همه چیز در مورد لولای مخفی درب

لولای مخفی

اطلاعی از آمار سرقت و دزدی از منازل و ساختمان ها دارید؟ آیا می دانید این روزها دزدان از چه وسایل و روش هایی برای باز کردن درب خانه استفاده می کنند؟

واقعیت این جاست که پیشرفت سارقین در شکستن موانع دفاعی خانه، به قدری افزایش پیدا کرده که دیگر هرگونه تمهید ایمنی، لازم و ضروری شده است!

به همین دلیل است که همواره توصیه کرده ایم که ایمنی و امنیت درب های ساختمانی را جدی بگیرید. چرا که اولین مانع جلوی راه سارقین، همین درب های ساختمانی هستند. در این میان بهترین درب های ساختمانی، از نوع ضد سرقت می باشند.

اما آیا می دانید یکی از مهم ترین ویژگی های درب ضد سرقت که آن را حسابی ایمن کرده است، استفاده از لولای مخفی می باشد؟ چقدر در مورد لولاهای مخفی اطلاعات دارید؟ آیا می دانید که انواع لولای درب ساختمانی چه هستند؟

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم در مورد انواع لولاهای درب و به خصوص لولای مخفی درب صحبت کنیم. اگر تصمیم به خرید یکی از درب های ساختمانی را دارید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

لولای مخفی چیست؟

اگر به ساختار درب های ضد سرقت نگاه کنید، متوجه می شوید که از چند لولای مخفی در ارتفاع های مختلفی از درب استفاده کرده است. اما چرا به آن ها مخفی می گویند؟ دلیلش بسیار واضح است! چرا که لولای مخفی از بیرون ساختمان دیده نمی شود. در واقع سارقین نمی توانند با شکستن این لولا، درب را از جا بردارند و به داخل محیط نفوذ کنند.

لولای مخفی، تنها از داخل ساختمان در دسترس می باشد. به همین دلیل است که برای بیشتر درب های ضد سرقت از لولای مخفی استفاده می شود.

البته ناگفته نماند که درب های ساختمانی از انواع مختلف لولا استفاده می کنند.

انواع لولای درب

کار لولای درب ساختمانی چیست؟ اصلی ترین وظیفه ی لولا این است که :

 • وزن درب را تحمل کند
 • به باز و بسته شدن راحت درب کمک کند!

بنابراین ممکن است لولاهای مختلفی در بازار وجود داشته باشد که هرکدام، مزیت ها و خصوصیات خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین لولاهای درب ساختمانی پرداخته ایم:

لولای لب به لب

اگر نگاهی به این لولا بندازید، متوجه می شوید که دارای دو صفحه برگی است. یکی از این صفحه ها به درب متصل شده و دیگری به لبه ی درب وصل است. به این ترتیب، بدنه ی درب روی لولا سوار می شود. بیشتر مواقع از این لولاها برای درب های ورودی ساختمان استفاده می شود.

لولای فلاش

نوع دیگری از لولای درب های ساختمانی در بازار موجود است که شبیه به لولای لب به لب هستند. با این تفاوت که برای درب های سبک مناسب می باشند. حتی گاهی مواقع از این لولاها برای درب کابینت نیز استفاده می شود.

لولای فنری

همان طور که از نامش نیز پیداست، این دسته از لولاهای درب های ساختمانی، از نوعی فلز فنری روی صفحات خود استفاده می کنند. در واقع بیشتر مواقع برای درب هایی که قرار است به صورت اتوماتیک بسته شوند، از این لولاها استفاده می شود.

لولای تسمه ای

اصلی ترین تفاوت این لولاها با دیگر لولاهایی که در بازار موجود است، این می باشد که به هنگام بسته شدن درب می توانید صفحات ورقه ای آن را مشاهده کنید. اصلی ترین کاربرد این لولاهای تسمه ای، برای درب انبارها و سوله هاست.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره قفل آژيردار

لولای پیانویی

این دسته از لولاها برای تمام طول درب استفاده می شوند و یکپارچه هستند. به همین دلیل به آن ها لولای پیانویی گفته می شود. البته باید بدانید که از چنین لولاهایی کمتر برای درب های ساختمانی استفاده می شود و بیشتر کاربردشان برای درب صندوق های بزرگ است.

لولای پروانه ای

همان طور که از نامش هم پیداست، طراحی این لولا به شکل بال پروانه است. در نتیجه برای وسایل تزئینی بیشتر استفاده می شود. در درب های ساختمانی به سراغ استفاده از این لولاها نمی روند.

لولای مخفی

همان طور که گفتیم، اصلی ترین فرق لولای مخفی این است که تنها از داخل ساختمان دیده می شوند. این لولاها که به نام لولای اروپایی نیز شناخته می شود، علاوه بر درب های ساختمانی در کابینت سازی و…نیز کاربرد دارد. در واقع تنها زمانی می توان لولای مخفی را مشاهده کرد که درب باز شود.

لولای درب چرخان

حتما شما هم این درب ها را در مراکز خرید و رستوران ها دیده اید. درب هایی که حالت چرخان دارند. در نتیجه نیازمند لولاهای مخصوصی هستند. این لولاهای درب چرخان به نحوی طراحی شده اند که می توان درب را از هر سمتی باز کرد.

لولای چرخان

مزیت های لولای مخفی

همان طور که اشاره کردیم، اصلی ترین محل کاربرد لولای مخفی در ساختار درب های ضد سرقت است. در واقع استفاده از چنین لولاهایی باعث می شود که ایمنی و امنیت درب بالاتر برود.

اما اصلی ترین مزیت های لولای مخفی چیست؟

 • درب هایی که لولای مخفی دارند، ظاهرشان زیباتر است چرا که سطح آن ها یکدست و صاف دیده می شود.
 • امنیت درب هایی که لولای مخفی دارند، بیشتر است چرا که سارق با شکستن لولا نمی تواند درب را از جا بردارد
 • انعطاف پذیری لولای مخفی بیشتر است. به این معنی که با استفاده از این لولاهای مخفی می توان درب ساختمانی را راحت تر نصب کرد.
 • مقاومت و استحکام لولای مخفی بسیار بالاست.
 • استفاده از لولاهای مخفی در درب هایی که فریم ندارند، توصیه می شود. ( اصلی ترین نکته در درب های فریم لس این است که سطح صافی داشته باشند. بیشتر مواقع از این درب ها در طراحی های مینیمال و مدرن استفاده می شود. بنابراین استفاده از لولای مخفی توصیه می شود)

تمام این مزیت ها باعث شده است که محبوبیت لولای مخفی میان سازندگان درب های ساختمانی بیشتر شود.

البته نباید فراموش کنیم که لولای مخفی معایبی هم دارد که اصلی ترینشان گران قیمت بودن است. در واقع، با توجه به اینکه کاربرد لولا قرار است در کجا باشد، ممکن است قیمتشان فرق کند.

بیشتر بخوانید: انواع دستگیره درب ضدسرقت و نحوه ی نصب آن

انتخاب لولای مخفی

اگر تصمیم گرفته اید که برای درب های ساختمانی خود از لولای مخفی استفاده کنید، باید بدانید که با دنیای وسیعی از انتخاب های مختلف مواجه خواهید بود. در واقع، تنوع این لولاها در بازار بسیار زیاد است.

اما برای خرید بهترین لولای مخفی، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • وزن درب ساختمانی را در نظر بگیرید
 • روکش کامل و نیمه روکش بودن لولا را بررسی کنید
 • برند لولای مخفی را بررسی کنید
 • با توجه به وزن درب، باید تعداد لولاهای مخفی مشخص شوند.

معرفی برترین برندهای لولای مخفی

به طور کلی، بازار ایران پر از برندهای معتبر لولای مخفی است. اما در این میان، سه برند لولای مخفی از سایرین، شناخته شده تر هستند:

 • برند Soss
  برند Blum
 • برند Amerock
 • برند Tectus

هر یک از این برندها، مزیت های خاص خود را دارند. اما در کل، کیفیت خیلی خوبی از خود ارائه می کنند. اگر می خواهید برای درب ورودی خود، لولای مخفی تهیه کنید بهتر است به سراغ برندهای Soss و Tectus بروید.

البته حواستان باشد که تعداد لولاها باید بر اساس اندازه و ضخامت درب انتخاب شوند. در این میان برندهای دیگری مثل آویلوکس هم در بازار وجود دارند اما بیشتر مواقع برای لولای پنجره از این لولاهای مخفی استفاده می شود.

جهت مشاهده و خرید انواع درب ساختمانی کلیک کنید.

بهترین لولای درب کدام است؟

خیلی از مراجعه کنندگان و مشتریان رستاچوب با این سوال به سراغ ما می آیند: کدام یک از لولاهای موجود برای درب چوبی مان مناسب تر است؟

واقعیت این جاست که لولاهای درب کاربردهای مختلفی دارند و هرکدام ممکن است در جای خاصی استفاده شوند. اما به طور کلی، همواره توصیه می کنیم که نکات زیر را مد نظر داشته باشید تا بهترین خرید ممکن را تجربه کنید:

وزن و جنس لولا را بررسی کنید!

یکی از مهم ترین خصوصیاتی که در مورد تمام لولاهای موجود در بازار وجود دارد، وزنشان است. در حقیقت هر یک از این لولاها، تحمل وزن محدودی دارند. به همین دلیل است که قبل از هر چیزی، باید ببینید که لولای مد نظر شما توان کافی برای تحمل وزن درب را دارد یا خیر!

در کنار این مسئله، بحث مواد به کار رفته در ساختار لولا نیز مطرح است. لولای مد نظر باید از متریال خوبی ساخته شده باشد. مثلا اگر قرار است لولا را در درب ورودی ساختمان قرار بدهید، حتما باید از جنسی باشد که در برابر خوردگی و رطوبت مقاومت کافی داشته باشد. همچنین باید بتواند وزن درب ورودی که معمولا سنگین است را نیز تحمل کند.

ابعاد و ضخامت درب را در نظر بگیرید!

یکی دیگر از نکاتی که به هنگام انتخاب لولای درب باید به آن توجه کنید، موضوع ابعاد و ضخامت درب است. مثلا اگر درب شما دارای ضخامت عادی و معمولی باشد، خرید یک لولا با ابعاد استاندارد کفایت می کند. اما در صورتی که درب شما ضخیم و عریض است، بهتر است به سراغ لولاهای بزرگ تر بروید.

ابعاد و ضخامت درب، حتی تعداد لولاها را نیز مشخص می کند.

ارتفاع درب را بسنجید!

بله! درست شنیده اید! برای دانستن تعداد دقیق لولاهای درب باید ارتفاع درب را نیز بدانید!

چرا که با توجه به ارتفاع درب است که باید تعداد لولاها را مشخص کنید. مثلا اگر درب شما ابعاد استاندارد دارد و ارتفاعش حدود 152 سانتی متر است، نیازمند سه عدد لولا هستید.

اما در خصوص درب های طویل تر، باید تعداد لولاها را افزایش بدهید. به طور کلی:

 • درب های کوتاه تر از 152 سانتی متر، 2 عدد لولا نیاز دارند.
 • درب های 154 الی 205 سانتی متر، 3 عدد لولا نیاز دارند.
 • درب های 205 الی 246 سانتی متر، 4 عدد لولا نیاز دارند.

به ترتیب هرچقدر ارتفاع درب بیشتر می شود، نیازش به لولا هم بیشتر می شود. به نحوی که درب هایی با ارتفاع بیش از 276 سانتی متر، نیازمند بیش از 6 عدد لولا هستند. معمولا این درب ها برای لابی استفاده می شوند.

لولای در

نصب لولای درب چگونه است؟

توصیه می کنیم برای نصب لولای درب به سراغ نیروهای متخصص و ماهر بروید. چرا که صاف و ثابت بودن لولاها بسیار حائز اهمیت است. هرگونه اشتباهی می تواند منجر به بروز ایراد در روند نصب درب شوند.

اما چند نکته به هنگام نصب لولا:

 • فاصله ای که میان بالای درب و بالاترین لولا وجود دارد، باید نهایتا 12 اینچ باشد.
 • فاصله ی میان پایه ی درب با پایین ترین لولا، باید 24 اینچ باشد.
 • باید فاصله ای میان لبه ی لنگه لولا با چهارچوب درب وجود داشته باشد. این فاصله ممکن است در درب های مختلف، متفاوت باشد. در واقع این فاصله با توجه به ضخامت و عرض درب تعیین می شود.
 • نصب لولا باید به گونه ای صورت بگیرد که باز و بسته شدن درب به راحتی انجام شود.

به طور کلی، توصیه می شود که نصب لولا که بخشی از روند نصب درب های ساختمانی است، توسط نیروهای ماهر و خبره صورت بگیرد. به این ترتیب می توانید اطمینان داشته باشید که همه چیز به درستی پیش خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: قفل پستچی

قیمت لولای مخفی

همان طور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم، قیمت لولای مخفی چندان ارزان نیست. البته جهت تعیین قیمت لولای مخفی باید نکات زیر را در نظر داشت:

 • برند سازنده ی لولای مخفی
 • جنس و متریال به کار رفته در لولا
 • ابعاد لولای مخفی
 • کاربردی که لولای مخفی خواهد داشت

با توجه به هر یک از این فاکتورها، قیمت نهایی لولای مخفی مشخص می شود. اما به طور کلی، لولای مخفی در قیاس با دیگر لولاهایی که در بازار وجود دارند، کمی گران تر است. البته در عوض، کیفیت بسیار خوبی را ارائه می کند.

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که استفاده از لولای مخفی در درب های ضد سرقت باعث می شود که ایمنی آن ها از هر لحاظ، افزایش پیدا کند. همین موضوع می تواند دست سارقین برای ورود غیرمجاز به خانه را ببندد. در نتیجه، توصیه می شود که از این لولاهای مخفی در درب های ساختمانی خود استفاده کنید.

رستاچوب، به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان و ارائه کنندگان درب های ساختمانی، تلاش کرده است که محصولات خود را با بهترین کیفیت ارائه کند. شما می توانید جهت خرید انواع درب های ساختمانی به منوی محصولات مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *