نحوه نگهداری از درب های ضدسرقت برای طول عمر بیشتر

نگه داری از درب ضدسرقت

همه می دانیم که برای اینکه کالایی را بیشتر مورد استفاده قرار بدهیم، باید همیشه بهترین کالا را خریداری کنیم. کالایی که از کیفیت و طول عمر آن مطمئن هستیم.

اما واقعیت این جاست که بدون مراقبت کافی، نمی توان انتظار داشت که طول عمر کالاهای مختلف بالا باشد. درب های ساختمانی و به خصوص درهای ضد سرقت نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد نحوه نگهداری از درب های ضد سرقت برای طول عمر بیشتر صحبت کنیم. چه راه هایی پیش رویمان است که درب ضد سرقت خود را با دوام تر کنیم؟ چگونه باید از آن مراقبت کرد؟ اصلا یک درب ضد سرقت استاندارد چگونه است؟

اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، به جای درستی آمده اید. همچنان به اسکرول کردن این متن ادامه دهید.

عمر مفید درب های ضد سرقت

پیش از این که روش های مختلف نگهداری از درب ضد سرقت را بدانیم، بهتر است اندکی در مورد طول عمر درب های ضد سرقت صحبت کنیم. این درب ها چقدر دوام می آورند و چند سال عمر می کنند؟

واقعیت این جاست که نمی توان عدد مشخصی برای سن یک درب ضد سرقت عنوان کرد. درب های ضد سرقت گرچه کیفیت خیلی بالایی دارند و می توانند محیط خانه را ایمن کنند، اما به هرحال عمر مشخص و مفیدی دارند و زمانش که برسد، باید آن ها را تعویض کرد.

هر چقدر که روش های مراقبت و نگهداری از این درب ها بهتر باشد، احتمالا طول عمر بیشتری خواهند داشت.

اما چند نکته:

به طور کلی درب های ضد سرقت از آن جایی که از چوب مرغوب ساخته می شوند و در داخل ساختار خود، دارای ورقه های فلزی هستند بیش از دیگر درب های ساختمانی عمر می کنند و می توان تا سال ها آن ها را به کار برد.

در صورتی که درب ضد سرقت به شکل استاندارد ساخته شود، طول عمر آن بیشتر هم می شود.

مراقبت و نگهداری از درب های ضد سرقت برای ظاهر و دوام آن است. اگر می خواهید ظاهر آن را تا سال ها حفظ کنید، همواره برای تمیز کردن درب ضد سرقت از یک دستمال نرم و ابریشمی استفاده کنید که به پارفین آغشته شده است. سپس آهسته روی درب بکشید و آن را تمیز کنید.

چنین کاری باعث می شود که ظاهر درب شما همیشه تمیز و براق باشد. همچنین مقاومت درب در برابر اشعه های مضر خورشید نیز بیشتر می شود. لایه ی رویی درب نیز طول عمر بیشتری پیدا می کند.

اما نگهداری اصولی از درب های ضد سرقت، روش های پیچیده تری هم دارد. این مراقبت ها از همان مراحل اولیه ی تولید درب در نظر گرفته می شوند.

درب ضد سرقت استاندارد چگونه است؟

وقتی که صحبت از یک درب استاندارد ضد سرقت می شود، منظور چیست؟ طبیعتا در وهله ی اول منظورمان ایمنی و امنیت درب است. امنیتی که دیگر درب های ساختمانی ندارند.

اما برای این که درب های ضد سرقت بتوانند به خوبی امنیت و ایمنی محیط را حفظ کنند، باید مراقبت های ویژه ای از آن ها صورت بگیرد.

در صورتی که می خواهید درب ضد سرقت خریداری کنید، باید به یک سری استانداردها توجه داشته باشید:

ورق فلزی و فولادی موجود در ساختار درب اهمیت ویژه ای دارد. هرچقدر ضخامت و جنس این ورقه بیشتر و بهتر باشد، دوام و طول عمر نیز بالاتر خواهد بود. در واقع اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید ورقه ی موجود در ساختار درب، فولادی است.

توصیه می شود به سراغ درب هایی بروید که توسط سازندگان معروف و خوشنام ساخته شده اند. بهتر است که درب ضد سرقت، گواهینامه ی استاندارد نیز داشته باشد.

برخی از درب های مرغوب ضد سرقت، دارای گواهینامه اتحادیه اروپا هستند. این گواهینامه دارای 6 کلاس است. کلاس 1 نشان دهنده ی ساده ترین درب برای ورود سارق و کلاس 6، سخت ترین درب برای ورودهای غیرمجاز است. طبیعتا درب هایی که دارای گواهینامه ی کلاس 6 هستند، از هر نظر ایمنی و امنیت را برای محیط به همراه می آورند.

علاوه بر این، طول عمرشان نیز بیشتر است و می توانید از این بابت به آن ها اطمینان داشته باشید. به هنگام خرید درب ضد سرقت از فروشنده بخواهید که در مورد کلاس درب ضد سرقت برای شما توضیح بدهد. در صورتی که درب مربوطه، دارای گواهینامه ی اتحادیه اروپا نباشد، توصیه می کنیم آن را نخرید.

در واقع اگر می خواهید مطمئن باشید که درب ضد سرقت شما برای مدتی طولانی عمر خواهد کرد و امنیت خانه تان را فراهم می کند، باید از فروشگاه های معتبر و تولیدکننده های خوش نام خرید کنید. علاوه بر این، نمایندگی های مجاز درب های ضد سرقت معروف نیز می توانند مکان مناسبی برای خرید باشند.

هرچقدر وسواس و حساسیت خود را به هنگام خرید درب ضد سرقت بالا ببرید، احتمالا در آینده نیاز کمتری به مراقبت از آن پیدا می کنید و از بابت طول عمر آن، آسوده خاطر خواهید بود.

مراقبت از درب های ضد سرقت

در ادامه به روش هایی اشاره می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید از درب های ضد سرقت خود مراقبت کرده و طول عمرشان را بیشتر کنید:

استفاده از روکش های پودری

یکی از اصلی ترین روش هایی که برای مراقبت از درب های ضد سرقت به کار می رود، استفاده از پوشش های پودری است. برای این که درب مربوطه را در برابر خراش، زنگ زدگی و…مقاوم کنند، از نوعی روکش های پودری استفاده می کنند. این روکش ها به هنگام تولید درب به کار می رود.

معمولا درب های ضد سرقت ترک دارای چنین روکش هایی هستند. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که درب ضد سرقت مربوطه، در برابر عوامل خارجی و آسیب های مختلف مقاومت خواهد کرد.

البته طبیعتا استفاده از روکش های پودری منجر به افزایش قیمت درب ضد سرقت خواهد شد. اما از آن جایی که به طول عمر درب کمک می کند، کاملا به صرفه است.

تمیز کردن درب

روش های مختلفی برای تمیز کردن درب ضد سرقت وجود دارد. اما اصلی ترین نکته این جاست که شما چنین کاری را به صورت مداوم انجام دهید و نگذارید که گرد و غبار روی آن بنشیند. چرا که آلودگی های محیطی می تواند زیبایی درب را از بین برده و به تدریج، طول عمرش را نیز کاهش دهد.

همیشه از یک پارچه ی نرم و مرطوب برای تمیز کردن درب استفاده شود.

نگه داری درب ضد سرقت

استفاده از روغن برای لولاهای درب ضد سرقت

لولا، بخش مهمی از درب های ضد سرقت است. نگهداری از آن ها می تواند طول عمر درب را افزایش دهد. بنابراین روغن کاری لولاها و قفل می تواند بخش مهمی از روند مراقبت و نگهداری از درب ضد سرقت باشد. با یک دستمال ابریشمی آغشته به روغن، لولا و قفل درب را روغن کاری کنید.

عدم استفاده از آب با فشار بالا

هیچوقت آب با فشار بالا را روی درب ضد سرقت نگه ندارید. این کار می تواند به درب ضد سرقت شما آسیب وارد کند. کافیست از یک دستمال مرطوب و کمی مایع ملایم شوینده استفاده کنید. آب با فشار بالا ممکن است منجر به از بین رفتن پوشش رنگ درب شود.

عدم استفاده از مواد شیمیایی یا پارچه ی زبر

هرگز از شوینده های شیمیایی و پارچه ی زبر برای تمیز کردن درب ضد سرقت استفاده نکنید. شوینده های شیمیایی بافت رنگ و پوشش پودری را از بین می برند. پارچه ی زبر نیز می تواند منجر به ایجاد خراش روی سطح درب شود.

عدم نصب درب ضد سرقت در محیط خارجی

بارها گفته ایم که محل نصب درب های ضد سرقت باید در محیط های داخلی ساختمان باشد. اگر درب ضد سرقت را در محیط های خارجی و در معرض نور آفتاب یا رطوبت قرار بدهید، ممکن است خیلی زود دچار خرابی شود.

بایدها و نبایدهای مراقبت از درب ضد سرقت

در ادامه چند نکته ی مهم دیگر را در خصوص مراقبت از درب ضد سرقت عنوان کرده ایم:

 • استفاده از شیلنگ آب برای تمیز کردن درب ضد سرقت ممنوع! آب با فشار بالا می تواند ساختار کلی درب را خراب کند و سطح آن را نیز مورد آسیب قرار بدهد.
 • برای شستن درب، از یک پارچه ی نرم استفاده کنید. مایع شوینده ی ملایم و غیرشیمیایی استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که آسیبی به پوشش پودری درب وارد نمی شود.
 • در صورتی که روی درب ضد سرقت خود، نشانه هایی از زنگ زدگی دیدید، احتمال این وجود دارد که از پوشش های پودری تقلبی استفاده شده باشد. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر با کارشناس تعمیر درب ضد سرقت تماس بگیرید تا قسمت های زنگ زده را تعویض یا تعمیر کند. اگر میزان گستردگی این زنگ زدگی بالا باشد، چاره ی دیگری به جز تعویض درب باقی نمی ماند.
 • استفاده از آب فراوان برای شست و شوی درب ممنوع! گرچه بیشتر درب های ضد سرقت تا حدی در برابر رطوبت مقاومت می کنند. اما هرگز به صورتی ساخته نشده اند که در محیط های مرطوب دوام زیادی بیاورند. به همین دلیل است که آن ها را در معرض باران یا محیط های مرطوب قرار نمی دهند.
 • درب ضد سرقت باید دارای استانداردهای لازم جهت مقاومت در برابر زلزله، سیل و دیگر بلایای طبیعی نیز باشد. گرچه این استانداردها ممکن است قیمت درب را در نهایت بالاتر ببرند اما کیفیت و طول عمر خوبی به درب می دهند.
 • در صورت مشاهده ی زنگ زدگی های جزئی، می توانید از روغن کاری به عنوان راهکار استفاده کنید. به نقاطی که دچار زنگ زدگی شده اند، روغن بزنید تا طول عمر درب ضد سرقت بیشتر شود.

به طور کلی، همیشه سعی کنید که درب ضد سرقت خود را تمیز نگه دارید و به این ترتیب بر طول عمر آن اضافه کنید. درب هایی که تا سال ها عمر می کنند، مشخصا به خوبی نگهداری شده اند و در معرض آسیب های مختلف قرار نگرفته اند.

علاوه بر تمام این نکات، مراقبت از درب های ضد سرقت باعث می شود که ویژگی های این درب ها نیز در طول سالیان حفظ شود. ویژگی هایی مثل عایق سازی صوتی و حرارتی، امنیت و ایمنی!

رنگ آمیزی درب ضد سرقت

یکی دیگر از روش های مراقبت از درب های ضد سرقت این است که آن ها را با رنگ های مختلف می پوشانند. در بالای همین متن اشاره کردیم که پوشش های پودری می توانند تا حدی مقاومت درب را بالاتر ببرند. اما رنگ های کوره ای و الکترواستاتیک می توانند طول عمر درب را به طور جدی بالاتر بروند.

اگر بخشی از درب ضد سرقت شما دچار رنگ پریدگی و زنگ زدگی شده است، می توانید به روش زیر آن را رنگ آمیزی کنید:

 • درب را با دستمال مرطوب تمیز کنید
 • درب را از لولا جدا کنید
 • آن را روی یک سطح صاف قرار بدهید
 • دستگیره ها را از درب جدا کنید
 • در صورتی که روی درب فرورفتگی وجود دارد، می توانید آن نقطه را بتونه کاری کنید.
 • روی یک طرف درب رنگ بپاشید و اجازه بدهید که خشک شود
 • سپس درب را برگردانید و طرف دیگر را نیز رنگ آمیزی کنید

انجام رنگ آمیزی در نهایت باعث می شود که درب در برابر عوامل مختلف مقاوم تر شده و طول عمر بیشتری پیدا کند.

رنگ آمیزی درب ضدسرقت

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که نحوه ی نگهداری از درب های ضد سرقت در طول عمر آن ها اثرگذاری مستقیمی دارد. البته خرید یک کالای باکیفیت می تواند تا حدودی خیال شما را از بابت طول عمر آن آسوده کند. اما اصلا نباید روش ها و تکنیک های مراقبت از درب ضد سرقت را دست کم بگیرید.

رستاچوب که یکی از قدیمی ترین فروشگاه های آنلاین درب های ساختمانی است، تلاش دارد تا بهترین درب های ضد سرقت را به شما عزیزان ارائه کند. شما می توانید کالای مورد نظرتان را از منوی فروشگاه پیدا کنید و سفارش بدهید.

در اسرع وقت، درب ساختمانی مد نظرتان به دست شما می رسد و فرآیند نصب نیز توسط کارشناسان رستاچوب صورت می گیرد.

در صورتی که هرگونه سوالی در خصوص قیمت انواع درب های ساختمانی و ضد سرقت دارید، می توانید با کارشناسان رستاچوب در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *