اجزای تشکیل دهنده‌ی در ضدسرقت

اجرای درب ضد سرقت

بارها در مورد درب های ضد سرقت صحبت کرده ایم اما آیا می دانید که اجزای تشکیل دهنده ی درب ضد سرقت چه هستند؟ آیا می دانید که هر یک از آن ها چه وظیفه ای دارند و چگونه باعث می شوند که مقاومت و امنیت درب افزایش پیدا کند؟

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم به موضوع بخش های مختلف یک درب ضد سرقت بپردازیم. بنابراین اگر تصمیم به خرید درب ضد سرقت دارید، قبل از هر چیزی باید بدانید که این درب ها از چه اجزایی تشکیل شده اند. با ما همراه باشید.

درب ضد سرقت چیست؟

برای این که بتوانیم به خوبی اجزای تشکیل دهنده ی درب ضد سرقت را توضیح بدهیم، قبل از هر چیزی باید به معرفی خود این درب ها بپردازیم؟

خب احتمالا همه ی ما می دانیم که این درب ها ضد سرقت هستند. به این معنی که سارقین نمی توانند آن ها را دچار خرابی کرده و به این ترتیب وارد ساختمان شوند. مقاومت این درب ها حتی نسبت به نرده های فلزی نیز بیشتر است.

اما چه چیزی باعث می شود که این درب ها تا این حد ایمن و مقاوم شوند؟ پاسخ این سوال در اجزا و بخش های به کار رفته در ساختار درب های ضد سرقت نهفته است. در واقع به دلیل وجود لولا، دستگیره، چهارچوب و قفل های منحصر به فرد است که درب های ضد سرقت تا این حد ایمن شده اند.

علاوه بر این مسائل، درب های ضد سرقت را می توان در زمره درب هایی قرار داد که در برابر حریق و آتش سوزی نیز مقاومت خوبی دارند. در ضمن عایق سازی صوتی را نیز انجام می دهند.

به همین دلیل است که از هر نظر انتخاب خوبی محسوب می شوند. البته نباید فراموش کرد که درب های ضد سرقت را معمولا به عنوان درب های ورودی به کار می برند. در ضمن هر یک از این درب های ضد سرقت برای محیط خاصی به کار می روند. مثلا درب های ضد سرقت آپارتمانی معمولا یک درب ساده ی فلزی است که از دو لایه ورق فلزی به ضخامت 1 میلی متر تشکیل شده است که دور آن را لایه هایی پوشانده که عایق ساز گرما و صدا باشند.

البته استفاده از این درب های ضد سرقت برای خانه های مسکونی این مزیت را دارد که سارقین با استفاده از شکستن درب نمی توانند وار شوند چرا که سر و صدای زیادی ایجاد می شود.

اما برای خانه هایی که در خارج شهر هستند یا در ساختمان هایی که شب ها خالی می شوند باید از درب هایی استفاده کرد که ویژگی های خاصی دارند. مثلا ضخامت لایه های فلزی آن ها بیشتر است یا داخل ساختار درب یک شبکه فولادی قرار داده باشند. یا حتی مواد و یراق آلات به کار رفته در آن ضد برش و ضد اسید باشند.

درب ضد سرقت فلزی

یکی از رایج ترین درب های ضد سرقتی که در بازار موجود است، درب های ضد سرقت فلزی هستند که ساختاری متشکل از فولاد یا آهن نرم دارند. همچنین یک قطعه شیشه ی آب دیده نیز در پشت پنل آن ها کار شده است. این درب ها مقاومت خوبی دارند و می توان از آن ها در جاهای مختلفی استفاده کرد.

درب ضد سرقت چوبی

نوع دیگری از درب های ضد سرقت در بازار موجود است که جنس اصلی آن ها از چوب می باشد. البته معمولا از ترکیب فلز و چوب برای ساخت این درب ها بهره می برند تا مقاومت و استحکامشان را بالاتر ببرند.

اصلی ترین نکته ای که در مورد درب های ضد سرقت چوبی وجود دارد این است که برای مقاوم سازی این درب ها، از ورقه های فلزی در ساختارشان استفاده می شود سپس از چوب برای ظاهر کار استفاده می کنند تا درب ها زیباتر شوند.

هر یک از این درب های ضد سرقت کارایی و ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

در ضد سرقت چوبی

اجزای درب ضد سرقت

اما حالا که با مفهوم درب ضد سرقت و انواع آن آشنا شدید، می خواهیم به سراغ معرفی اجزای تشکیل دهنده ی درب ضدسرقت برویم. اگر نگاهی به اسکلت و ساختار درب بندازیم متوجه می شویم که به شکل چند لایه ساخته شده است. به این معنی که از ورقه های فلزی و روکش های چوبی برای ساخت اسکلت این درب ها استفاده شده است.

البته برای افزودن ویژگی هایی مثل عایق سازی صوتی به این درب ها، از پشم سنگ نیز استفاده می شود.

اما دیگر اجزای این درب ها چه هستند؟ قطعا نمی توان گفت که درب های ضد سرقت از همین سه لایه تشکیل شده اند. با ما همراه باشید تا دیگر بخش های تشکیل دهنده ی درب ضد سرقت را به شما معرفی کنیم.

ورقه فلزی

یکی از اصلی ترین بخش هایی که به درب های ضد سرقت معنا و مفهوم می دهد، همین ورقه ی فلزی است که معمولا در ساختار درب تعبیه می شود. در واقع چیزی که یک درب ضد سرقت را از درب های معمولی متمایز می کند، همین ورقه فلزی است. اصلی ترین وظیفه ی این بخش از درب های ضد سرقت این است که مقاومت و امنیت آن را بالا ببرد. در کنار ورقه فلزی از کلاف و کمربندهای فولادی نیز استفاده می شود.

رویه درب

رویه درب، همان ظاهر درب است. آن چیزی که ما از درب می بینیم. این رویه ها که معمولا از جنس های مختلفی تهیه می شوند، ظاهر درب را می سازند. روکش های درب ضد سرقت با توجه به کاربردی که برایشان در نظر گرفته شده، انتخاب می شوند. مثلا اگر محیطی که قرار است درب ضد سرقت در آنجا نصب شود، مرطوب باشد بهتر است به سراغ رویه هایی برویم که ضد آب هستند.

این روکش ها معمولا از جنس های مختلفی مثل چوب، پی وی سی، ام دی اف یا فلز و شیشه ساخته می شوند. حتی می توان این روکش ها را به نحوی طراحی کرد که دارای برجستگی و فرورفتگی های زیبایی باشند تا ظاهر درب فوق العاده به نظر بیاید.

نوع دیگری از رویه های درب نیز وجود دارد که به روش CNC ساخته می شوند. با استفاده از این روش می توان تولید روکش را انبوه کرد. به همین دلیل است که قیمت درب هایی که از روکش cnc استفاده کرده اند، ارزان تر می باشد.

هر یک از درب های ضد سرقت موجود در بازار، نوع خاصی از رویه ها را دارند. مثلا درب ضد سرقت ترک که به کالایی لوکس و مرغوب معروف است، رویه ای از جنس ام دی اف با روکش طبیعی چوب دارد.

عایق پشم سنگ و پشم شیشه

یکی از اصلی ترین ویژگی های مربوط به درب های ضد سرقت، عایق سازی صوتی آن هاست. این ویژگی با استفاده از پشم سنگ یا پشم شیشه به دست می آید. در واقع فضای میان ورقه فلزی و رویه درب را با این مواد می پوشانند تا هم عایق سازی صوتی صورت بگیرد و هم عایق سازی حرات!

چهارچوب

هر دربی برای اینکه نصب شود به چهارچوب نیاز دارد. درب های ضد سرقت نیز استثناء نیستند. معمولا جنس این چهارچوب ها از فلزی با ضخامت 1.5 میلی متر یا بیشتر است. این چهارچوب ها را با استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک می پوشانند تا مقاومت آن را در برابر خش، حرارت و.. افزایش دهند.

لولای درب ضد سرقت

یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ی درب ضد سرقت که ایمنی آن را افزایش می دهد، لولاها هستند. در واقع بیشتر سارقین برای ورود به خانه از راهکار شکستن لولا استفاده می کنند. اما از آن جایی که لولای درب ضد سرقت کاملا مخفی است، پس امکان اهرم کردن آن وجود ندارد.

همچنین با توجه به این که وزن درب های ضد سرقت معمولا بالاست باید از لولاهای با جنس مقاوم استفاده شود. گاهی هم لازم است که چندین لولا در نقاط مختلف اتصال درب به چارچوب کار شود تا بتوانند وزن درب را به خوبی تحمل کنند. نوع این لولاها نیز باید بلبرینگ دار باشد.

قفل درب های ضد سرقت

هر چقدر که ساختار درب مقاوم و مستحکم باشد، اگر یک قفل مرغوب برای آن به کار نرود تمام تمهیدات امنیتی بیهوده می شوند. در واقع کیفیت قفل های درب ضد سرقت بسیار بالاست. چرا که گام اول در حفظ ایمنی درب ها به حساب می آیند.

اگر بهترین درب ضد سرقت را خریداری کنید اما قفلی که روی آن نصب است، بی کیفیت باشد، خریدتان بی فایده خواهد بود و درب ضد سرقت شما فرقی با یک درب معمولی نخواهد داشت.

به طور کلی درب های ضد سرقت دارای دو نوع قفل می باشند. یکی از آن ها که در بخش بالایی درب تعبیه شده است به نام قفل شب بند شناخته می شوند. قفل دیگر نیز قفل اصلی درب است. معمولا بهتر است به هنگام ترک خانه هر دو قفل را بزنید تا امنیت محیط بالاتر برود.

کارکرد قفل درب های ضد سرقت این گونه است که وقتی کلید را داخل قفل می چرخانید، به طور همزمان 8 زبانه ی متحرک و ثابت از دو جهت وارد چهارچوب درب می شوند و به این ترتیب امکان باز کردن آن بسیار پایین می آید.

قفل های شب بند درب ضد سرقت در انواع کارتی، رمزدار یا اثر انگشتی عرضه می شوند.

کلید درب ضد سرقت

اگر نگاهی به کلیدهای درب ضد سرقت انداخته باشید متوجه خواهید شد که با کلید درب های معمولی متفاوت هستند. به طور کلی زمانی که درب ضد سرقت را خریداری می کنید دو جور کلید به شما داده می شود. یکی از این  کلیدها به نام کلید کارگری معروف است و به هنگام ساخت و ساز ساختمان به کار می رود. به محض این که از کلیدهای اصلی استفاده شود، کلیدهای کارگری که معمولا 2 تا هستند از کار می افتند و از رده خارج می شوند.

کلید در ضدسرقت

دستگیره درب ضد سرقت

یکی دیگر از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده ی درب ضد سرقت، دستگیره ها هستند. این دستگیره ها انواع و اقسام زیادی دارند و در طرح های مختلفی عرضه می شوند. این دستگیره ها برای باز و بسته کردن درب به کار می روند. دستگیره رزت، دستگیره کلاسیک؛ دستگیره های مدرن و… بخشی از انواع دستگیره های درب ضد سرقت است.

معمولا این دستگیره ها را از فلزات مقاومی مثل کروم، فولاد ضد زنگ یا نیکل می سازند. به این ترتیب در برابر ضربه یا پاشش اسید مقاوم می شوند.

زوار درب

اگر با دقت به لبه های درب نگاه کنید متوجه می شوید که نوعی نوار باریک از جنس چوب روی درب کار شده که بسیار زیبا هستند. این نوارها به نام زوار شناخته می شوند.

چشمی درب ضد سرقت

بیشتر درب های ساختمانی دارای چشمی هستند. درب های ضد سرقت نیز چنین بخشی دارند. چشمی در واقع سوراخی است که داخل درب کار می شود و روی آن یک عدسی قرار می دهند تا امکان دیدن محیط بیرون از داخل مهیا باشد.

زنجیر درب ضد سرقت

معمولا برای حفظ امنیت، از نوعی زنجیر مقاوم پشت درب استفاده می شود. اگر این زنجیر را در محفظه ی خودش قرار داده باشید، درب تنها چند سانتی متر باز خواهد شد.

درکوب درب

گرچه نمی توان به طور مشخص گفت که این وسیله جزو درب های ضد سرقت است اما قرار دادن آن روی درب می تواند آرامش را به همراه بیاورد. کافیست این درکوب را که معمولا از جنس فلز است، چند بار به در بزنید تا صاحب خانه متوجه حضور شما پشت درب شود. به این ترتیب دیگر لازم نیست که زنگ درب را بزنید و سر و صدا ایجاد کنید.

رنگ درب های ضد سرقت

اگر سری به بازار این گونه درب ها بزنید با دنیایی از تنوع رنگی مواجه خواهید شد. اما بیشتر مواقع این درب ها را با طیف قهوه ای یا سفید رنگ آمیزی می کنند تا حس و حال طبیعت را تداعی کنند.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که تمامی ویژگی های درب ضد سرقت از همین اجزای آن می آید. در صورتی که کیفیت یکی از این اجزا بالا نباشد، قطعا در عملکرد کلی درب ضد سرقت اثر می گذارد. رستاچوب می تواند بهترین مرجع شما برای خرید درب های ضد سرقت با کیفیت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *