انواع جنس و ابعاد درب های لابی

درب لابی

اولین چیزی که از یک ساختمان توجه شما را به خود جلب می کند چیست؟ آیا به نمای سازه توجه می کنید یا این که تعداد طبقات آن برایتان چشم گیر خواهد بود؟

خیلی از افراد می گویند که مهم ترین المان یک ساختمان به هنگام ورود، درب لابی است. شاید به همین دلیل باشد که خیلی از ساختمان سازان بیشترین سلیقه و هزینه ی خود را برای خرید درب لابی خرج می کنند.

اما شما به هنگام خرید درب لابی به چه چیزهایی دقت می کنید؟ آیا می دانید که جنس این درب ها معمولا از چیست و کدام یک از انواع درب های لابی برای شما مناسب است؟ سایز و ابعاد درب های لابی را می شناسید؟ در این مقاله از رستاچوب می خواهیم در مورد جنس و ابعاد درب های لابی صحبت کنیم. بنابراین اگر شما هم تصمیم به خرید درب لابی دارید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

برای مشاهده انواع درب لابی همراه با مشخصات آنها کلیک کنید.

انواع درب لابی

همان طور که اشاره کردیم، درب های لابی انواع خیلی زیادی دارند.در واقع بخشی از این تنوع به جنس این درب ها برمی گردد. به طور کلی سه نوع درب لابی داریم:

 • درب لابی چوبی
 • درب لابی فلزی
 • درب لابی استیل

البته درب های لابی را می توان از ترکیب این سه متریال نیز ساخت. مثلا ترکیب درب های فلزی و چوبی، تبدیل به درب های بسیار محبوبی شده است که خیلی از خریداران آن را انتخاب می کنند. به طور کلی تمامی درب های لابی با توجه به جنس و متریال به کار رفته در آن ها ساخته می شوند.

مثلا در صورتی که ساختمان مدرنی دارید، استفاده از درب های استیل یا فلزی انتخاب مناسب تری است. در حالی که برای خانه های شیک و لوکس می توان به سراغ درب های چوبی رفت.

در ادامه می خواهیم به هر یک از جنس های درب لابی اشاره کنیم و بگوییم چه ویژگی هایی دارند. با ما همراه باشید.

درب های فلزی لابی

همان طور که از نامشان نیز پیداست، این درب ها از جنس فلز ساخته شده اند و مقاومت خیلی خوبی دارند. در میان خریداران محبوبیت زیادی دارند و معمولا برای مکان های مختلفی مثل خانه های مسکونی، سازه های تجاری و اداری استفاده می شود.

درب های فلزی لابی معمولا به طرح و شکل خود معروف هستند. اگر با دقت نگاهی به درب لابی فلزی بندازید متوجه خواهید شد که غالب ترین طرح به کار رفته در این درب ها، طرح فرفوژه است. فرفوژه در حقیقت طرح یک سری گل و گیاه پیچان است.

البته از طرح های CNC نیز برای ساخت درب لابی فلزی نیز استفاده می شود. در برخی مواقع طرح این درب ها را از قوطی های فلزی نیز می سازند.

به طور کلی درب های فلزی لابی عموما از مدل های مختلف تک لنگه، دو لنگه و..تشکیل شده اند. در ساختارهای تک لنگه بازشو، درب از یک طرف باز می شود و دارای یک لنگه هم هست.

در درب های لابی دو لنگه بازشو، می توان هر دو لنگه ی درب را باز کرد. بنابراین ورود و خروج راحت تر می شود و به سادگی می توان اجسام بزرگ تر را نیز به داخل یا خارج ساختمان برد.

می توانید درب لابی فلزی را با توجه به ابعاد چارچوب درب ساختمان سفارش دهید.

مشاهده کنید: موارد مهم برای انتخاب درب های لابی

درب های استیل لابی

در واقع درب های استیل خود زیرمجموعه ی درب های فلزی به حساب می آیند اما به دلیل رواج بالایشان، خود به دسته ای جداگانه تقسیم می شوند.

زیبایی استیل به کار رفته در درب های لابی خیلی ساده می تواند هر چشمی را خیره کند. معمولا این درب ها را از جنس پروفیل های استیل نقره ای رنگ می سازند. درب های لابی استیل، برق خاصی می زنند اما می توان با روش های مختلف، استیل درب ها را مات هم کرد.

برای مات کردن درب استیل از دستگاه های خاصی استفاده می شود. این دستگاه ها، با ایجاد خش روی درب استیل آن را مات می کنند. هر چقدر که عمق این خش ها بیشتر باشد و با نظم بیشتری ایجاد شوند، کیفیت درب لابی استیل مات نیز بالاتر می رود.

درب های چوبی لابی

اما در این بخش از مقاله، می خواهیم به یکی از رایج ترین درب های لابی اشاره کنیم. متریال چوب محبوبیت زیادی میان تولید کننده درب های ساختمانی دارد و درب های لابی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

می توان به سادگی روی درب های چوبی لابی، کنده کاری های مختلفی ایجاد کرد و به این ترتیب زیبایی آن ها را دو چندان نمود. شاید به دلیل همین زیبایی چشمگیر است که خیلی از ساختمان سازان ترجیح می دهند که از درب های چوبی به عنوان درب لابی استفاده کنند.

درب های لابی را معمولا از جنس چوب های مختلف می سازند. درخت هایی مثل راش، گردو و بلوط چوب خیلی خوب و سنگینی برای ساخت درب لابی چوبی فراهم می کنند.

البته نباید فراموش کرد که ترکیب چوب و شیشه در ساخت درب های لابی محبوبیت خیلی زیادی دارد. چرا که با استفاده از شیشه، می توان دید خوبی به محیط بیرون از لابی داشت. این مسئله می تواند به حفظ امنیت ساختمان کمک کند.

در ورودی شیشه ای

همان طور که گفتیم محبوبیت درب های لابی چوبی بسیار بالاست. اما دلیل اصلی این محبوبیت چیست؟ در پاسخ به این سوال باید مزایای این درب های ورودی را عنوان کنیم. مثل:

درب های لابی چوبی بسیار زیبا هستند و در طراحی دکوراسیون داخلی به کار می آیند. بافت، طرح و شکل درب های لابی چوبی می تواند هر چشمی را خیره کرده و سازه را بسیار زیباتر کند. به خصوص اگر از چوب طبیعی برای ساخت این درب ها استفاده شده باشد. البته حتی در صورتی که از MDF برای ساخت درب لابی استفاده شود، منی توان با روکش های طبیعی چوب، شکل و ظاهری شبیه چوب به درب های لابی داد. همچنین قیمت آن نیز پایین تر می آید.

درب های چوبی لابی، عایق سازهای خیلی خوبی هستند. به همین خاطر اجازه ی ورود و خروج صدا را نخواهند داد.

بیشتر بخوانید: ویژگی درب لابی چوبی

انواع چوب های به کار رفته در درب لابی چوبی

همان طور که اشاره کردیم از چوب های مختلفی برای ساخت درب های لابی استفاده می شود. در واقعیت کیفیت نهایی درب لابی، تا حد زیادی به نوع چوب آن بستگی دارد.

به طور کلی دو نوع چوب سخت و چوب نرم داریم. احتمالا خودتان نیز می دانید که چوب های نرم، معمولا از درخت های سوزنی برگ مثل کاج، روس یا نراد به دست می آید. به همین دلیل است که قیمت ارزان تری دارند( چون دوره ی رشد آن ها کوتاه تر است)

اما درختان سخت چوب که پهن برگ هم هستند شامل درختانی مثل نارون، توسکا، افرا، گردو، بلوط و..می باشند. این چوب ها ساختار محکم و سختی دارند و در ساخت فرآورده هیا چوبی از آن ها استفاده می شود.

در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین چوب های به کار رفته در ساخت درب لابی اشاره کنیم:

 • چوب گردو: یکی از بهترین چوب هایی که برای ساخت درب های لابی می توان استفاده کرد، چوب درخت گردو است. بافت این چوب یکدست و همگن است و در امور مختلف نجاری هم کاربرد دارد. برای ساخت روکش درب های ساختمانی از چوب گردو استفاده می شود چرا که امکان خراطی و منبت کاری می دهد. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت است و در برابر فشار و ضربه مقاومت می کند. همچنین در برابر رطوبت نیز دوام خوبی دارد.
 • چوب راش: یکی دیگر از چوب مرغوب برای ساخت درب های لابی، چوب درخت راش است که نیمه سنگین به حساب می آید و در برابر حشرات مقاوم است. قیمت آن نسبت به چوب درخت گردو ارزان تر است و به همین دلیل، انتخاب به صرفه تری برای ساخت درب های لابی محسوب می شود.
 • چوب ماهون: مقاومت چوب ماهون در برابر دماهای مختلف فوق العاده است. علاوه بر این رنگ بسیار زیبایی دارد ( قهوه ای مایع به قرمز) به همین دلیل، انتخاب محبوب طراحان دکوراسیون است.
 • چوب افرا: چوب افرا نیز بسیار مقاوم و سنگین است. به همین دلیل برای ساخت درب لابی از آن استفاده می شود. درب هایی که از چوب افرا ساخته می شوند، معمولا رنگ هایی مثل کرمی دارند.
 • چوب بلوط: یکی از بهترین و زیباترین چوب هایی که در ساخت درب های لابی به کار می رود، چوب درخت بلوط است که به رنگ های تیره در بازار عرضه می شود. البته رنگ پذیری آن بسیار بالاست و مقاومت خیلی خوبی هم دارد.

ابعاد درب های لابی

حالا که با انواع جنس درب های لابی آشنا شدید، می خواهیم در  مورد ابعاد درب لابی صحبت کنیم.

همان طور که احتمالا می دانید، درب های ساختمانی را با توجه به ابعاد چارچوب درب تهیه می کنند یا سفارش می دهند. به همین دلیل است که قبل از هر چیزی، باید ابعاد چارچوب را به دقت اندازه گیری کرد.

به طور کلی یک استاندارد رایج ابعاد درب لابی در بازار وجود دارد. اما در صورتی که می دانید ابعاد درب لابی شما، ممکن است متفاوت باشد بهتر است که درب لابی را سفارش دهید.

همچنین مشاهده کید: تاثیر شیشه بر روی درب های ورودی

خرید درب های لابی

جهت خرید درب های لابی، بهتر است به چند نکته ی مهم دقت داشته باشید. در ادامه به برخی از مهم ترین نکات اشاره کرده ایم:

 • بهتر است که دکوراسیون داخلی ساختمان را در نظر داشته باشید. به سراغ درب هایی بروید که با استایل کلی سازه هماهنگ باشند.
 • می توانید درب مورد نظرتان را سفارش بدهید. به خصوص در صورتی که ابعاد درب لابی، بزرگ تر از حدود استاندارد این گونه درب هاست.
 • در صورتی که از درب های لابی چوبی، شیشه ای استفاده می کنید بهتر است که شیشه ی مربوطه از جنس نشکن و سکوریت باشد. همچنین شیشه های درب لابی باید سه جداره باشند تا استحکام کافی پیدا کنند و عایق سازی درب به صورت کامل انجام شود.
 • به سراغ درب هایی بروید که چوب به کار رفته در آن ها، از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد.
 • رنگ درب لابی باید در برابر نور آفتاب، مقاومت کافی داشته باشد و بعد از مدتی دچار رنگ پریدگی یا بی رنگی نشود.
 • با توجه به وزن و ارتفاع درب لابی، توصیه می شود که از یراق آلات با کیفیت و مرغوب استفاده گردد.
 • از فروشنده درب های لابی بخواهید که شما را در خصوص انتخاب یک درب مناسب ساختمان راهنمایی کند.
 • قیمت درب های لابی، با توجه به جنس، یراق آلات و ابعاد، ممکن است متفاوت باشند.

در لابی شیشه ای

سوالات رایج در مورد درب لابی

اگر همچنان سوالاتی در مورد درب لابی دارید، تلاش کرده ایم در بخش سوالات رایج در مورد درب لابی به آن ها پاسخ بدهیم. سوالاتی مثل:

 • قیمت درب لابی چقدر است و چگونه مشخص می شود؟

قیمت درب لابی با توجه به ابعاد، تک لنگه یا دو لنگه بودن، جنس به کار رفته در آن و همچنین یراق آلات آن ها مشخص می شود. بنابراین نمی توان قیمت مشخص و واضحی عنوان کرد.

 • ابعاد درب لابی چقدر باید باشد؟

یک سایز استاندارد برای درب لابی وجود دارد که بیشتر درب های آماده را بر اساس همین ابعاد می سازند. اما در صورتی که سایز چارچوب درب لابی بزرگ تر است، باید درب مربوطه را سفارش داد.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که درب های لابی را می توان از فروشگاه های مختلف، با قیمت های متفاوتی تهیه کرد. بهترین درب های لابی آن هایی هستند که از متریال خوب و با کیفیتی ساخته شده اند. مثلا درب های لابی چوبی که از درخت های گردو، بلوط یا افرا ساخته می شوند به علت مقاومت و استحکام بسیار زیاد، محبوبیت چشم گیری پیدا کرده اند و در جاهای مختلفی از آن ها استفاده می شود.

وبسایت رستاچوب، به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین مجموعه های فروش انواع درب، آماده است که در این امر، شما را یاری کند. شما می توانید انواع درب های لابی را در سایزها و جنس های مختلف از این مجموعه تهیه کرده و در اسرع وقت تحویل بگیرید. در صورتی که قصد خرید انواع درب های لابی را دارید می توانید به منوی محصولات این وبسایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *