پشم سنگ و عایق بندی درهای ضدسرقت

پشم سنگ

وقتی که از درب های ساختمانی حرف می زنیم، قطعا عایق سازی نیز اهمیت ویژه ای برایمان دارد. بخشی از وظیفه ی این درب ها این است که از ورود و خروج صدا، حرارت، انرژی و… جلوگیری کند.

اما یک درب ساختمانی چگونه می تواند چنین کاری را انجام دهد؟

عایق سازی بخش مهمی از ساختار درب ضد سرقت است. ممکن است این کار با روش های مختلفی صورت بگیرد اما یکی از رایج ترین وسایلی که برای عایق سازی درب های ساختمانی به کار می رود، پشم سنگ است.

پشم سنگ ماده ای طبیعی است که برای جلوگیری از عبور و مرور صدا، حرارت و…در ساختار درب به کار می رود.

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم به جزئیات بیشتری در خصوص کاربرد پشم سنگ در دربهای ضدسرقت بپردازیم. اگر این موضوع برایتان جالب است یا می خواهید یکی از درب های ضد سرقت را خریداری کنید، توصیه می کنیم ادامه ی این مطلب را از دست ندهید و به اسکرول کردن ادامه دهید.

پشم سنگ چیست؟

وقتی که صحبت از پشم سنگ می شود، منظورمان چیست؟ اصلا مگر سنگ، پشم دارد؟!

پشم سنگ نوعی ماده ی معدنی است که از بازالت به دست می آید. اهمیت پشم سنگ از بابت خواص عایق سازی آن است. استفاده از این ماده می تواند محیط را کاملا آکوستیک کند.

البته باید بدانید که تنها ماده ای که می تواند عایق سازی انجام بدهد، پشم سنگ نیست. اما این ماده در قیاس با دیگر عایق سازها، بسیار بهتر است و کیفیت بالاتری دارد. به همین دلیل است که درب های ضد سرقتی که از عایق سازهای پشم سنگ استفاده کرده اند، کیفیت بالاتری در حفظ انرژی و آرامش محیط دارند.

یکی از دلایل محبوبیت پشم سنگ در میان تولیدکننده های درب ضد سرقت، این است که اساسا آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

جهت مشاهده و خرید انواع درب ضدسرقت کلیک کنید

ویژگی های پشم سنگ

پشم سنگ همان طور که اشاره کردیم، به عنوان عایق ساز در وسایل و ابزارهای مختلفی به کار می رود. شاید مهم ترین کالایی که از پشم سنگ بهره می برد، درب های ضد سرقت باشند.

اما پشم سنگ چه ویژگی هایی دارد که منجر به این محبوبیت بالا شده است؟

  • حساسیتی که پشم سنگ ایجاد می کند بسیار کم است!
  • طرفدار محیط زیست به حساب می آید
  • مقاومت آن در برابر حرارت، آتش و دور بسیار بالاست
  • می تواند امواج صوتی را به خود جذب کند. در نتیجه عایق سازی صوتی فوق العاده ای است
  • پشم سنگ قیمت مناسبی دارد و به همین دلیل در صنعت ساخت درب های ساختمانی به کار می رود.
  • نقطه ذوب بسیار بالایی دارد و به همین دلیل می تواند در برابر آتش مقاومت بالایی از خود نشان بدهد.
  • اگر در درب های ضد سرقت و ضد حریق استفاده شود، از سرایت کردن آتش به دیگر طبقات و نقاط ساختمان جلوگیری به عمل می آورد.

تمام این ویژگی ها باعث شده که از این ماده برای پر کردن داخل ساختار درب استفاده کنند. چرا که به ایمنی و کارکرد درب های ضد سرقت اضافه می کند.

کاربرد پشم سنگ

همان طور که گفتیم پشم سنگ می تواند کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داشته باشد اما یکی از مهم ترین کاربردهای آن در صنعت تولید درب های ضدسرقت و ساختمانی است.

ویژگی های طبیعی آن مثل ضد حرارت و عایق ساز صوتی بودن باعث شده که بهترین گزینه برای درب های ساختمانی باشد. علاوه بر درب های ضد سرقت، می توان از این ماده در ساخت درب ضد حریق نیز استفاده کرد.

اگر نگاه دقیقی به این درب های ساختمانی بندازیم متوجه می شویم که ساختار داخلی آن ها از فولاد مقاوم ساخته شده است. اما فاصله هایی میان این ساختار فولادی وجود دارد که طبیعتا باید با چیزی پر شود. بهتریم ماده برای پر کردن این فواصل، همین پشم سنگ است.

چرا که علاوه بر پر کردن فواصل، منجر به تقویت خواص عایق سازی آن می شود.

به طور کلی، پشم سنگ با ضخامت های مختلفی در ساختار درب استفاده می شود اما برای این که کیفیت لازم را دارا باشد، باید حداقل 5 سانتی متر ضخامت داشته باشد. سازمان آتش نشانی این استاندارد را ارائه کرده و تمام سازه ها موظف به پیروی از آن هستند. اساسا نمی توان در خصوص ضخامت پشم سنگ در ساختار درب های ضد سرقت و ضد حریق، سلیقه ای عمل کرد.

یکی دیگر از ویژگی های پشم سنگ که کاربرد درب ضد سرقت را دو چندان می کند، مقاومت آن تا دمای بسیار بالا(1200 درجه) است. این ماده می تواند تا دو ساعت در چنین دمایی تاب بیاورد و ذوب نشود.

از دیگر خصوصیات جالب توجه پشم سنگ این است که مقاومت خیلی خوبی در برابر انواع قارچ، انگل، باکتری و میکروب دارد. در نتیجه می تواند مطمئن بود درب هایی که از این عایق ساز در ساختار خود استفاده کرده اند، مقاومت خوبی در برابر خوردگی توسط این حشرات از خود نشان می دهند و طول عمر بالاتری خواهند داشت.

جالب است بدانید که خود پشم سنگ را قبل از به کار بردن در درب های ساختمانی کاملا استریل می کند. در نتیجه این ماده بدون آلودگی و کاملا سبک خواهد بود.

درب های بیمارستانی نیز از پشم سنگ استفاده می کنند چرا که محیط بیمارستان باید سکوت کامل باشد و استفاده از چنین ماده ای، می تواند سکوت مورد نیاز را برای محیط بیمارستان فراهم کند.

پشم سنگ در ضدسرقت

کاربرد پشم سنگ در عایق سازی صوتی

همان طور که گفتیم، یکی از اصلی ترین ویژگی های پشم سنگ این است که امواج صوتی را به خود جذب می کند. این خصوصیت باعث می شود که محیط آرام و بدون آلودگی های صوتی شود.

زمانی که درب ضد سرقت را می بندید، ناگهان محیط کاملا ساکت و آرام می شوید. این موضوع به دلیل استفاده از پشم سنگ در ساختار درب است. بنابراین محیط هایی که از درب های ضد سرقت استفاده می کنند، معمولا آرام خواهند بود.

این مسئله به خصوص در شهرهای شلوغ و محیط های اداری بسیار حائز اهمیت است چرا که افراد به آرامش و سکوت محیط احتیاج دارند. موضوعی که کاملا با استفاده از پشم سنگ موجود در درب های ضد سرقت، به دست می آید.

البته لازم به ذکر است که در کنار پشم سنگ، عایق سازی صوتی پشم شیشه نیز جالب توجه است. اما از آن جایی که هزینه ی آن بالاتر است، کمتر در ساختار درب ضد سرقت به کار می رود.

بنابراین اگر می خواهید یک درب ضد سرقت مرغوب خریداری کنید، قبل از هر چیزی مطمئن شوید که در ساختار آن از پشم سنگ استفاده شده است. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که کیفیت عایق سازی خیلی خوبی دارد و از اتلاف انرژی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

ساختار درب های ضد سرقت

همان طور که اشاره کردیم اصلی ترین کالایی که از پشم سنگ استفاده می کند، درب ضد سرقت است. اما اساسا چرا از این ماده استفاده می شود؟ به طور خلاصه گفتیم که خواص عایق سازی این ماده باعث محبوبیت آن میان تولیدکننده های درب ضد سرقت شده است. اما اجازه بدهید به طور مفصل تر به این موضوع نگاه کنیم:

درب های ضد سرقت، سنگین هستند. دلیل اصلی وزن بالای آن ها استفاده از ساختارهای فولادی در لایه های داخلی شان است. در میان این لایه ها نیز از پشم شیشه یا پشم سنگ استفاده می شود تا خواص عایق سازی صوتی و حرارتی درب ها افزایش پیدا کند.

گاهی مواقع به جای ساختارهای فولادی، از شبکه های مقوایی استفاده می شود تا درب ضد سرقت را سبک تر و ارزان تر کنند. در چنین مواقعی، باز هم به سراغ پشم شیشه و سنگ می روند تا عایق سازی درب را بیشتر کنند.

در این میان استفاده از پشم سنگ رواج بیشتری دارد چرا که مزیت های آن در قیاس با دیگر عایق سازها مثل پشم شیشه بیشتر است.

در کنار پشم سنگ، از مواد دیگری نیز برای عایق سازی بیشتر درب های ضد سرقت استفاده می شود. مثلا اگر نگاه دقیقی به ساختار درب های ضد سرقت بندازید متوجه می شوید که تمامشان از نوعی نوار درزگیر استفاده کرده اند.

این نوار درزگیر از جنس لاستیک است و دور تا دور چهارچوب درب را پوشانده است. استفاده از آن نیز بیشتر برای جلوگیری از ورود و خروج صدا، حرارت و سرماست. همچنین این نوار درزگیر اجازه نمی دهد که گرد و غبار وارد محیط شود.

اگر از ساختار کلی درب های ضد سرقت بگذریم، بدنه ی آن ها نیز جالب توجه است. درب های ضد سرقت بهترین یراق آلات را در اختیار دارند و به همین دلیل، ایمنی آن ها بسیار بالاست.

معمولا قفل هایی که در ساختار درب ضد سرقت به کار می رود، از بهترین برندهای ترک هستند و ضد اسید، ضد ضربه و ضدخوردگی می باشند. زمانی که کلید را در قفل درب های ضد سرقت می چرخانید، زبانه ها به داخل چهارچوب درب فرو می روند و عملا امکان باز شدن یا تخریب قفل وجود نخواهد داشت.

امروزه، بازار قفل های درب ضد سرقت پر از محصولات جدیدی است که ایمنی را افزایش می دهند. از جمله قفل های دیجیتال، کارتی، هوشمند، اثر انگشتی و…

در نهایت باید بگوییم که درب های ضد سرقت را می توان در نقاط مختلفی استفاده کرد. اما اگر به دنبال خرید یک درب ضد سرقت برای محیط دفتر، منزل، استودیو یا سالن نمایش خود هستید، توصیه می کنیم به سراغ درب هایی بروید که از عایق پشم سنگ در ساختارشان استفاده شده باشد.

به طور کلی، هرجایی که نیاز به مراقبت بیشتری دارد، می توان از درب های ضد سرقت برایشان استفاده کرد. مثلا طلافروشی ها، صرافی ها، آپارتمان های لوکس و دفاتر شخصی می توانند از مزیت های درب ضد سرقت بهره مند شوند.

همچنین مشاهده کنید: ویژگی درب ضدسرقت کلاسیک

سوالات رایج در مورد پشم سنگ

در ادامه به برخی از رایج ترین سوالاتی که ممکن است در خصوص پشم سنگ داشته باشید، پاسخ داده ایم

از آن جایی که در میان تمام عایق سازها، پشم سنگ کیفیت دیگری دارد، طبیعتا تمام درب هایی که از این ماده استفاده کرده باشند، در قیاس با دیگر درب های ساختمانی گران تر هستند.

  • پشم سنگ منجر به ایجاد حساسیت نمی شود؟

پشم سنگ به طور کامل در ساختار درب پنهان شده است. البته تماس مستقیم و طولانی مدت با این ماده، ممکن است منجر به ایجاد حساسیت های پوستی و تنفسی شود. به همین دلیل است که تولید کننده های درب های ساختمانی در این مرحله، از وسایل محافظتی و پوششی استفاده می کنند. اما شما لازم نیست نگران این موضوع باشید.

  • عایق سازی صوتی پشم سنگ در درب های ضد سرقت دائمی است؟

طبیعتا پشم سنگ نیز مانند دیگر وسایل و ابزارها، طول عمر مفیدی دارد. اما از آن جایی که در داخل ساختار درب پنهان شده و رویش را با لایه های مختلف می پوشانند، نیازی نیست که نگران طول عمر آن باشید. البته ممکن است در اواخر عمر درب ضد سرقت، متوجه شوید که کارایی پشم سنگ در عایق سازی به اندازه ی گذشته نیست.

پشم سنگ

سخن آخر

در نهایت باید اعلام کنیم که درب های ضد سرقتی که از پشم سنگ در ساختارشان بهره برده اند یکی از بهترین درب های ساختمانی هستند. تقریبا می توان از این درب ها در همه جا استفاده کرد. از درب های بیمارستانی گرفته تا درب های ضد سرقت و ضد حریق! حتی در محیط آپارتمان نیز می توان از چنین درب هایی استفاده کرد.

البته توصیه می کنیم که برای خرید درب های ضد سرقت همیشه به سراغ فروشگاهی بروید که از اعتبار آن اطمینان دارید.

رستاچوب بیش از 17 سال است که به تولید و فروش درب های ضدسرقت مشغول است. شما می توانید تنوع بسیار زیادی از درب های ساختمانی را در منوی این فروشگاه مشاهده کنید. کافیست همین الان سری به منوی فروشگاه زده و درب مورد نظرتان را سفارش بدهید.

مجموعه ی رستاچوب متعهد می شود که در کوتاه ترین زمان ممکن، سفارش شما را به دستتان برسد. فراموش نکنید که کارشناسان ما آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان می باشند. کافیست همین الان با ما تماس بگیرید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *