موارد مهم برای انتخاب درهای لابی

درب لابی

از زمانی که ساخت و سازهای مرتفع و طویل رواج پیدا کرد، ساخت لابی ها هم اوج گرفت. در واقع ساختمان های چند طبقه متوجه شدند که نیاز به یک محیط ورودی و ابتدایی دارند که مراجعه کنندگان و مهمانان ساختمان، در ابتدا وارد آن شوند و مدتی را در آن جا بگذارند.

در ضمن سرایدار و نگهبان ساختمان نیز نیازمند جایی بود که بتواند در آن استراحت کند و رفت و آمد به ساختمان را زیر نظر داشته باشد. از همه مهم تر، این محیط ورودی اولین جایی بود که مهمانان از ساختمان می دیدند. به همین دلیل بحث زیبایی آن نیز بسیار حائز اهمیت بود.

تمام این نکات در نهایت به ساخت لابی ختم شد. اما مهم ترین جز یک لابی، درب های لابی هستند که باید ویژگی های زیادی داشته باشند. در واقع درب لابی اولین چیزی است که از ساختمان دیده می شود و به همین دلیل زیبایی آن به چشم می آید. در ضمن اولین مرحله از حفظ ایمنی ساختمان به شمار می آید و در نتیجه باید از هر نظر بهترین باشد.

در این مقاله از وب سایت رستاچوب می خواهیم در مورد انتخاب درب های لابی صحبت کنیم و بگوییم که باید به چه مواردی دقت داشته باشید و به سراغ کدام نوع از درب های لابی بروید. اگر این موضوع برایتان جالب است توصیه می کنیم تا انتها ما را همراهی کنید.

درب لابی چیست؟

پیش از این که به سراغ موارد مهم در انتخاب درب های لابی برویم باید به این سوال پاسخ بدهیم که درب لابی چیست؟

همان طور که از نامش نیز پیداست این درب ها را معمولا در لابی ساختمان استفاده می کنند و درب ورودی ساختمان به حساب می آیند. این درب ها از بیرون نیز قابل روئت هستند. به همین دلیل است که باید ظاهر آن بسیار مورد توجه قرار بگیرد و از آن مراقبت شود.

یادتان نرود که مراجعه کنندگان به ساختمان، اولین چیزی که می بینند همین درب های لابی است. حتی زمانی که یک ساختمان نوساز دارید و می خواهید آن را به فروش برسانید، اولین چیزی که توجه مشتری را به خود جلب می کند همین درب لابی است. بنابراین بسیار مهم است که از لحاظ ظاهر و زیبایی چیزی کم نداشته باشد و بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

نکته این جاست که بیشتر این درب ها باید با نوع ورودی ساختمان هماهنگ شوند. مثلا درب های تک لنگه یا دو لنگه ثابت یا دارای کتیبه در بالا یا کنار آن ها، در بازار موجود است.

مشاهده کنید: ویژگی های درب ضدسرقت خوب و کارآمد

جنس درب لابی

زمانی که تصمیم به خرید درب لابی می گیرید، قبل از هر چیزی باید به جنس درب توجه داشته باشید. خیلی مهم است که از مواد و متریال با کیفیت و مرغوب در ساخت درب استفاده شده باشد. به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین درب موجود را خریداری کرده اید.

جنس درب لابی ممکن است از فلز، چوب، شیشه یا ترکیب این متریال باشد. بهتر است قبل از خرید یکی از آن ها، به دکوراسیون داخلی خانه نیز توجه داشته باشید. هم چنین بسیار مهم است که متریال درب لابی به قدری محکم و مقاوم باشد که در برابر فشار و ضربه متلاشی نشود.

بیشتر افراد ترجیح می دهند که از درب های چوبی به عنوان درب لابی استفاده کنند چرا که بافت چوب بسیار زیباست و می تواند ظاهر محیط را تا چند برابر شیک کند.

البته نباید فراموش کنید که چوب خام در چنین شرایطی به کار نمی آید و باید از روکش ها و وسایل مختلف برای مقاوم سازی چوب در برابر رطوبت، نفوذ حشرات و ضربه استفاده کرد. بهترین چوبی که برای ساخت درب لابی به کار می رود، چوب درختان راش و گردو هستند. البته چوب گردو بسیار گران قیمت است و ممکن است هزینه های شما را بالاتر ببرد. اما از لحاظ کیفیت و ماندگاری رقیب ندارد و می توانید مطمئن باشید که تا سال های سال، عمر خواهد کرد و آسیبی نمی بیند.

مدل درب لابی

بعد از موضوع جنس درب، مهم ترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، بحث انتخاب مدل درب لابی است. در واقع به خاطر تنوعی که در بازار وجود دارد، انتخاب یک درب لابی مناسب گاهی می تواند سخت و چالش برانگیز باشد.

پیشنهاد ما این است که بر اساس سبک و استایلی که برای دکوراسیون ساختمان در نظر گرفته اید، درب مورد نظرتان را خریداری کنید.

اما به طور کلی درب های لابی در شکل و ظاهرهای مختلفی ساخته می شوند. مثلا درب های تک لت ثابت و متحرک از محبوب ترین درب های لابی موجود در بازار هستند. برای انتخاب یکی از این مدل ها باید ابعاد چارچوب ورودی ساختمان را نیز در نظر داشته باشید. مثلا خیلی از این چارچوب ها کوچک هستند و شما ناچارید به سراغ درب های یک و نیم لنگه بروید.

این مدل درب ها دارای دو لنگه هستند که یکی از دیگری بزرگ تر است. لنگه ی بزرگ تر حدود 95 سانتی متر عرض دارد. این لنگه متحرک و باز شود است. لنگه ی دیگر درب نیز که عرضی برابر با 45 سانتی متر دارد، غالب مواقع ثابت است.

مدل های دیگری نیز در بازار وجود دارند که دارای کتیبه در بالا یا کنار خود هستند و به این ترتیب زیبایی درب را دو چندان می کنند.

در دو لنگه

قیمت درب های لابی

اما صرف نظر از مدل و جنس، موضوع قیمت را نیز نمی توان در نظر نداشت. از همین ابتدا باید بگوییم که قیمت درب های لابی چندان ارزان نیست. به خصوص این که در قیاس با درب های ورودی واحد، بزرگ تر و سنگین تر هم هستند.

اما به طور کلی قیمت درب لابی با توجه به ابعاد، جنس و مدل مشخص می شود. طبیعی است که هر چقدر درب لابی مورد نظر شما از متریال با کیفیت تری در ساخت بهره برده باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. یا این که ممکن است مدل آن جدید و خاص باشد که طبیعتا باعث افزایش قیمت خواهد شد. در ضمن اگر درب لابی شما چوبی باشد، نوع چوب نیز در قیمت آن موثر است. مثلا چوب راش و گردو گران هستند اما چوب درخت روسی قیمت پایین تری دارد.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از هر چیزی به قیمت درب های لابی توجه داشته باشید.

درب ضد سرقت لابی

در ابتدای متن نیز اشاره کردیم که در انتخاب یک درب لابی نباید فاکتور امنیت را نیز فراموش کرد. در واقع درب های لابی اولین مرحله از امنیت ساختمان هستند. به همین دلیل است که به جای استفاده از درب های لابی معمولی می توان به سراغ درب های ضد سرقت لابی رفت.

کارکرد این درب ها نیز شبیه به درب های عادی ضد سرقت است. با این تفاوت که بدنه ی بسیار مقاوم تری دارند و از یراق آلات خیلی خوبی در ساخت آن ها استفاده شده است. در ضمن سایز و ابعاد بزرگ تری نسبت به درب های ضد سرقت عادی دارند.

در لابی ترکیبی ( چوب و شیشه)

همان طور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم، درب های ترکیبی نیز در ساخت درب لابی رواج دارند. مثلا می توان از متریال مختلفی مثل چوب و شیشه استفاده کرد و به یک درب لابی شکیل تر و زیباتر رسید. البته باید در انتخاب نوع شیشه کمال دقت را داشته باشید. چرا که شیشه به هرحال مقاومت کمتری نسبت به چوب دارد. بنابراین اگر می خواهید از آن در ساخت درب لابی استفاده کنید بهتر است به سراغ شیشه های نشکن و سکوریت بروید.

ترکیب متریال چوب و شیشه می تواند در ساخت یک درب لابی بسیار زیبا موثر باشد.

همچنین مشاهده کنید: انواع جنس و ابعاد درب های لابی

بهترین برند درب های لابی

زمانی که می خواهید اقدام به خرید درب لابی بکنید، قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید که سازنده ی درب مورد نظرتان کیست؟

متاسفانه در حال حاضر برندهای تقلبی و چینی در بازار زیاد هستند. بنابراین مهم است که خرید خود را از یک برند معتبر و خوش نام انجام دهید.

در این میان، فروشگاه رستاچوب یکی از بهترین جاهایی است که می توانید برای خرید درب لابی اقدام کنید و مطمئن باشید که درب با کیفیتی تحویل خواهید گرفت.

رنگ درب های لابی

تا به این جای کار در مورد قیمت، طرح و جنس درب های لابی صحبت کرده ایم. اما یکی از نکات مهم در انتخاب درب لابی این است که از چه رنگی برای پوشش آن استفاده شده است.

یادتان نرود که اگر درب لابی شما از جنس چوب ساده باشد، ممکن است مقاومت کافی در برابر عوامل مختلف را نداشته باشد. مثلا چوب بهترین جا برای لانه کردن حشرات مختلف مثل موریانه و ساس است. یا این که با تابش خورشید به چوب، ممکن است بعد از مدتی دچار رنگ پریدگی شود. از نفوذ رطوبت به داخل چوب نیز صحبتی نخواهیم کرد چرا که احتمالا خودتان می دانید که چقدر می تواند آسیب زننده باشد.

اما در این میان با استفاده از رنگ آمیزی چوب می توان آن را در برابر این عوامل مقاوم ساخت. به طور کلی چند نوع رنگ آمیزی مختلف برای درب های چوبی لابی وجود دارد:

رنگ های پلی اورتان: این دسته از رنگ ها زمانی که روی چوب یا MDF می نشیند، رنگ آن ها را به طور کامل تغییر می دهند و یک لایه ی ضخیم روی سطح چوب می سازنند.

رنگ های شفاف: این دسته از رنگ ها، در واقع بیشتر شبیه به نوعی روکش شفاف عمل می کنند و هنوز هم می توان از ورای آن ها، رنگ و بافت طبیعی چوب را دید.

برای انتخاب رنگ مناسب درب لابی، قبل از هر چیزی بهتر است که محیط نصب آن ها را بررسی کرد. مثلا اگر قرار است که درب لابی در محیط های مرطوب نصب شود، بهتر است حتما به سراغ رنگ های پلی اورتان و پوششی بروید.

جهت مشاهده انواع درب های لابی و ورودی کلیک کنید.

اندازه گیری درب های لابی

زمانی که بلاخره تصمیم به خرید درب لابی می گیرید، باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید که در بالای همین متن به خیلی از آن ها اشاره کردیم. اما شاید هیچ یک از این عوامل به اندازه ی اندازه گیری دقیق جای درب مهم و ضروری نباشند.

زمانی که می خواهید درب لابی خریداری کنید، بهتر است در ابتدا خودتان اندازه های درب را یادداشت کنید. این مسئله به شما کمک می کند که قیمت انواع درب در سایزهای مختلف را دریابید. اما برای نصب درب لابی، هر فروشگاهی، کارشناس مخصوص خود را به محل اعزام می کند تا اندازه گیری دقیق تری صورت بدهد. در واقع نمی توان به اندازه گیری خریدار اکتفا کرد.

در لابی شیشه ای

توجه به بازشوی درب ها

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب درب لابی، توجه به بازشوی آن هاست. خیلی از درب های موجود در بازار، به سمت داخل باز می شوند. اما این بدان معنا نخواهد بود که تنها مدل های موجود در بازار همین ها هستند. بلکه می توان درب لابی مورد نظر را جوری سفارش داد که به سمت بیرون نیز باز شود.

البته باید بگوییم که سیستم بازشوی درب به بیرون، بیشتر به درد مناطقی می خورد که طوفان و بادهای شدیدی در آن رخ می دهد و لازم است که از افراد به هنگام باز کردن درب محافظت شود.

بنابراین به هنگام انتخاب درب به محیط زندگی خودتان نیز توجه داشته باشید و متناسب با آن، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:‌ همه چیز در مورد درب لابی ضدسرقت

سخن نهایی

در آخر باید اشاره کنیم که انتخاب درب لابی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد چرا که هم زمان باید به فاکتورهای زیادی توجه داشت. فاکتورهایی که برخی از آن ها، ممکن است چندان ارزان تمام نشوند و هزینه های زیادی را روی دست خریدار بگذارند.

اما رستاچوب به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان درب های چوبی لابی، می تواند بهترین انتخاب شما برای خرید باشد. قیمت هایی که در این فروشگاه عرضه می شود، کاملا به صرفه و مناسب است و همه می توانند از محصولات این مجموعه استفاده کنند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه تماس بگیرید. کارشناسان رستاچوب همواره آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان می باشند. در نهایت امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *