انواع یراق آلات درب و موارد استفاده از آن

یراق آلات درب

همین الان به محیط خانه تان نگاهی بندازید و بگویید که چند درب را می بینید؟ احتمالا درب ورودی خانه، درب اتاق های خواب، درب سرویس بهداشتی و احتمالا درب بالکن و آشپزخانه!

تمام این درب ها برای بخشی از خانه لازم و ضروری هستند. اما آیا می دانید که این درب ها به تنهایی کاربرد خاصی ندارند و حتما به یک سری کامل از انواع یراق آلات درب نیاز دارند؟!

چقدر با این یراق آلات و ابزارهای مختلف درب ها آشنایی دارید؟ می دانید که هر کدام از آن ها به چه کاری می آیند؟

در این مقاله از وب سایت رستاچوب می خواهیم در مورد انواع یراق آلات درب و موارد استفاده از آن ها صحبت کنیم. اگر تصمیم به خرید درب یا هر یک از این یراق آلات را دارید، توصیه می کنیم در ادامه ما را همراهی کنید.

یراق آلات درب چیست؟

همان طور که از نامشان نیز پیداست، یراق آلات درب، وسایلی هستند که در واقع به باز و بسته شدن درب، قفل و باز شدن آن و خلاصه به تمام عملکردهای یک درب کمک می کنند که به درستی انجام شوند.

گستره ی این یراق آلات و کاربردهایشان بسیار زیاد است و می توانند بخش های مختلفی از درب را در بر بگیرد. مثلا دستگیره های درب، یراق آلاتی محسوب می شوند که به باز و بسته کردن درب های ساختمانی کمک می کنند و انواع زیادی دارند.

با این مقدمه می خواهیم به سراغ معرفی انواع یراق آلات درب های ساختمانی برویم.

انواع یراق آلات درب های ساختمانی

همان طور که اشاره کردیم، به جز ساختار اصلی درب، هر چیزی که برای نصب و عملکرد آن به کار رفته است جزو یراق آلات حساب می شود که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

دستگیره درب

شاید مهم ترین و اصلی ترین یراق آلات درب که به باز و بسته شدن درب نیز کمک می کند، دستگیره ها باشند. نگاه مختصری به انواع دستگیره های درب نشان می دهد که از جنس ها و متریال مختلفی برای ساختشان استفاده می شود.

انتخاب دستگیره درب تا حد زیادی به جنس خود درب برمی گردد. مثلا اگر درب چوبی کلاسیکی دارید، بهتر است به سراغ استفاده از دستگیره هایی بروید که سبک کلاسیک دارند. این سبک تنوع خیلی خوبی دارد و می توانید با توجه به سلیقه تان یکی از دستگیره های کلاسیک درب مثل دستگیره های نگین دار یا چوبی را خریداری کنید.

جهت مشاهده انواع درب های داخلی کلیلک کنید.

ناگفته نماند که ساختار خود دستگیره ها نیز متفاوت است. مثلا در حال حاضر محبوب ترین دستگیره های درب ساختمان از مدل توپی یا اهرمی هستند. البته دستگیره های رزت دار نیز محبوبیت خوبی پیدا کرده اند.

دستگیره های درب، علاوه بر این که به باز و بسته کردن درب های ساختمانی کمک شایانی می کنند، بلکه قادر هستند زیبایی محیط و درب را نیز بیشتر کنند. به همین دلیل است که هنر و ظرافت زیادی برای شکل دادن به آن ها خرج می شود.

نکته ی مهم دیگری که در مورد دستگیره های درب وجود دارد این است که در نسخه ی داخلی و بیرونی تهیه می شوند. دستگیره های درب داخلی، همان طور که از نامش نیز پیداست برای باز کردن درب از داخل استفاده می شوند. دستگیره های درب خارجی نیز برای باز کردن درب از بیرون واحد به کار می آیند.

دستگیره های چوبی، آلومینیومی، برنزی و فولادی از محبوب ترین دستگیره های موجود در بازار هستند. طبیعی است که قیمت دستگیره های آلومینیومی و فولادی ارزان تر است. شیک ترین مدل دستگیره های درب، دستگیره های برنزی هستند که در سبک خانه های کلاسیک حسابی به چشم می آیند.

دستگیره درب

قفل و مغزی درب

زمانی که از امنیت ساختمان صحبت می شود، هیچ چیز مهم تر از درب های ساختمانی نیست. در واقع استفاده از یک درب ضد سرقت خوب و با کیفیت، باعث می شود که شب ها راحت تر خوابتان ببرد و نگران امنیت خانه نباشید. اما یک درب حتی اگر ضد سرقت باشد؛ بدون قفل و مغزی درست و حسابی نمی تواند کاری از پیش ببرد.

در صورتی که امنیت خانه برایتان بسیار مهم است، اصلی ترین توصیه ای که می توانیم داشته باشیم این است که حتما از قفل هایی استفاده کنید که دارای صفحه اصلی مجزا از دستگیره هستند.

البته که جنس قفل و مغزی نیز در حفظ امنیت خانه بسیار اثرگذار است. مثلا یکی از بهترین متریال به کار رفته در ساخت قفل و مغزی درب، استیل می باشد. در ضمن بد نیست که برای ایمنی بیشتر مغزی یا همان سیلندر، آن را با فاصله ای 7 سانتی متر از درب نصب کنید تا دیلم روی آن اثرگذار نباشد و نتواند آن را بشکند. در حال حاضر این سیلندرها را به گونه ای طراحی می کنند که روی سطحشان بریدگی ها و شیارهایی موجود باشد تا ایمنی بیشتری ایجاد کنند و در جلوگیری از سرقت موثرتر باشند.

طریقه ی نصب قفل و مغزی درب نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث افزایش ایمنی می شود. در صورتی که صفحه قفل به درستی روی چهارچوب درب نصب گردد، می توانند در برابر ضربه مقاومت کند. بهتر است که برای نصب صفحه قفل از پیچ های بلند استفاده کرد. اگر به سراغ پیچ های کوچک تر بروید، ممکن است نتوانند به خوبی در برابر مشت و لگد مقاومت کنند و بشکنند. در نتیجه هر کاری که برای امنیت خانه انجام داده اید، بر باد می رود.

سیلندرهای درب یا همان مغزی، بخشی از قفل است که کلید درون آن قرار می گیرد و باعث می شود که حرکت کلید به سادگی صورت گرفته و درب را باز کند. اگر به درستی نصب نشود، ممکن است که چرخاندن کلید با دردسر همراه باشد.

جهت مشاهده انواع یراق آلات درب کلیک کنید.

چشمی درب های ساختمانی

یکی دیگر از مهم ترین چیزهایی که برای حفظ حریم خانه و امنیت روی درب های ساختمانی نصب می شود، همین چشمی های درب هستند. روی این چشمی ها، نوعی عدسی نصب می کنند تا شما بتوانید منظره ی بیرون را تماشا کنید و پیش از باز کردن درب بدانید که چه کسی در پشت آن قرار گرفته است.

البته در حال حاضر، مدل های پیشرفته تری از چشمی های درب ساخته و عرضه شده اند. این مدل ها که مجهز به یک دوربین مداربسته ی کوچک هستند، می توانند تصویر افراد پشت درب را نیز به شما نشان بدهند.

زاویه دیدی که چشمی های درب ساختمانی به شما ارائه می کنند، تا بازه ی 200 درجه است. بنابراین شما می توانید به راحتی منظره ی پشت درب را به طور کامل ببینید.

چشمی درب

زنجیر پشت درب

یکی دیگر از وسایلی که برای امنیت خانه و ساختمان به کار می رود، زنجیرهای کوتاهی است که از داخل پشت درب انداخته می شوند تا به این ترتیب از ورود غیر مجاز جلوگیری به عمل آورد.

این زنجیرها می توانند از جنس برنز یا فولاد باشند. به همین دلیل است که استحکام خوبی دارند. شما می توانید پیش از باز کردن درب، این زنجیر کوتاه را که یک سر آن به درب وصل شده، به داخل محفظه اش که روی دیوار است، بندازید.

لولای درب

یکی دیگر از اصلی ترین وسایل و انواع یراق آلات درب های ساختمانی، لولای درب است. البته این لولاها را می توان در وسایل مختلفی مثل کمد و کابینت هم دید. در واقع این لولا کاربرد اصلی اش این است که به باز و بسته کردن درب روی یک محور ثابت کمک کند.

باید بدانید که لولای درب نیز انواع مختلفی دارند و به طرق مختلفی نصب می شوند. مثلا شما می توانید مشاهده کنید که برخی از لولاهای درب با استفاده از 2 پیچ و بعضی دیگر با 4 پیچ نصب می شوند.

یکی از اصلی ترین انواع لولای درب، آرام بندها هستند که همان طور که از نامشان نیز پیداست، این نوع لولاها به باز و بسته شدن درب در مواقع به خصوص کمک زیادی می کنند( مثل در درب های ضد حریق، نقش آرام بندها حیاتی است)

نوع دیگری از لولاهای درب ساختمانی وجود دارند که به شکل پمپی می باشند. فراموش نکنید که جنس لولاها نیز بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر محبوب ترین لولاهای درب، از متریالی مثل آلومینیوم، دوجداره و…ساخته شده اند.

مشاهده کنید: قفل و کلید کارگری و کاربرد آن

جک درب های ساختمانی

در کنار لولاها، یکی دیگر از یراق آلات پر مصرف درب های ساختمانی، جک ها هستند. این جک ها باعث می شوند که شکل باز و بسته شدن درب ها به نرمی صورت بگیرد. این جک درب های ساختمانی نیز در شکل های مختلفی مثل جک گازی، پمپی، معمولی و آرام بند ساخته می شوند. شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

مثلا جک های پمپی که البته بیشتر در ساختار درب کابینت به کار می آیند، باعث می شود که درب آن به نرمی و آهستگی بسته شود. بهتر است برای خرید جک درب ساختمانی، به سراغ برندهای معروف و معتبر بروید تا خیلی زود دچار خرابی و آسیب نشوند.

متاسفانه خیلی از یراق آلات درب های ساختمانی به سرعت خراب می شوند و نیاز به تعمیر پیدا می کنند. اما با وجود برندهای خوب و معتبر، لازم نیست که نگران این موضوع باشید.

ریل درب های ساختمانی

برخی از درب ها، به جای این که رو به جلو یا عقب باز شوند، روی یک محور ریلی حرکت می کنند و به یک جهت باز می شوند. بیشتر مواقع از این درب ها برای کمدهای دیواری استفاده می شود. اما به هرحال، اصلی ترین جزء چنین درب هایی، ریل ها هستند. در واقع این ریل ها نیز خود به دسته ی معمولی و ساچمه ای تبدیل می شوند.

قیمت ریل های ساچمه ای گران تر است چرا که عملکرد بهتری دارند و در قیاس با ریل های ساده و معمولی، شکل حرکتشان روان تر است.

درب ریلی

پیچ و مهره

در نصب درب های ساختمانی ممکن است بارها به پیچ و مهره نیاز داشته باشیم. به همین دلیل است که اگر می خواهید یک درب را نصب کنید، مجموعه ای از چند پیچ و مهره در سایزهای مختلف را کنار دست خودتان داشته باشید.

نکته این جاست که این پیچ ها از جنس ها و متریال مختلفی ساخته می شوند و طبیعتا در جاهای متفاوتی کاربرد دارند.

مثلا پیچ هایی که از جنس آلومینیوم هستند بیشتر در کابینت سازی به کار می روند. چرا که زنگ نمی زنند و دیرتر خراب می شوند. اما از پیچ های فلزی برای نصب درب های ساختمانی بیشتر استفاده می شود. چرا که بحث ایمنی و استحکام مطرح است.

اما کارکرد مهره ها زمانی خواهد بود که بخواهیم یک پیچ معمولی را در جای خود ثابت کنیم. در چنین مواقعی از مهره استفاده می شود. اما زمانی که خود پیچ حرفه ای باشد، نیازی به مهره ندارد تا سر جای خود ثابت شود. نوک این پیچ های حرفه ای بسیار تیز است.

بیشتر بخوانید: مراحل نصب قفل درب ضد سرقت

کلیدهای کامپیوتری

یکی دیگر از ابزار و یراق مربوط به درب های ساختمانی، استفاده از یک سری کلیدهای خاص است که با نام کلیدهای کامپیوتری شناخته می شوند و کپی کردن از آن ها بسیار سخت است.

بیشتر مواقع از این کلیدها برای درب های ضد سرقت استفاده می شود چرا که ایمنی بیشتری دارند.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که یراق آلات درب های ساختمانی می توانند به عملکرد بهتر و کارایی درب کمک کنند. بدون یک یراق آلات مناسب، نمی توان گفت که درب ساختمانی به درستی عمل می کنند. به همین دلیل است که به هنگام خرید انواع یراق آلات بهتر است حواستان به متریال این یراق آلات باشد.

بهترین یراق آلات درب های ساختمانی از برندهایی معروفی مثل دندی و بلوم هستند که به ترتیب ساخت کشور تایوان و اتریش می باشند و کارایی فوق العاده ای دارند.

البته قفل و زبانه های ساخت ترکیه در درب های ضد سرقت نیز محبوبیت فراوانی دارند.

در نهایت باید اشاره کنیم که رستاچوب، به عنوان یکی از بهترین و قدیمی ترین عرضه کنندگان انواع درب های ساختمانی و یراق آلات مربوط به آن ها، می تواند بهترین مرجع شما برای خرید باشد. شما می توانید با مراجعه به منوی وبسایت، تمامی محصولات این مجموعه را مشاهده کنید و بعد از سفارش، در اسرع وقت دریافت کنید. در نهایت امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *