درب hpl (ملامینه)

درب hpl

اگر دلتان می خواهد که کمی زیبایی و تنوع ببینید، حتما باید سری به بازار درب های ساختمانی بزنید! درب هایی با انواع و اقسام طرح ها، مدل ها و متریال ها! درب هایی که هرکدام کاربرد و مزایایی دارند و در جای خاصی استفاده می شوند! برخی از آن ها ضد سرقت هستند و در برابر ورود غیرمجاز دوام می آورند. برخی دیگر نیز قرار است زیبا باشند و به محیط داخلی خانه، جلوه بدهند و همین کار را هم می کنند!

برخی دیگر از این درب ها هم باید در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت کنند و به سادگی خراب نشوند.

در این مقاله از رستاچوب، می خواهیم در مورد نوع خاصی از درب های ساختمانی به نام درب hpl صحبت کنیم! درب هایی که به نام درب ملامینه نیز شناخته می شوند و خیلی زود توانسته اند که به صف محصولات پر طرفدار در بازار درب های ساختمانی ملحق شوند.

اگر تصمیم داریم که برای منزل یا محیط کارتان، درب ساختمانی خریداری کنید، حتما باید در مورد درب hpl یا همان ملامینه نیز اطلاعات بیشتری به دست آورید. بنابراین توصیه می کنیم به اسکرول کردن این متن ادامه بدهید.

درب ملامینه چیست؟

درب های HPL که به نام درب ملامینه نیز شناخته می شوند، نوع خاصی از درب های ساختمانی هستند که کاربردهای مختلفی در جاهای متفاوت می توانند داشته باشند!

اما اساساً درب های ملامینه از روی هم چسبانده شدن چند ورقه، ساخته می شوند. این ورقه ها را از لایه های الیافی به هم پیوسته می سازند. روی لایه های الیافی را با رزین آغشته می کنند و سپس گرما می دهند تا به هم بچسبند و به این ترتیب ورق های اچ پی ال به دست بیاید.

چند نکته در خصوص ساخت ورق های اچ پی ال را باید بدانید:

 • این لایه های الیافی را باید تحت فشار قرار داد.
 • علاوه بر فشار، نیازمند حرارت بالا برای ساخت ورق های اچ پی ال هستیم.
 • علاوه بر رزین، می توان از کاغذهای دکوراتیو نیز برای ساخت ورق های اچ پی ال استفاده کرد.

بنابراین به نظر می آید که درب های ملامینه، از ورقه هایی به نام اچ پی ال ساخته می شود. ورقه هایی که از جنس الیاف های خاصی هستند.

جهت مشاهده و خرید انواع درب داخلی کلیک کنید.

درب های اچ پی ال، چه ساختاری دارد؟

اگر نگاه دقیقی به ساختار درب های ملامینه بندازیم، متوجه می شویم که ساختار جالب توجهی دارند.

قبل از هر چیزی باید بدانید که بعد از ساخت ورق های اچ پی ال، آن ها را باید روکش کنند تا در قالب درب های ساختمانی دربیایند. معمولا روکشی که برای پوشش این ورق ها استفاده می شود، روکش ام دی اف است. پس در نظر داشته باشید که جنس تمام ساختار این درب ها، صرفا از اچ پی ال نیست. برای کارایی بیشتر باید از روکش MDF نیز استفاده کرد.

به طور کلی، فقط سطح درب را از ملامینه می سازند. به همین خاطر است که به آن ها درب های ملامینه می گویند.

درب های اچ پی ال، چه خصوصیات و ویژگی هایی دارند؟

به طور کلی می توان به خصوصیات زیر اشاره کرد:

 • درب های اچ پی ال یا ملامینه، مقاومت خوبی در برابر رطوبت و حرارت دارند. به همین دلیل در محیط های مرطوب یا گرم، می توانند به خوبی به کار بیایند.
 • در صورتی که از ورق های ام دی اف به عنوان روکش درب های ساختمانی ملامینه استفاده شده باشد، مقاومتشان در برابر ضربه و فشار بیشتر می شود.
 • یکی از مهم ترین ویژگی درب های ملامینه، قیمت ارزان و به صرفه ای است که دارند. به همین دلیل است که در مصارف انبوه، خیلی به کار می آیند. در واقع قیمت این محصول از درب هایی مثل اچ دی اف یا mdf خیلی ارزان تر است.
 • درب های اچ پی ال، از رنگ آمیزی بی نیاز هستند. به همین دلیل است که قیمتشان در قیاس با دیگر درب های ساختمانی ارزان تر می شود. ( البته گاهی مواقع برای افزایش کیفیت و طول عمر درب، آن را رنگ آمیزی می کنند. اما باز هم چندان به قیمت آن افزوده نمی شود)
 • به سادگی دچار خط و خراش نمی شوند. البته بهتر است توصیه هایی که جهت مراقبت از این محصول وجود دارد را مد نظر داشته باشید تا طول عمر آن نیز افزایش پیدا کند.
 • درب های اچ پی ال، کاربردهای متنوعی دارند و می توان در جاهای مختلفی از آن ها استفاده کرد.
 • سبک هستند. بنابراین حمل و نقل، نصب و تعمیراتشان آسان است و دردسر خاصی به همراه نمی آورد.
 • درب های اچ پی ال، در طرح ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند. بنابراین می توان در محیط های مختلفی از آن ها استفاده کرد.
 • زیبایی درب های اچ پی ال، می تواند به دکوراسیون محیط کمک شایان توجهی بکند.

بیشتر بخوانید: ویژگی درب های اداری

کاربرد درب های ملامینه (HPL)

همان طور که در این متن، بارها اشاره کردیم، می توان از درب های ملامینه در جاهای مختلفی بهره برد. اما اگر بخواهیم به طور ویژه، در خصوص کاربردهای درب ملامینه صحبت کنیم، باید بگوییم که:

 • درب های اچ پی ال، به دلیل مقاومت بالایی که دارند، در محیط هایی با شرایط سخت استفاده می شوند. به خصوص در جایی که امکان ضربه زدن به درب ساختمانی بالا باشد.
 • درب های اچ پی ال را می توان به عنوان درب ورودی واحد به کار برد. البته معمولا توصیه می شود که درب های اچ پی ال را از جنس درب های ضد سرقت تهیه کنید. به طور کلی، درب ورودی واحد باید هم از لحاظ زیبایی شاخص باشد، هم امنیت!
 • اشاره کردیم که درب های اچ پی ال، مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند. بنابراین می توان از آن ها به عنوان درب سرویس بهداشتی و حمام نیز استفاده کرد.
 • به علت قیمت ارزانی که دارند، استفاده از درب های اچ پی ال به عنوان درب اتاقی نیز رایج شده است. به خصوص با توجه به این که عایق سازهای حرارتی خوبی هم هستند و محیط مطلوبی از لحاظ دمایی، می سازند.

نکته: در صورتی که می خواهید از درب های اچ پی ال به عنوان درب سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید، باید جنس روکش آن کاملا ضدآب باشد. به همین دلیل به جای استفاده از ام دی اف، به سراغ روکش های abs یا پی وی سی می روند. این دو روکش می توانند مقاومت درب در برابر رطوبت را خیلی بالاتر ببرند.

به طور کلی، بیشتر درب های ملامینه به عنوان درب اتاق کاربرد پیدا می کنند. به خصوص با توجه به تنوع طرح و مدل آن، می توان از آن ها برای زیبایی دکوراسیون داخلی منزل نیز استفاده کرد.

درب ملامینه

درب های HPL برای سرویس بهداشتی

همان طور که اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین کاربردهای درب اچ پی ال، استفاده از آن ها برای درب سرویس بهداشتی و دستشویی است. اما چند نکته در خصوص درب های سرویس بهداشتی از جنس اچ پی ال:

 • اولین نکته ای که به هنگام استفاده از درب های اچ پی ال به عنوان درب سرویس بهداشتی باید به آن توجه داشته باشید، این است که باید اطراف درب رنگ شوند. به این ترتیب امکان نشت رطوبت به اطراف نیز کمتر می شود.
 • روکش درب باید با دقت انتخاب شود. معمولا بهترین و ارزان ترین روکش درب های سرویس بهداشتی از جنس اچ پی ال، روکش پی وی سی است. این روکش ها باعث می شوند که درب های اچ پی ال، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت داشته باشند.
 • کیفیت ساخت درب اچ پی ال را بررسی کنید. در صورتی که ورق های آن به درستی به هم نچسبیده باشند، ممکن است آب به درون آن نفوذ کرده و به این ترتیب، ساختار درب را از درون دچار پوسیدگی کنند. در این شرایط راه دیگری به جز تعویض درب باقی نمی ماند.
 • در صورتی که درب اچ پی ال، رنگ آمیزی شده باشد، احتمالا مقاومت بیشتری در برابر رطوبت از خود نشان می دهد. بنابراین برای خرید درب اچ پی ال سرویس بهداشتی، بهتر است به سراغ انواع رنگ شده ی آن بگردید.
 • برخی از سازندگان، برای ساخت درب های سرویس بهداشتی از جنس اچ پی ال، به سراغ استفاده از روکش های ABS می روند. گرچه شاید قیمت این روکش نسبت به روکش های پی وی سی بیشتر باشد، اما کیفیت ضد آب شدن درب را بالاتر می برند. بنابراین توصیه می شود که برای درب سرویس بهداشتی از این نوع روکش های abs استفاده کنید.

البته فراموش نکنید که استفاده از روکش های مختلف مثل abs برای درب سرویس بهداشتی، ممکن است زیبایی درب ملامینه را کمی خدشه دار کند اما به هرحال نباید فراموش کرد که آن چیزی که در درب های سرویس بهداشتی مهم تر از هر چیز دیگری است، مقاومت در برابر رطوبت است.

در صورتی که از روکش های خوبی برای درب سرویس بهداشتی اچ پی ال استفاده کنید، می توانید مطمئن باشید که طول عمر بالایی خواهند داشت و تا سال ها نیازی به تعویض آن ها نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید:‌ انتخاب رنگ درب اتاق خواب

قیمت درب HPL

یکی از سوالات خیلی مهمی که در خصوص درب های ملامینه یا اچ پی ال مطرح می شود این است که قیمتشان چقدر است؟

همان طور که در ابتدای متن نیز توضیح دادیم، درب های اچ پی ال ارزان تر از سایر درب ها مثل MDF یا اچ دی اف هستند. چرا که جنس ساختار آن ها الیاف های ارزان قیمت است. اما با این وجود نمی توان قیمت مشخصی برای انواع درب های اچ پی ال در نظر گرفت!

گاهی مواقع ممکن است این درب ها از روکش های مختلفی استفاده کرده باشند. مثلا یک درب اچ پی ال با روکش ام دی اف ساخته می شود و دیگری با روکش پی وی سی! طبیعی است که در چنین شرایطی قیمت نهایی محصول، متفاوت می شود.

به طور کلی، فاکتورهای زیر در تعیین قیمت انواع درب های اچ پی ال موثر است:

 • تعداد ورق های اچ پی ال به کار رفته در ساختار درب
 • میزان چسبندگی میان این ورق های اچ پی ال
 • رنگ آمیزی درب های ملامینه
 • برند سازنده ی درب های اچ پی ال
 • فروشگاه عرضه کننده درب
 • جنس روکش به کار رفته در درب های اچ پی ال

هر یک از این فاکتورها، در تعیین قیمت نهایی محصول موثر هستند.

رستاچوب، یکی از قدیمی ترین و معتبرترین فروشگاه های آنلاین درب های ساختمانی است. فروشگاهی که بیش از 16 سال است مشغول به کار تولید و عرضه ی درب های ساختمانی می باشد. تمام تلاش این مجموعه این بوده که همواره محصولات با کیفیتی را به دست مشتریان خود برساند. بنابراین می توان با خیالی آسوده از این مجموعه، درب های اچ پی ال مورد نظر خود را خریداری کرد.

علاوه بر این، این فروشگاه دارای انواع درب های ضد سرقت، ضد حریق، درب اتاقی و…می باشد. کافیست سری به منوی فروشگاه بزنید و از آخرین محصولات این فروشگاه مطلع شوید.

در ضمن شما می توانید جهت استعلام قیمت انواع درب های ساختمانی با کارشناسان رستاچوب در تماس باشید.

در hpl

سوالات رایج در مورد درب های ملامینه

در ادامه به برخی از پر تکرارترین سوالاتی که در مورد درب های ملامینه پرسیده می شود، پاسخ داده ایم:

 • ابعاد درب ملامینه چقدر است؟

معمولا درب های اچ پی ال، دارای ابعاد استاندارد درب های ساختمانی هستند. بنابراین می توان آن ها را روی چهارچوب های مختلف نصب کرد.

 • کدام رنگ درب های اچ پی ال، بهتر است؟

به طور کلی، این مسئله سلیقه ای است. اما به دلیل استفاده از رزین در ساختار درب های ملامینه، حتی درب های بدون رنگ ملامینه نیز زیبایی خاصی دارند و می توان در جاهای مختلف از آن ها استفاده کرد.

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که درب های hpl، از محبوب ترین درب های ساختمانی هستند. به خصوص در میان انبوه سازانی که بیش از هر چیزی به دنبال قیمت های ارزان و اقتصادی می باشند. درب های اچ پی ال، می توانند در جاهای مختلف استفاده شوند و با هر دکوراسیون و سلیقه ای هماهنگی دارند.

در ضمن فراموش نکنید که مقاومت این درب ها به طور کلی بالاست. در نتیجه می توان مطمئن بود که تا سال های درازی، عمر خواهند کرد و نیازی به تغییر یا تعمیر آن ها نخواهید داشت.

در نهایت امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *