دستگاه CNC چوب و انواع درب ها با طرح CNC

دستگاه برش چوب

تا به حال به این فکر کرده اید که در زمان های گذشته، ساخت وسایل مختلف به چه صورت انجام می شد؟ مفهوم تولید انبوه، یک مفهوم جدید است که با اتقلاب صنعتی به زندگی ما وارد شده است. امروزه می توان با استفاده از وسایل الکترونیکی، تجهیزات مختلفی را ساخت بدون این که نگران زمان بود.

در این میان، دستگاه CNC نیز کاربردهای خیلی ویژه ای دارد و می تواند در ساخت انواع متریال ساختمانی مثل درب های ساختمانی مفید واقع شود.

مسئله ی اصلی بر سر سرعت؛ دقت و کیفیت است. زمانی که ساخت وسایل به شکل دستی انجام می شد، سرعت بسیار پایین بود و حتی گاهی دقت کار نیز افت پیدا می کرد. اما امروزه ماشین آلات مختلف می توانند به کمک ما بیایند. دستگاه های cnc یکی از بهترین تکنولوژی هایی است که در عرصه ساخت و ساز به کمک ما می آید. بیشتر تولیدات صنعتی از سیستم هایی مثل cnc استفاده می کنند تا سرعت و دقت خود را بالاتر ببرند.

همچنین تولید درب های cnc نیز رواج خیلی زیادی پیدا کرده است و طرح های آن، تنوع خاصی دارند.

در این مقاله از وبسایت رستاچوب، می خواهیم در مورد دستگاه CNC چوب و انواع درب ها با طرح CNC صحبت کنیم. اگر تصمیم به خرید درب های ساختمانی دارید یا این که به دنبال درک بهتر مفهوم CNC هستید، توصیه می کنیم ادامه ی این مقاله را از دست ندهید.

CNC چیست؟

قبل از این که به سراغ کاربرد دستگاه های CNC در ساخت درب های ساختمانی برویم، در ابتدا باید با خود این مفهوم آشنا شویم. CNC در واقع به معنای کنترل عددی است. این دستگاه ها از سال 1940 به تولید انبوه وسایل مختلف مشغول بوده اند. در حال حاضر دستگاه های CNC به طور کامل الکترونیکی هستند و با کامپیوترها و دستورات آن کار می کنند.

اصلی ترین استفاده ای که از این دستگاه می شود، جهت ترسیم طرح های مختلف روی درب های ساختمانی، مبلمان و …می باشد. به همین دلیل تنوع تولیدات این محصول بسیار گسترده است.

شیوه ی کار دستگاه CNC نیز به این صورت است که بر روی سه محور حرکت می کند و به این ترتیب قادر به ترسیم یک طرح 3 بعدی می باشد. این سه محور، خطوط منحنی، صاف و دایره را شکل می دهند.

مشاهده کنید: درب پرسی یا تمام چوب؟

درب های CNC

اما حالا که با مفهوم دستگاه های CNC  آشنا شدید، می خواهیم در مورد درب های ساخته شده با این دستگاه صحبت کنیم.

چه فرقی میان درب های عادی و درب هایی که به دستگاه CNC طراحی شده اند وجود دارد؟

در ابتدا باید بگوییم که استفاده از دستگاه سی ان سی برای طراحی روی درب های ساختمانی به کار می آید. این درب ها را می توان در تعداد بالا و با سرعت زیادی تولید کرد. به همین دلیل قیمت درب های سی ان سی، به صرفه و اقتصادی هستند و محبوبیت زیادی میان خریداران پیدا کرده اند.

درب های CNC را می توان روی متریال مختلفی مثل چوب پیاده سازی کرد.

طریقه ساخت درب با دستگاه CNC

پیش از هر چیزی باید به طور دقیق بدانیم که قرار است چه نوع طرحی روی درب ها پیاده سازی شود. معمولا طرح اولیه ی درب که شامل نقش و نگارهای مختلف است، در برنامه ی CAD طراحی می شود. این برنامه فرصت این را برای طراح فراهم می آورد که در ابتدا به طراحی سه بعدی طرح مورد نظرش دست پیدا کند. بعد از آن، به شکل چاپگر عمل کرده و طرح آماده شده ی سه بعدی را روی درب پیاده سازی می کند.

این ویژگی باعث شده که دست طراحان برای پیاده سازی نقش و نگارهای مختلف روی درب های ساختمانی خیلی بازتر شود. مثلا می توان طرح های مختلفی را روی درب هایی از جنس چوب، فلز و MDF با دستگاه CNC اجرا نمود. البته باید در نظر داشته باشید که برای اجرای طرح های مختلف روی درب های چوبی و فلزی به دو دستگاه متفاوت CNC احتیاج دارید.

دستگاه سی ان سی

انواع درب های CNC

حالا که با دستگاه های سی ان سی و نحوه ی ساخت درب های ساختمانی با این دستگاه آشنا شدید، می خواهیم در مورد انواع مدل های موجود در بازار صحبت کنیم. با ما همراه باشید

درب های CNC چوبی

در واقع اصلی ترین مدل درب های سی ان سی، درب هایی هستند که از چوب ساخته می شوند. این متریال زیبایی زیادی برای محیط به همراه می آورد و به خاطر بافت فوق العاده ای که دارد، توانسته محبوبیت خیلی زیادی در بازار به دست آورد. همچنین طرح و نقش هایی که با سی ان سی روی درب های چوبی اجرا می شود نیز جذابیت منحصر به فردی دارند.

اما نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که جهت اجرای هر طرح و نقشه ای روی درب، ضخامت پنل را باید در نظر داشته باشید. برخی از طرح ها را نمی توان روی هر پنلی اجرا کرد. به خصوص طرح هایی که برجسته هستند را باید روی پنل هایی اجرا کرد که ضخامت چوب آن ها، مناسب باشد.

درب های سی ان سی را معمولا از کلاف چوب و هانیکام می سازند. به همین دلیل قیمت آن ها بسیار ارزان خواهد بود و صرفه ی اقتصادی زیادی دارد. سپس روی این کلاف و هانیکام را با یک لایه اچ دی اف می پوشانند. روی این HDF را نیز با طرح های CNC دیزاین می کنند. به این ترتیب درب هایی با کیفیت و بسیار زیبا ساخته می شود.

درب های ضد سرقت CNC

نوع دیگری از درب های ساختمانی که با دستگاه سی ان سی طراحی می شوند، درب های ضد سرقت هستند. این درب ها گرچه ساختار متفاوتی دارند اما می توان با دستگاه های CNC نیز روی آن ها را طراحی کرد. درست است که داخل ساختار درب های ضد سرقت از ورقه های فلزی استفاده می شود اما روکش غالب این درب های ضد سرقت، چوب است.

روی چوب هم می توان به راحتی با دستگاه سی ان سی، طرح های مختلفی را پیاده سازی کرد.

همچنین مشاهده کنید: راه حل هایی برای رفع مشکل بسته نشدن درب

درب پی وی سی با طراحی CNC

همان طور که گفتیم درب های زیادی را می توان با استفاده از دستگاه سی ان سی، طراحی کرد. یکی از این درب ها، درب های PVC هستند. البته باید در نظر داشته باشید که به دلیل نازک بودن روکش پی وی سی، طرح بندی روی این درب ها بسیار محدود است. همچنین باید به سراغ طراح هایی رفت که عمق کمی دارند و برجسته نیستند.

درب های فلزی سی ان سی

یکی دیگر از مدل های موجود در بازار درب های CNC، درب هایی هستند که از فلز ساخته شده اند. شاید به نظرتان عجیب برسد اما متریالی مثل فلز، یکی از بهترین جنس ها برای طراحی سی ان سی هست. می توان فلز را به خوبی نقش داد و طرح های زیبایی روی آن پیاده سازی کرد. هم چنین باید در نظر داشته باشید که معمولا از دستگاه سی ان سی متفاوتی برای طرح بندی روی فلز استفاده می شود.

غالب مواقع هم از این درب های فلزی سی ان سی به عنوان درب ویلا و یا درب خارجی استفاده می شود.

درب های CNC لیزری

این درب ها، همان طور که از نامشان نیز پیداست، به وسیله ی لیزر برش خورده اند. معمولا هم از این درب ها به عنوان درب های خارجی مثل درب پارکینگ یا ویلا استفاده می شوند. اما شیوه ی ساخت این درب ها به چه صورت است؟

برای ساخت درب های لیزری سی ان سی، به جای این که از مته استفاده شود از پرتوهای متمرکز لیزر جهت ایجاد طرح و نقش روی درب استفاده می شود.

طبیعی است که طرح های ایجاد شده توسط لیزر بسیار دقیق تر و ظریف تر هستند و به همین دلیل، زیبایی بیشتری دارند.

گرچه در گذشته هنر کنده کاری روی چوب بسیار ارزشمند تلقی می شد اما امروزه صرف این همه زمان برای ساخت چنین درب های منطقی و به صرفه نیست. درب های CNC روند طراحی روی درب های ساختمانی را بسیار ساده تر و سریع تر کرده اند. گرچه هنوز هم کنده کاری روی درب بسیار ارزشمند است و هنر والایی محسوب می شود.

چرا دستگاه CNC

گرچه به نظر می آید که انتخاب دستگاه های سی ان سی برای ساخت درب های ساختمانی بسیار عاقلانه و منطقی است اما اجازه بدهید چند تا از مزیت های بزرگ استفاده از دستگاه های سی ان سی را معرفی کنیم:

  • در صورتی که اجرای یک طرح یا نقش توسط دست بسیار سخت و دشوار باشد، دستگاه سی ان سی خیلی راحت می تواند آن را انجام بدهد.
  • دستگاه های CNC دچار اشتباه و خطا نمی شوند و بدون هیچ گونه مشکلی، طرح مورد نظر را روی درب پیاده سازی می کنند. فرقی نمی کند که تعداد درب ها قرار است چقدر باشد، چرا که عینا و بدون خطا، می توانند همان طرح را روی درب های مختلف تکرار کنند.
  • سرعت طراحی روی درب با دستگاه CNC بسیار بالاست و می توان در مدت زمان کوتاهی، تعداد بیشتری درب تولید کرد.
  • دستگاه های سی ان سی جدید، نیازمند اپراتور نیستند. به این معنی که نیازی به نیروی انسانی نیست. کافیست طرح اصلی روی دیتابیس دستگاه ذخیره شده باشد. در این صورت می توان بارها از این طرح استفاده کرده و طراحی های مختلفی روی درب انجام داد.
  • دستگاه های CNC راندمان کاری بالایی دارند و هزینه ی ساخت درب های ساختمانی کاهش زیادی پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل اجزای درب های ضد سرقت

تمام این مزایا باعث شده است که استفاده از دستگاه های سی ان سی برای طرح بندی روی درب های ساختمانی خیلی به صرفه باشد و تقریبا هر تولید کننده ای از آن ها در روند ساخت، بهره ببرد.

ناگفته نماند که از دستگاه های سی ان سی، تنها در ساخت درب های ساختمانی استفاده نمی شود. بلکه می توان از آن در طراحی وسایل دیگری مثل کابینت آشپزخانه، صنایع چوب، صنایع ساختمانی و..نیز استفاده کرد. می توان با این دستگاه انواع حکاکی، منبت کاری، خراطی، پرس کاری و …را انجام داد. آن هم در کمترین زمان و پایین ترین قیمت ممکن!

دستگاه CNC

معرفی قطعات دستگاه CNC چوب

این دستگاه ها از چند قطعه ی بسیار مهم تشکیل شده اند که در ادامه به معرفی مختصر آن ها پرداخته ایم:

موتور

همان طور که از نامش نیز پیداست، این قطعه، قلب یک دستگاه سی ان سی است که تمام ابزارها و محورهای آن را به حرکت در می آورد. کنترلر دستگاه CNC که یکی دیگر از قطعات اصلی آن است، دستور حرکت به موتور می دهد. موتور این دستگاه ها، مخصوص است و معمولا از نوع موتورهای سروو هستند.

کنترولر

اگر موتور دستگاه CNC، شبیه به قلب یک بدن است، دستگاه کنترولر مثل مغز عمل می کنند و کنترل کلی دستگاه را به عهده دارد. بدون کنترلر، نمی توان دستگاه سی ان سی را به درستی هدایت کرد. کنترلر همان دستگاه کامپیوتری است که دستورات لازم برای طراحی را به دستگاه می دهد. معمولا برای این که دستگاه کنترولر، قادر به درک طرح ها و نقش های دریافت شده باشد، از یک زبان مخصوص به نام جی-کُد استفاده می کند.

اسپیندل

از دیگر بخش های مهم دستگاه سی ان سی، قطعه ای به نام اسپیندل است که ابزارهای مختلفی روی آن سوار می شوند. دور و توان اسپیندل بسیار حائز اهمیت است که توسط دستگاه سی ان سی کنترل می شود. با توجه به این که قطعه اسپیندل دور و توان مکانیکی دارد، ممکن است داغ کند. خنک سازی این قطعه با هوا یا آب صورت می گیرد.

اگر قصد تهیه انواع درب های ضدسرقت با طرح CNC را دارید کلیک کنید.

پمپ وکیوم

اصلی ترین دلیل استفاده از پمپ وکیوم این است که بتوان از آن برای نگه داشتن ورق های کم ضخامت مواج استفاده کرد. به این ترتیب از خطای اسپیندل به دلیل وجود موج های ورق جلوگیری به عمل می آید.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که دستگاه CNC چوب به دلیل ایجاد طرح ها و نقش های دقیق و زیبا بسیار معروف و محبوب شده است. رستاچوب به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین ارائه دهنده های درب های ساختمانی، تلاش دارد تا بهترین خدمات را به شما معرفی کند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید درب های ساختمانی به منوی اصلی وبسایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *