انواع روکش های طبیعی مورد استفاده در درهای ساختمان

روکش طبیعی چوب

اگر ده ها سال دیگر هم بگذرد، باز هم وسایل و لوازم چوبی مد خواهند بود! از کجا با این اطمینان سخن می گوییم؟ به خاطر این که سال هاست لوازم چوبی محبوب بوده اند و در هیچ دوره ای نیست که از مد افتاده باشند.

درب های ساختمانی هم از این قاعده مستثنی نیستند. درب های چوبی سال هاست که استفاده می شوند و حتی با وجود عرضه ی دیگر متریال برای ساخت درب، هنوز هم درب های ساختمانی چوبی محبوبیت دیگری دارد.

اما چوب، متریال خیلی گران قیمتی است. علاوه بر این، مشکلات و دردسرهای مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل است که دیگر کمتر کسی از چوب خام برای ساخت درب های ساختمانی استفاده می کند.

در عوض از روکش های طبیعی چوب برای ساخت درب های ساختمانی بهره می برند.

آیا چیزی در مورد این روکش های طبیعی چوبی می دانید؟ تا چه حد با روکش های چوبی آشنایی دارید؟ آیا می دانید کدام یک زیباتر است و چه رنگ هایی دارد؟

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد انواع روکش های طبیعی مورد استفاده در درب های ساختمان صحبت کنیم.

اگر کنجکاو شدید که بهترین روکش ها را بشناسید، توصیه می کنیم به اسکرول کردن این متن ادامه بدهید.

جهت مشاهده و خرید انواع درب ضدسرقت با روکش های طبیعی کلیک کنید.

روکش چوبی چیست؟

قبل از این که به سراغ معرفی انواع روکش های طبیعی برویم، باید بدانیم که روکش چوبی چیست!

روکش چوبی در حقیقت لایه ای نازک از چوب های مختلف است که روی وسایل مختلف مثل درب های ساختمانی یا قاب پنجره کشیده می شود.

روکش چوبی می تواند هزینه های شما را تا حد زیادی کاهش دهد. چگونه؟

خب طبیعتا دیگر نیاز نیست به سراغ درب های تمام چوب بروید. با روکش های طبیعی چوب، می توانید ظاهری شبیه به درب های چوبی داشته باشید. علاوه بر این، روکش های چوبی با مواد مختلفی فرآوری می شوند تا شبیه به یک محافظ عمل کنند.

در نتیجه علاوه بر افزایش زیبایی درب، روکش های چوبی می توانند طول عمر آن را نیز افزایش بدهند.

بیشتر بخوانید:‌ لمسه کوبی درب چیست

انواع روکش های چوبی

تقریبا می توان از بیشتر درختان، روکش های طبیعی چوبی درست کرد. اما برخی از چوب ها، متریال بهتری برای ساخت روکش به دست می دهند.

در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین و رایج ترین چوب ها برای ساخت روکش درب های ساختمانی اشاره کرده ایم:

روکش درخت راش

درخت راش را حتما می شناسید! اگر بخواهیم درختی تناور و مقاوم را نام ببریم، قطعا باید به راش اشاره کنیم. طبیعی است که روکش آن نیز بسیار محکم و مقاوم می شود.

رنگ این روکش معمولا سفید است اما اگر نگاه دقیق تری به آن بندازید، متوجه می شوید که عمق زرد رنگ یا متمایل به قهوه ای دارد.

البته این نکته، نقطه ضعف روکش راش حساب می شود. چرا که دردسرهای زیادی به هنگام رنگ آمیزی به وجود می آورد. زمانی که رنگ روی این سطح چوب ها پاشیده می شود، یکدست نخواهد شد.

در نتیجه، معمولا درب هایی که از روکش راش استفاده می کنند، ارزان تر از دیگر درب های ساختمانی هستند.

روکش درخت بلوط

یکی از منابع بزرگ درخت بلوط، در کشور خودمان و در دل جنگل های زاگرس است!

اما آیا می دانید که چوب درخت بلوط در ساخت روکش های طبیعی چقدر به کار می آید!

بافت چوب بلوط بسیار زیبا و زنده است. البته ممکن است بافت آن پر رگه یا کم رگه باشد که طبیعتا، روکش چوبی آن نیز به همین صورت خواهد بود.

یکی از ویژگی های بسیار مثبت چوب بلوط، رنگ پذیری فوق العاده ی آن است. به این معنی که می توانید این روکش ها را با رنگ های مختلف تهیه کنید. البته رایج ترین رنگ های روکش بلوط، قرمز و سفید است.

در این میان، محبوبیت رنگ سفید آن بیشتر است.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که روکش بلوط ممکن است از درختان متنوعی ساخته شود. مثلا بهترین نوع روکش بلوط، از درخت بلوط آمریکایی ساخته می شود که طول عمر و مقاومت بسیار بالایی دارد.

روکش طبیعی بلوط

روکش درخت گردو

شاید یکی از بهترین چوب هایی که در بازار وجود دارد، چوب درخت گردو باشد. چوبی که بسیار مقاوم است و رنگ پذیری فوق العاده ای دارد. بنابراین طبیعی است که از این درخت برای ساخت روکش درب های ساختمانی نیز استفاده شود.

به طور کلی، رنگ طبیعی درخت گردو، قهوه ای روشن است اما وقتی که بریده می شود و در معرض آفتاب قرار می گیرد، به مرور روشن تر می شود. به نحوی که رنگ آن زرد می شود. همین ویژگی باعث شده که محبوبیت بیشتری در میان تولیدکنندگان درب های چوبی داشته باشد.

اما چرا چوب درخت گردو انقدر گران است؟ خب اول از هر چیزی دوره رشد درخت گردو زیاد است. همچنین چوبی که از این درخت به دست می آید، کاملا صاف و صیقلی است. هیچگونه گره یا رگه ای در آن نیست و برای ساخت روکش چوبی، بسیار عالی می باشد.

لازم به ذکر است که روکش های چوبی گردو، در برابر نفوذ مواد خارجی مقاومت بی نظیری از خود نشان می دهند و در نتیجه طول عمر درب را افزایش می دهند.

روکش ترموود

البته نمی توان گفت که ترموود، روکشی صد در صد طبیعی است! اما به هرحال این ماده از ترکیب چوب و مواد دیگر ساخته می شود. بنابراین می توان آن را به عنوان نوعی روکش طبیعی به شمار آورد.

اصلی ترین ویژگی ترموود این است که ضدآب می باشد. بنابراین برای استفاده در محیط های خارجی گزینه ی فوق العاده ای است. معمولا در ساختار درب های لابی و درب ویلا، از روکش های ترموود استفاده می شود.

زمانی که روکش ترموود در معرض آفتاب قرار می گیرد، حرارت آن بسیار بالا می رود. در نتیجه تمام رطوبت و رزینی که در بافت چوب باقی مانده، خشک می شود. در نتیجه طول عمر درب هم افزایش پیدا می کند.

روکش های ترموود به خوبی توانسته اند جایگزین روکش های طبیعی چوب شوند. از آن جایی که قیمت ارزان تری نسبت به روکش های طبیعی چوبی دارند، محبوبیتشان میان مصرف کنندگان نیز بیشتر است.

بیشتر بخوانید:‌ چوب روس چیست

روکش های ام دی اف رنگ آمیزی شده

یکی دیگر از روکش های طبیعی چوب، روکش های ام دی اف است! حتما نام mdf را شنیده اید و می دانید که از ترکیب خمیر چوب و چسب ساخته می شود. برای این که ظاهر طبیعی تری به درب های ام دی اف داده شود، معمولا از روکش های مخصوصی استفاده می شود.

این روکش ها رنگ آمیزی می شوند تا ظاهری شبیه به چوب پیدا کنند. از آن جایی که قیمت این محصول ارزان و به صرفه است، در میان خریداران طرفداران زیادی پیدا کرده!

اما زمانی که از رنگ آمیزی روکش ام دی اف صحبت می کنیم، منظورمان چیست؟ به طور کلی رنگ آمیزی روکش های درب ساختمانی باعث می شود که نفوذ عوامل خارجی به داخل درب کمتر شود.

اما نوع رنگ نیز در این فاکتور، بسیار موثر است. یکی از موثرترین رنگ های موجود در بازار، رنگ های پلی اورتان است. این رنگ مقاومت خیلی زیادی دارد و از نفوذ آب یا… به داخل ساختار درب جلوگیری می کند.

از دیگر رنگ های رایج و معتبر بازار، رنگ پلی استر است که می تواند به خوبی از درب های ساختمانی محافظت کند.

به طور کلی، روکش های ام دی اف، قابلیت cnc نیز دارند. قابلیتی که تنها مختص همین محصول است و می توانید طرح های زیبایی روی آن پیاده کنید. همچنین انتخاب رنگ و طرح روکش ام دی اف نیز بر عهده ی مشتریان خواهد بود.

شاید همین تنوع است که باعث محبوبیت روکش های ام دی اف شده است.

چوب درخت ملچ

یکی دیگر از چوب های بسیار زیبا و محبوب، چوب درخت ملچ است. این چوب در ایران نیز به دست می آید و به همین دلیل است که خیلی از تولیدکنندگان درب های ساختمانی از آن برای روکش کردن استفاده می کنند.

این چوب، نیمه سنگین است و در برابر ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. البته انعطاف پذیری چوب ملش کم است اما برای ساخت ورق های چوبی، گزینه ی فوق العاده ای به حساب می آید.

علاوه بر درب های ساختمانی می توان از این چوب برای روکش کردن وسایل مختلفی مثل قایق، مبلمان، تخته سه لا و…استفاده کرد.

به طور کلی چوب ملچ کاربردهای زیادی دارد و می تواند در صنایع مختلفی به کار آید.

رنگ این چوب، قهوه ای مایل به قرمز است. اما با کمی دقت، می توانید رگه های سبز رنگ را نیز در بافت این چوب مشاهده کنید. ترکیب رنگ قرمز و سبز باعث می شود که این چوب ها گزینه ی فوق العاده ای برای دکوراسیون کلاسیک باشد.

تنه ی درخت ملچ، کاملا استوانه ای و پر چوب است. در نتیجه، برش آن ساده تر خواهد بود و می توان برای تورق از آن استفاده کرد.

گونه های مختلفی از چوب ملچ وجود دارد که مهم ترین آن ها که برای ساخت روکش های چوبی به کار می آید، ملچ طلایی است.

چوب ملچ را می تواند ظاهر بسیار زیبایی برای درب های ساختمانی بسازد. از آن جایی که برای تورق، گزینه ی ایده آلی است، علاوه بر ساخت روکش درب های ساختمانی در صنایع دیگری مثل ساخت سازهای کوبه ای مثل کاسه تنبور، ساخت وسایل ورزشی و پنجره سازی کاربرد دارد.

نیمه سخت است و بافت درشتی دارد. اما نمی توان منکر زیبایی بافت آن شد. موج های پیچیده ای که در رگه ها و دانه بندی های این چوب وجود دارد، می تواند ظاهر بسیار زیبایی به روکش چوب بدهد.

چوب ملچ با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در ساخت درب های لوکس، درب لابی، درب های ضد سرقت و…به کار می رود. رنگ ویژه اش نیز باعث شده که روکش های ساخته شده از این چوب، محبوبیت بیشتری پیدا کنند.

روکش طبیعی

قیمت انواع روکش های چوبی

قیمت ها هر روز افزایش پیدا می کنند و به همین دلیل نمی توان قیمت مشخصی برای کالاهای مختلف در نظر گرفت. وضعیت بازار روکش های چوبی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از آن جایی که روکش های چوبی روی درب های ساختمانی هم کشیده می شوند، بنابراین طبیعتا در قیمت درب ها اثر می گذارند.

به طور کلی، روکش درخت های بلوط و گردو، گران تر از دیگر روکش های موجود در بازار هستند.

اگر به دنبال روکش های ارزان و اقتصادی برای درب های ساختمانی خود هستید، توصیه می کنیم سراغ درب هایی بروید که از روکش های ترموود، شیشه، ام دی اف، HDF یا ملامینه استفاده کرده اند.

روکش های طبیعی چوب گران تر هستند اما طبیعتا ظاهر بهتری به درب ها می دهند و محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

اساسا لازم نیست که برای تمام نقاط منزل، به سراغ درب هایی با روکش طبیعی چوب بروید. مثلا برای درب سرویس بهداشتی بهتر است از روکش های abs یا…استفاده کنید که ضدآب هستند و اجازه ی عبور صدا یا آب را نمی دهند.

از درب هایی با روکش طبیعی چوب می توانید در ساختار درب ضد سرقت ورودی واحد یا درب لابی و ویلا استفاده کنید.

مشاهده کنید:‌ ویژگی درب لابی چوبی

سخن آخر

در نهایت باید اعلام کنیم که روکش های طبیعی مورد استفاده در درب های ساختمانی به همین گزینه های موجودی که عنوان کردیم، محدود نمی شوند.

تقریبا از هر درختی می توان روکش طبیعی ساخت. اما مواردی که ذکر کردیم، رواج زیادی در صنعت درب های ساختمانی دارند.

در صورتی که می خواهید درب هایی با بهترین روکش های طبیعی چوب خریداری کنید، ما توصیه می کنیم سری به فروشگاه رستاچوب بزنید. می توانید در منوی این فروشگاه، ده ها مدل درب ضد سرقت، لابی، اتاقی و…را مشاهده کنید و کالای مورد نظرتان را سفارش بدهید.

تمام تلاش مجموعه ی رستاچوب این است که سفارش مشتریان خود را در اسرع وقت به دست ایشان برساند.

در ضمن، تلاش کرده ایم که بهترین درب های ساختمانی را با قیمتی مناسب به مشتریان خود ارائه کنیم تا همه بتوانند بدون دغدغه، خرید کنند.

فراموش نکنید که یک درب باکیفیت و اصیل، می تواند تا سال ها دوام داشته باشد و برایتان کار کند. بنابراین بهتر است از همان ابتدا به سراغ خرید محصولات باکیفیت بروید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *