تاثیر سبک نئوکلاسیک بر انواع درب ساختمان

سبک نئوکلاسیک

معماری و طراحی داخلی یکی از جلوه های سبک های هنری مختلف است! از همان زمان که یونانیان باستان، از ستون های بلند با طراحی پیچیده برای سازه های خود استفاده می کردند، معنای سبک های هنری متجلی شد!

در دوره های مختلف شاهد بوده ایم که سبک های هنری زیادی با ویژگی های خاص خود پا به میدان گذاشتند. هر بار که یکی از این سبک های خاص مطرح می شد، خیلی از صنایع و هنرها از آن تاثیر می گرفتند!

یکی از این سبک هایی که مدت هاست پا به عرصه گذاشته و توانسته نگاه های زیادی را به خود جلب کند، سبک نئوکلاسیک است!

این سبک که از سال 1750 در انگلیس و فرانسه ظهور پیدا کرد، خیلی زود به دیگر نقاط دنیا صادر شد و به صنایع مختلف راه پیدا کرد.

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم در خصوص تاثیر سبک نئوکلاسیک بر انواع درب ساختمان صحبت کنیم! بله! درست شنیده اید…

حتی درب های ساختمانی هم از سبک های هنری مثل نئوکلاسیک اثر گرفته اند! به اسکرول کردن این متن ادامه بدهید تا بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم!

سبک نئوکلاسیک چیست؟

همان طور که گفتیم در اواسط قرن هجدهم بود که این سبک هنری مطرح شد. فرانسوی ها و انگلیسی ها اولین کسانی بودند که آن را عرضه کردند.

اگر سبک های کلاسیک را به خاطر دارید، باید بگوییم که این سبک نئوکلاسیک، نوع جدیدی از آن است! البته بدون وسایل تزئینی و طراحی های پیچیده!

اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد این سبک هنری توضیح بدهیم باید بگوییم که در واقع، نئوکلاسیک تمام ویژگی های سبک کلاسیک را دارد اما بسیار ساده تر است. معمولا از رنگ های طبیعی و براق استفاده می کند و از آینه و گچبری و…استفاده می کند.

در معماری نئوکلاسیک آن چه که اهمیت زیادی دارد، افق دید بلند است. به همین دلیل سقف های بلندی برای چنین سازه هایی کار می کنند.

به طور کلی باید بگوییم که نئوکلاسیک ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است! بنابراین طبیعی است که طراحی های مدرن و متقارن، جایگاه ویژه ای در این سبک داشته باشند.

درب های نئوکلاسیک نیز تقریبا به همین صورت هستند. اگر نگاه دقیقی به آن ها بندازید متوجه می شوید که معمولا از رنگ های روشن و براق استفاده کرده اند. همچنین از طرح های متقارن به کرات استفاده شده است.

علاوه بر این، چوب و متریال چوبی اهمیت ویژه ای در این سبک دارد. تقریبا بیشتر وسایلی که در این سبک استفاده می شوند، باید نام و نشانی از چوب داشته باشند. به همین دلیل است که درب های نئوکلاسیک حتما باید متریال چوبی داشته باشند.

جهت مشاهده و خرید انواع در ضدسرقت سبک نئوکلاسیک و مدرن کلیک کنید.

طراحی درب های ساختمانی در سبک نئوکلاسیک

وقتی که صحبت از نئوکلاسیک می کنیم؛ در واقع منظورمان این است که به سبک کلاسیک، جامه ای مدرن پوشانده باشیم!

اجازه بدهید نگاه دقیقی به درب های ساخته شده در این سبک بندازیم:

بیشترشان دارای رنگ بندی های خاکستری، سفید، بژ، کرم، طلایی و نقره ای هستند. در نتیجه به نظر می آید که رنگ بندی این درب های نئوکلاسیک، معمولا خنثی هستند. بیشتر طرح هایی که روی درب های نئوکلاسیک پیاده سازی می شود، باید ساده باشند و بیشتر مواقع، تقارن در آن ها رعایت شده باشد.

استفاده از متریال چوب نیز بسیار مهم است.

درب های ساختمانی نئوکلاسیک را می توان به شکل ضد سرقت نیز ساخت. در واقع رایج ترین درب های نئوکلاسیک، همان درب های ضد سرقت و لابی هستند.

اصلی ترین ویژگی این درب ها، استفاده از روکش های چوبی است. معمولا از چوب های بلوط، راش و گردو در ساخت رویه ی این درب ها استفاده می شود. چرا که رنگ بندی و بافت این چوب ها به گونه ای است که با سبک نئوکلاسیک بیشترین هماهنگی رادارد.

همچنین ساختار داخلی این درب ها از جنس فولاد شبکه ای است. در نتیجه مقاومت خیلی خوبی در برابر ضربه و فشار از خود نشان می دهند.

درب های ساختمانی نئوکلاسیک از بهترین یراق آلات استفاده می کنند. در نتیجه امنیت و ایمنی خوبی برای ساختمان به وجود می آورند.

وزن این درب ها به دلیل استفاده از فولاد و چوب های سنگین، بالاست و معمولا بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند.

بیشتر بخوانید:‌ درب اتاقی مینیمال

از دیگر ویژگی های درب های نئوکلاسیک که در بازار ایران یافت می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضد دیلم هستند
 • رنگ بندی آن ها متنوع است
 • طراحی های زیبا و متقارنی دارند.

در نتیجه، می توانید با توجه به سلیقه ی خود یکی از این درب ها را انتخاب کنید.

در نئوکلاسیک

اثر سبک نئوکلاسیک بر درب های ساختمانی

همان طور که گفتیم، سبک نئوکلاسیک توانست بر صنایع و هنرهای مختلفی اثر بگذارد که یکی از آن ها، صنعت ساخت درب های ساختمانی بود.

اما این درب ها چه ویژگی هایی دارند؟

 • ساده هستند و جزئیات زیادی ندارند.
 • بدون زرق و برق و تجملات هستند
 • در محیط های مدرن به کار می آیند.
 • فضای خانه را مینیمال می سازند

در نتیجه اگر به دنبال درب هایی هستید که شلوغ کاری زیادی نداشته باشند و به درد محیط های آرام و مینیمال بخورد، پیشنهاد ما درب های نئوکلاسیک است.

بیشتر بخوانید:‌ تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی

فرق درب های کلاسیک با نئوکلاسیک

بیشتر افراد سبک های کلاسیک را با نئوکلاسیک اشتباه می گیرند. این در حالیست که تفاوت زیادی میان این دو سبک وجود دارد.

ما از جنبه های مختلف این دو سبک را بررسی کرده ایم و می خواهیم تفاوت های میان این دو را بیان کنیم:

رنگ بندی

شاخص ترین تفاوت میان سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک، رنگ بندی آن هاست. در سبک کلاسیک رایج ترین رنگ های موجود، بژ و سفید است. کلا رنگ های روشن بخشی از شاخصه ی درب های کلاسیک هستند. اما درب های نئوکلاسیک رنگ بندی متنوع تری دارند. برخلاف درب های کلاسیک که مخالف صد در صد رنگ های تند است، درب های نئوکلاسیک آزادی بیشتری از خود نشان می دهد و رنگ های متنوع تری را به کار می برد.

طراحی و نقش

یکی دیگر از جنبه های تفاوت میان این دو سبک، نقش و نگار آن هاست. اصلی ترین ویژگی درب های نئوکلاسیک این است که طراحی ساده اما ظریفی دارند. در واقع تلاش می شود که تا جای ممکن از طرح های پیچیده در ساخت چنین درب هایی استفاده نشود اما در عوض، روی ظرافت آن تاکید بیشتری صورت می گیرد. در عوض سبک کلاسیک، به سراغ نقش های هندسی و خطوط منحنی می رود. این در حالیست که نقش های نئوکلاسیک بیشتر از خطوط تیز و لبه دار استفاده می شود.

هزینه و قیمت

درب های کلاسیک معمولا گران تر از درب های نئوکلاسیک هستند چرا که اصلی ترین متریال آن ها چوب است. چوب در قیاس با دیگر متریال گران تر است.

به طور کلی اگر بخواهیم در خصوص تفاوت های دیگری که این دو سبک دارند، باید به تزئینات آن ها نیز اشاره کنیم. درب های نئوکلاسیک طراحی های ساده تری دارند. نیاز نیست که اکسسوری های مختلفی به آن ها اضافه کنید یا طرح های پیچیده ای داشته باشند.

این موضوع در خصوص درب های کلاسیک کاملا برعکس است و باید حتما از طرح های پیچیده استفاده شود.

به طور خلاصه بگوییم که اگر خانه ای مجلل دارید، می توانید از درب های کلاسیک استفاده کنید. اگر آپارتمان کوچکی دارید که برای طراحی داخلی آن، احساس آزادی بیشتری می کنید، توصیه می کنیم حتما از درب های نئوکلاسیک استفاده نمایید.

مشاهده کنید:‌ چوب روس چیست

درب های نئوکلاسیک در کجا کاربرد دارند؟

درب های نئوکلاسیک را می توان در جاهای مختلفی استفاده کرد. اما به طور کلی اگر می خواهید برای خانه ی خود یک درب نئوکلاسیک خریداری کنید، توصیه می کنیم حتما به ویژگی های زیر توجه داشته باشید:

 • اگر مبلمان منزلتان از جنس استیل است و رنگ های طبیعی و فانتزی دارد، می توانید از درب های نئوکلاسیک استفاده کنید.
 • طراحی خانه تان باید ساده و متقارن باشد. استفاده از درب های نئوکلاسیک در چنین خانه هایی، لوکس بودن آن ها را افزایش می دهد.
 • پارچه ی به کار رفته در پرده ها باید ساده یا گل درشت باشد!(جنس آن نیز توصیه می شود از مخمل سنگین و ضخیم باشد)
 • فرش کف خانه بهتر است ساده و تک رنگ باشد. طراحی آن نیز توصیه می شود دارای اشکال هندسی باشد.
 • بهترین رنگ بندی در طراحی های نئوکلاسیک، رنگ بندی سفید، توسی؛ کرم و کلا رنگ های خنثی است.

توصیه می شود که محیط خانه تان ساده و بدون تجملات باشد. درب هایی که در سبک نئوکلاسیک ساخته می شوند، به درد خانه هایی با طراحی مدرن و مینیمال می خورند. (البته فراموش نکنید که هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد چرا که رنگ بندی درب های نئوکلاسیک بسیار متنوع است و تقریبا می توان آن را در هر محیطی پیاده سازی کرد)

بهتر است در محیط های کوچک و شرکت های خصوصی استفاده شود. اما اگر خانه ای بزرگ و لوکس دارید که می خواهید کمی از شلوغی آن بکاهید، توصیه می کنیم حتما از درب هایی استفاده کنید که در سبک نئوکلاسیک ساخته شده اند.

طبیعتا اصلی ترین توصیه مان این است که درب های ضد سرقت نئوکلاسیک را انتخاب کنید. چرا که علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارند، امنیت سازه را نیز تامین می کنند و بسیار مقاوم هستند.

ترکیب طرح های نئوکلاسیک با رنگ بندی خنثی باعث شده که چنین درب هایی در تمام دکوراسیون ها به کار بیایند.

در نهایت باید بدانید که اهمیت نور در سبک های نئوکلاسیک نیز خیلی بالاست! اگر می خواهید درب های ساختمانی شما خیلی به چشم بیایند، باید از نورپردازی دقیقی استفاده کنید.

اگر می خواهید درب های ساختمانی شما خاص تر و مجلل به نظر بیایند، باید از نورهایی با رنگ زرد استفاده کنید. نور زرد باعث می شود که همه چیز گرم تر و صمیمی تر به نظر بیاید و حالت اشرافی تری داشته باشد.

به خصوص با توجه به این نکته که نورهای زرد، باعث می شود که درب های چوبی، جلوه ی زیباتری پیدا کنند.

بهترین نورهایی که به این منظور به کار می روند، نورهای شاخه ای ال ای دی هستند. این نورها مصرف برق خیلی کمی دارند و در عین حال، زیبایی خاصی به محیط می بخشند.

نکته: برخی از درب های نئوکلاسیک را می توان با نورهای موضعی تزئین کرد. البته توصیه می کنیم روی ساختار درب از نور خاصی استفاده نشود و به جای آن، در اطراف چهارچوب درب، نورپردازی صورت بگیرد.

در سبک نئوکلاسیک

خرید انواع درب های نئوکلاسیک

درب های نئوکلاسیک را می توانید از هر فروشگاهی خریداری کنید. حالا که ویژگی های این درب ها را می دانید، می توانید به راحتی آن ها را تشخیص بدهید. کافیست به دنبال درب های چوبی با رنگ های روشن و طرح های ساده و هندسی بگردید.

فروشگاه رستاچوب نیز با بیش از 17 سال سابقه، آماده است که در این راستا، همراه شما باشد. مجموعه ای از بهترین درب های ساختمانی در سبک کلاسیک در فروشگاه آنلاین رستاچوب جمع آوری شده است.

شما می توانید با مراجعه به منوی سایت، تمام محصولات این فروشگاه را مشاهده کرده و بهترین گزینه را سفارش دهید. تنها چند روز کافیست تا سفارش شما به دستتان برسد.

در ضمن فراموش نکنید که کارشناسان رستا چوب آماده هستند تا به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ بدهند.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که سبک های هنری می توانند به انتخاب یک درب مناسب کمک کنند. اول از هر چیزی، نگاه دقیقی به دکوراسیون داخلی خانه تان بندازید. چه سبک و استایلی دارد؟ آیا کلاسیک است یا مدرن؟ آیا نئوکلاسیک است یا مینیمال؟

هر طرح و سبکی که دارد، بهتر است درب های ساختمانی خود را مطابق با آن خریداری کنید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که بیشترین هارمونی در محیط منزل شما به وجود می آید.

لازم به ذکر است که فروشگاه رستا چوب تلاش دارد تا بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار بدهد. سال ها تجربه در حوزه ی تولید و فروش انواع درب های ساختمانی، به ما کمک کرده تا نیاز مشتریان را به سرعت تشخیص بدهیم و در انتخاب بهترین درب ساختمانی، یار و همراه او باشیم.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید. در انتظارتان هستیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *