برداشتن درب این است که ضربه گیر و قفل درب در جای درستی قرار نگرفته اند یا این که به خوبی به هم چفت نشده باشند. به این ترتیب درب کمی کج می شود و به نظر می آید که دچار تاب خوردگی شده است.

در چنین شرایطی بهتر است کمی جای ضربه گیر را تغییر دهید و سپس دوباره وضعیت درب را بررسی کنید.

برای انجام این کار نیز باید ابتدا ضربه گیر را باز کنید. سپس، پیچ گوشتی را در سوراخ های بالایی آن قرار بدهید و با یک چکش رویش ضربه بزنید. فشار ناشی از ضربه باعث می شود که ضربه گیر کمی به سمت پایین حرکت کرده و مشکل درب نیز از بین برود.

سخن آخر

در نهایت همواره توصیه می کنیم که برای خرید درب های ساختمانی حتما به سراغ برندهای معتبر بروید که از چوب های مرغوب استفاده کرده اند. رستاچوب می تواند بهترین مرجع شما برای خرید انواع درب های ساختمانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *