در اتاقی مینیمال

در فریم لس

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا انسان مدرن تا این حد به دنبال المان های مینیمال و مدرن می گردد؟ ما روزانه با هجوم صدها فکر، ایده، تصویر، صدا و…مواجه هستیم و طبیعی است که در چنین شرایطی ذهنمان از همیشه مشوش تر باشد.

این روزها دیگر بحث این نیست که چه می خواهیم. بحث این جاست که چه چیزی را نمی خواهیم و موضوع مینیمال نیز به همین موضوع می پردازد.

در حوزه ی درب های ساختمانی نیز این روزها، درب اتاقی مینیمال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به طور کلی دکورهای مدرن و خلوت، طرفداران زیادی دارند چرا که قرار است خانه به مامنی برای فرار از شلوغی های بیرون تبدیل شود. بنابراین طبیعی است که به دنبال المان های ساده ای مثل درب اتاقی مینیمال برویم.

اما آیا با ویژگی های این درب ها آشنایی دارید؟ آیا می دانید که چه کاربردهایی دارند؟ ظاهرشان چگونه است و چرا باید یک درب اتاقی مینیمال در خانه تان داشته باشید؟

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در رابطه با همین موضوع صحبت کنیم و به شما بگوییم که انتخاب بهترین درب مینیمال برای اتاقتان چگونه است. اگر تصمیم به خرید درب اتاق دارید، حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

جهت خرید انواع درب اتاقی و داخلی کلیک کنید.

درب اتاقی مینیمال چیست؟

زمانی که صحبت از درب اتاقی مینیمال می کنیم در واقع منظورمان چیست؟ این درب های مینیمال چه ویژگی هایی دارد که آن را منحصر به فرد می کند؟

اولین ویژگی درب های مینیمال این است که حس آرامش و آسایش را منتقل می کند. نگاه کردن به طرح های ساده و بدون شلوغی درب های مینیمال باعث می شود که ذهن شما کمی استراحت کند. معمولا از این درب ها در طراحی های مینیمال منازل استفاده می شود.

بنابراین قبل از هر چیزی دقت داشته باشید که درب مورد نظر، با دیگر المان های موجود در خانه هماهنگ است.

اما چرا بیشتر مواقع از این درب های مینیمال به عنوان درب اتاق استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اتاق خواب، اصلی ترین مکان برای استراحت و آرامش است. بنابراین استفاده از چنین درب هایی می تواند انتخاب عاقلانه ای باشد.

همچنین نظم خوبی به محیط می بخشد. اگر از طرفداران فنگشویی و عرفان های مربوطه هستید، به خوبی می دانید که چرا استفاده از درب اتاقی مینیمال می تواند در آرامش روح و روان ساکنین اثر بگذارد.

این درب ها با طرح های ساده ی خود می توانند بهترین انتخاب شما برای آرامش ذهنی باشند.

این گونه درب ها را معمولا با نام درب مینیمال فانتزی نیز می نامند. جالب است بدانید که اصلی ترین نکته به هنگام ساخت چنین درب هایی این است که از کمترین المان و تزئینات استفاده شود. به همین دلیل است که معمولا آن را به عنوان زیرشاخه ای از هنر مدرن نیز به حساب می آورند.

اگر خانه ای دارید که طراحی آن مدرن است، می توانید از این گونه درب های مینیمال استفاده کنید.

البته فراموش نکنید که چنین درب هایی فقط برای منزل استفاده نمی شوند. دفاتر کار شیک نیز معمولا ترجیح می دهند که به سبک های مدرن و استفاده از درب های مینیمال روی بیاورند.

بیشتر بخوانید: ویژگی های درب های ضد آب و کاربرد آنها

ویژگی ها و خصوصیات درب مینیمال

تا این جای کار به برخی از مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات درب های مینیمال اشاره کرده ایم. اما اگر می خواهید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید، دقت کنید که درب اتاقی مینیمال باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

طراحی ساده ای داشته باشد

اصلی ترین و مهم ترین ویژگی یک درب اتاقی مینیمال این است که طراحی آن ساده باشد. در واقع سبک مینیمال به تمام بخش های فضا کمک می کند که یکدست و یکپارچه باشند. به همین دلیل مثلا بهتر است که سبک درب اتاق با دیوار هماهنگ باشد. سازندگان چنین درب هایی تلاش می کنند که تا حد ممکن، از پرداختن به جزئیات این درب ها بپرهیزند. سطح این درب ها بیشتر مواقع صاف و بدون برجستگی است و نگاه کردن به آن ها می تواند آرامش را به همراه بیاورد.

طراحی ساده ی درب های مینیمال، گرچه به نظر ساده می آید اما ظرافت زیادی را می طلبد.

از پالت های تک رنگ استفاده کرده باشد

همان طور که اشاره کردیم، سادگی اصل مهم و بنیادین درب های مینیمال است و هیچ چیز نباید این اصل را به هم بزند. حتی در صورتی که قرار است روی درب مینیمال، شکل و طرح هایی کشیده شود بهتر است رنگ آمیزی این اشکال با رنگ های خنثی مثل سفید، خاکستری و بژ صورت بگیرد. همچنین بهتر است تنها از یک رنگ استفاده شود.

رنگ های خنثی کاربردهای زیادی در طراحی مدرن و مینیمال دارند و به همین دلیل در ساخت درب های اتاقی مینیمال کاربرد زیادی دارند.

توصیه: خیلی از سازندگان درب های مینیمال، حتی ترجیح می دهند که روی درب مینیمال هیچ گونه شکل یا طرحی نزنند و آن را به همان شکل ساده با یک رنگ، عرضه کنند. باورش شاید اندکی سخت باشد اما همین درب ها محبوبیت زیادی در میان طرفداران سبک مدرن دارند.

در داخلی فریم لس

فضا را متشخص کرده باشد!

تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد یک محیط شوید و فوراً درگیر تشخص و وقار آن شوید؟ اگر نگاه تیزبین تری داشته باشید می توانید فورا متوجه سبک مدرن و مینیمال آن شوید. سبک مینیمال وقار و شخصیتی با خود می آورد که منحصر به فرد است و فورا فرد را درگیر می کند. یک درب اتاقی مینیمال نیز از این قاعده مستثنی نیست و می تواند محیط اطراف خود را دارای شخصیت و وقار نماید.

بنابراین هر چقدر که درب مینیمال اتاق شما با ظرافت و دقت بیشتری طراحی شده باشد، احتمالا وقار و شخصیت محیط نیز افزایش پیدا می کند.

در صورت لزوم از فرم ها و اشکال خاص استفاده شود!

همان طور که گفتیم درب های مینیمال فاقد طرح و شکل محبوبیت زیادی دارند اما در صورتی که می خواهید درب اتاقتان، حتما یک شکل و طرح داشته باشد اما در عین حال مینیمال نیز باشد، بهتر است به سراغ طرح ها و اشکال خاص بروید. چند ضلعی های نامشخص، خطوط صاف و…می تواند علاوه بر حفظ سادگی درب، آن را از بدون طرح بودن نیز دربیاورد.

به این ترتیب جذابیت بصری فراوانی برای درب اتاق خود ایجاد خواهید کرد که چشم هر بیننده ای را درگیر می کند.

مواد خام اولیه، بافت دار باشد!

درست است که در مورد طراحی، نظرمان بر سادگی و یکدست بودن است. اما ماجرای بافت فرق دارد. در واقع درب های اتاقی مینیمالی که از مواد خام بافت دار ساخته شده باشند، بسیار زیبا هستند.

زمانی که مثلا از یک چوب بافت دار برای ساخت درب مینیمال استفاده می کنید، آن را از حالت سرد و بی روح خارج کرده و گرمای لذت بخشی به محیط هدیه کنید.

حتما شما هم محیط هایی را دیده اید که از شدت افراط در مینیمالیسم، سرد و بیروح به نظر می آیند و گویی روح زندگی در این محیط جریان ندارد. در چنین شرایطی بافت می تواند کمک شایانی به حفظ سرزندگی فضا کند.

همچنین اگر متوجه شدید که فضای خانه بسیار یکدست و یک رنگ شده است، می توانید از درب های مینیمالی استفاده کنید که اندکی از رنگ های شادتر استفاده کرده اند.

فراموش نکنید که استفاده از چنین درب هایی به معنای به هم ریختگی کامل فضای مینیمال نیست. در واقع برای این که درک بهتری نسبت به مینیمالیسم داشته باشید، باید مدام واژه ی وحدت را در ذهنتان پرورش دهید. این مسئله هیچ ارتباطی به رنگ یا بافت ندارد.

مثلا می توانید درب اتاق مینیمال خود را به رنگ های پاستلی ملایم دربیاورید یا حتی از رنگ های برجسته استفاده کنید. یک رنگ کالباسی یا گلبهی ساده، می تواند اثر زیادی در محیطی سفیدرنگ داشته باشد و آن را گرم و صمیمی جلوه بدهد.

بیشر بخوانید: درب های فریم لس و نحوه ی اجرای آن

درب اتاقی مینیمال برای کدام ساختمان ها مناسب تر است؟

احتمالا تا این لحظه به خوبی متوجه شده اید که درب های مینیمال بیشتر به درب ساختمان هایی می خورد که طراحی داخلی شان مدرن است. اما المان های مدرن در خانه چیست؟

در ادامه به برخی از مهم ترین المان های مدرن خانه اشاره کرده ایم. در صورتی که این المان ها در خانه تان وجود دارد، می توانید از درب اتاقی مینیمال نیز استفاده کنید:

 • فضای منفی (خالی) محیط از فضای مثبت آن بیشتر است
 • برای پرده ها، مبلمان و دیوارها از رنگ های خنثی استفاده شده است
 • طرح روی وسایل خانه، کاملا ساده است و بیشتر اشکال هندسی را شامل می شود.
 • بیشتر از المان های فلزی مثل استیل یا آلومینیوم استفاده شده است.
 • بافت های چوبی موجود در خانه، ساده و بدون طرح های پیچیده هستند.

هر یک از این ویژگی ها به شما نشان می دهد که احتمالا خانه تان برای استفاده از درب های مینیمال مناسب است. پس همین امروز می توانید اقدام به خرید درب های اتاقی مینیمال کنید و هارمونی موجود در خانه تان را افزایش بدهید.

فراموش نکنید که شخصیت گرافیکی درب های مینیمال بسیار خاص است و فضای بصری زیادی را اشغال نمی کنند. همین ویژگی باعث شده است که نظم موجود در فضا بیشتر شود.

قیمت درب های مینیمال

سوال دیگری که در مورد درب های مینیمال پرسیده می شود این است که قیمتشان چقدر است؟ آیا گران هستند یا نسبت به درب های اتاقی ساده، تفاوت قیمت چندانی ندارند؟

در پاسخ به سوال باید بگوییم که قیمت ثابتی برای درب های مینیمال وجود ندارد. همه چیز به متریال به کار رفته در آن ها بستگی دارد. مثلا گاهی مواقع ممکن است که از چوب های بادوام و مقاومی برای ساخت درب های مینیمال استفاده شده باشد که طبیعتا قیمت آن را افزایش خواهد داد. همچنین جنس رنگ استفاده شده در آن نیز موثر است.

اما به طور کلی باید بگوییم که از لحاظ ساختاری، تفاوت زیادی میان درب های اتاقی مینیمال و درب های کلاسیک وجود ندارد. در نتیجه قیمتشان چندان فرق نمی کند.

بسته به ابعاد و سایز درب، می توانید آن ها را با قیمت های متنوعی از رستاچوب تهیه کنید.

در داخلی مینیمال

خرید درب های مینیمال برای اتاق

پیش از این که اقدام به خرید درب های مینیمال اتاق کنید، مطمئن شوید که برای استفاده در محیط مناسب هستند. نصب درب های مینیمال در محیط های کلاسیک و شلوغ، آن را شبیه به یک وصله ی ناجور خواهد کرد.

بنابراین پیش از هر چیزی نسبت به سبک طراحی داخلی خانه تان مطمئن شوید و بر اساس آن، درب های ساختمانی مورد نظرتان را تهیه کنید. اما در صورتی که نسبت به خرید درب مینیمال برای اتاق مطمئن هستید، گزینه هیا زیادی پیش روی شماست. شما می توانید درب های اتاقی را با انواع و اقسام مدل ها خریداری کنید.

تنوع رنگ و طراحی این درب ها بسیار بالاست و قطعا تمام سلایق را پوشش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: درب hpl (ملامینه)

اما برای خرید درب اتاقی مینیمال این نکات را مد نظر داشته باشید:

 • سایز و ابعاد دقیق درب را بدانید
 • از نام سازنده و برند درب اتاقی مینیمال خود مطمئن باشید
 • تلاش کنید از فروشگاه های معتبر خرید کنید
 • عایق سازی صوتی، حرارتی و رطوبتی درب مورد نظرتان را بررسی کنید
 • در مورد متریال به کار رفته در درب، از فروشنده سوال کنید
 • بهتر است به چند فروشگاه سر زده و سپس بهترین گزینه را انتخاب کنید
 • تمام این اقدامات باعث می شود که در نهایت، خریدی مطمئن داشته باشید.

سخن آخر

در نهایت باید اعلام کنیم که خرید درب های ساختمانی، کار سخت و پر چالشی نیست اما باید به طور دقیق بدانید که به دنبال چه چیزی هستید. رستاچوب به عنوان یکی از قدیمی ترین فروشندگان و تولیدکننده های درب مینیمال می توانید بهترین مرجع شما برای تحقیق و خرید باشد.

کافیست سری به منوی وبسایت زده و با انبوهی از مدل های درب مینیمال مواجه شوید. این کار به شما کمک می کند که با تنوع بی نظیری از اجناس و کالاها رو به رو شده و انتخاب دقیق تری داشته باشید. در ضمن فراموش نکنید که کارشناسان رستاچوب همواره آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند. شما میتوانید با شماره های مندرج در وبسایت تماس بگیرید یا این که سوالات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *