مراحل نصب قفل در ضد سرقت

قفل در ضد سرقت

اگر به درب ضد سرقت نگاه کنید، به نظر می آید که فرق چندانی با دیگر درب های ساختمانی ندارد. اما نگاه دقیق تر و جزئی تر به این درب های ساختمانی شما را متوجه خواهد کرد که در اشتباه بوده اید چرا که این درب های ضد سرقت، تفاوت ساختاری بسیار زیادی با درب های معمولی دارند.

یکی از اصلی ترین تفاوت های درب ضد سرقت، قفل های آن است. قفل هایی که بخش مهمی از ایمنی و امنیت درب های ضد سرقت را تامین می کنند و در واقع بدون این قفل ها، نمی توان انتظار داشت که درب های ضد سرقت عملکرد درستی داشته باشند.

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم به ساختار درب های ضد سرقت و به خصوص قفل های آن ها بپردازیم. همچنین مراحل نصب قفل درب ضد سرقت را نیز توضیح می دهیم و به شما می گوییم که هر یک از بخش های درب ضد سرقت را به چه صورت نصب می کنند.

اگر نسبت به این موضوع علاقه مند هستید یا می خواهید درب ضد سرقت خود را نصب کرده و قفل هایش را متصل کنید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چرا قفل درب ضد سرقت؟

اگر به شما بگوییم که اساس کارکرد درب های ضد سرقت بر همین قفل ها استوار است، چه می گویید؟ واقعیت این جاست که اگر این قفل ها را به درستی روی درب های ضد سرقت نصب نکنید، درب مورد نظرتان به یک درب ساختمانی معمولی تبدیل می شود و کارکرد خاصی نخواهد داشت.

به همین دلیل است که همزمان با خرید درب های ضد سرقت، باید حتما به سراغ خرید قفل های مخصوص آن نیز بروید.

در صورتی که به سراغ قفل های معمولی هم بروید، ممکن است که سارقین خیلی زود به ساز و کار آن اشراف پیدا کرده و بتوانند درب را به راحتی باز کنند. در نتیجه استفاده از یک قفل مخصوص با درب ضد سرقت، می تواند ایمنی منزل شما را تا حد خیلی زیادی بالا ببرد.

اما اجازه بدهید پیش از هر چیزی به صورت خلاصه، نحوه ی نصب درب ضد سرقت را آموزش بدهیم:

بیشتر بخوانید: قفل شب بند و انواع آن

نصب درب ضد سرقت

به طور کلی دو روش برای نصب درب ضد سرقت استفاده می شود:

روش جوش دادن

در این روش، همان طور که از نامش نیز مشخص است، باید از جوشکاری برای نصب در استفاده شود. به این ترتیب در گام اول باید درب را روی چهارچوب قرار بدهید. دقت کنید که از سمتی که باله ندارد، درب را داخل چهارچوب بگذارید. همچنین مسئله ی تراز بودن درب را نیز مد نظر داشته باشید.

معمولا برای چنین کاری از دستگاه های تراز لیزری یا دستی استفاده می کنند. هرگز به تشخیص چشم هایتان اعتماد نکنید و همواره از تراز استفاده نمایید.

اگر با دقت به چهارچوب درب نگاه کنید، متوجه می شوید که روی آن سوراخ هایی وجود دارد. روی همان سوراخ ها چند خال جوش بزنید تا بتوان درب را به صورت موقت نصب کرد. زمانی که مطمئن شدید همه چیز درست است و درب کاملا تراز شده، آن را به صورت کامل جوش بدهید.

بعد از آن سراغ نصب قفل درب ضد سرقت بروید. پیش از هر چیزی مطمئن شوید که قفل درب از چه نوعی است. در انتهای مقاله به طور کامل مراحل نصب قفل درب را توضیح داده ایم.

روش رول بولت

در این روش، مهم ترین مسئله جنس دیوارهاست. در واقع نصب درب ضد سرقت به روش رول بولت تنها در دیوارهایی امکان پذیر است که از جنس بتن باشند. باز هم باید درب را در چهارچوب قرار داده و از تراز بودن آن مطمئن شوید، سپس لولاهای درب را هماهنگ کنید. حالا نوبت به سوراخ کردن دیوار است. بعد از آن رول بولت ها را در جاهایی که سوراخ کرده اید بگذارید و درب را به طور کامل نصب کنید.

جهت خرید انواع درب ضدسرقت کلیک کنید.

خصوصیات و ویژگی های قفل درب ضد سرقت

زمانی که از قفل درب ضد سرقت صحبت می کنیم، منظورمان این است که باید یک سری ویژگی های خاص داشته باشد تا عملکرد آن صحیح باشد. در ادامه به چند تا از مهم ترین ویژگی های قفل درب ضد سرقت اشاره کرده ایم:

 • قفل های درب ضد سرقت چند زبانه هستند. به این معنی که با چرخاندن کلید درون آن ها، زبانه ها از جهت های مختلفی به داخل چهارچوب درب فرو می روند. تعدد زبانه های قفل، می تواند امنیت و ایمنی درب را افزایش بدهد.
 • بیشتر قفل های درب ضد سرقت 8 زبانه هستند.
 • جنس این قفل ها معمولا از متریالی ساخته می شود که ضد اسید باشد تا در صورت پاشش آن توسط سارقین، دچار خرابی نشود
 • بیشتر این قفل ها از جنس برنج، آلومینیوم و استیل هستند.
 • قفل های درب ضد سرقت به دلیل زبانه های زیاد با هر کلیدی باز نمی شوند.

نصب قفل در ضدسرقت

معرفی انواع قفل درب ضد سرقت

اما حالا که با ویژگی ها و خصوصیات قفل های درب ضد سرقت آشنا شدید، می خواهیم شما را با انواع آن نیز آشنا کنیم.

به طور کلی آن چه که در بازار کشور ما موجود است شامل موارد زیر می باشد:

 • قفل های درب ضد سرقت ساخت کشور ترکیه ( به خصوص برندهای کاله و داف)
 • قفل های درب ضد سرقت ساخت کشور چین

طبیعی است که قفل های ساخت ترکیه، کیفیت بسیار بیشتری دارند و معمولا از متریال باکیفیتی مثل برنج ساخت می شوند. در واقع ترکیب درب ضد سرقت ترک با قفل های کاله و داف، ایمنی خیلی زیادی برای محیط به همراه می آورد.

در واقع قفل های چینی، چندان قابل اتکاء نیستند و نمی توانند ایمنی کامل را برای محیط داشته باشند. همچنین طول عمر آن ها کمتر است.

قفل دیجیتال درب ضد سرقت

احتمالا شما هم تا به حال با آن دسته از قفل های درب ضد سرقت مواجه شده اید که برخلاف قفل های معمولی، به صورت دیجیتال کار می کنند. البته برخی مواقع از این قفل ها به عنوان امنیت مازاد و مکمل استفاده می شود. در ادامه به برخی از مهم ترین قفل های دیجیتال اشاره کرده ایم:

 • قفل های کارتی: این نوع قفل هایی که برای درب ضد سرقت استفاده می شوند، معمولا با استفاده از بارکدی که روی قفل چاپ شده است، افراد را شناسایی کرده و درب را باز می کند. این قفل ها ایمنی خیلی خوبی دارند.
 • قفل های اثر انگشتی: همان طور که از نامشان نیز پیداست، با اثر انگشت باز می شوند. در واقع این قفل ها دارای یک صفحه ی نوری هستند که با خواندن اثر انگشت، افراد را تشخیص می دهد.
 • قفل های تشخیص چهره: همچنین از قفل های تشخیص چهره نیز استفاده می شود.

معمولا قفل های دیجیتال را برای مکان هایی استفاده می کنند که بحث ایمنی بسیار مهم باشد. در ضمن می توان ویژگی های زیر را برای قفل دیجیتال درب ضد سرقت برشمرد:

 • دارای سیستم ضد هک می باشند
 • حاظفه ی پشتیبان دارند
 • می توان آن ها را از راه دور نیز کنترل کرد
 • روی تمام درب های ضد سرقت نصب می شوند
 • می توان با استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر به سیستم آن ها وصل شد
 • دارای سنسورهای مختلفی مثل سنسور ضد حریق هستند.

در واقع با حضور این قفل های دیجیتال در بازار درب های ساختمانی، ایمنی سازه ها تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا کرده است و کمتر سارقی می تواند وارد این محیط ها شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ی قفل مولتی سیستم

مراحل نصب قفل درب ضد سرقت

اما حالا می رسیم به مراحل نصب قفل درب ضد سرقت!

در طی این روند باید دقت داشته باشید که همه چیز با نظم و ترتیب خاص خود انجام شود. از وسایل و تجهیزاتی که مورد نیاز است نیز استفاده کنید. البته توصیه ی اصلی مان این است که نصب قفل درب ضد سرقت را به افراد ماهر و با تجربه بسپارید تا کارتان بدون هیچ گونه مشکلی پیش برود.

در غیر این صورت و اگر می خواهید خودتان این کار را امتحان کنید، گام به گام با ما همراه باشید:

 • قبل از هر چیزی باید محل نصب قفل روی درب را انتخاب کرده و علامت گذاری کنید
 • سپس محل علامت گذاری شده را روی درب دریل کنید
 • قفل را روی محل مورد نظر قرار داده و پیچ های آن را بگذارید. آن را به پانل بیرونی نصب کنید.
 • بلبرینگ میانی قفل را بگذارید و پانل را ببندید. اجزای پنل داخلی را در کنار هم بگذارید.
 • بعد از انجام این امور، باید دستگیره را امتحان کنید و مطمئن شوید که زبانه ی قفل بدون هیچ مشکل باز و بسته می شود.
 • پیچ های آخر را نیز روی قفل، محکم کنید و مجدداً قفل را تست نمایید. اگر نرم حرکت کرد، کار شما به اتمام رسیده است. اما در صورتی که حرکت قفل سفت و دشوار بود، پیچ ها را کمی شل کنید.

این مراحل را با دقت دنبال کنید و مطمئن شوید هیچ یک از آن ها را سرسری انجام نخواهید داد.

قفل و یراق درب

نصب دستگیره ها

زمانی که می خواهید قفل را نصب کنید، باید مطمئن شوید که دستگیره ی درب نیز به درستی نصب شده است.

برای انجام این کار، باید ابتدا اندازه ی مغزی قفل را با دقت انتخاب کنید و متناسب با درب ضد سرقت شما باشد. دستگیره را نصب کنید و سپس قفل را درون آن بگذارید. زمانی که همه چیز سر جای خود قرار گرفت، پیچ و مهره ها را سفت کنید تا عملکرد دستگیره به خوبی انجام شود.

در نهایت نیز چند بار دستگیره را باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که حرکت نرمی دارد و بدون مشکل است.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض مغزی قفل

تعمیر مغزی قفل درب ضد سرقت

گاهی مواقع ممکن است که مغزی قفل های درب ضد سرقت دچار مشکل شوند و نیازمند تعویض باشند. همان طور که می دانید اصلی ترین ویژگی قفل درب ضد سرقت، مغزی آن هاست و اگر به درستی کار نکند، کل امنیت درب بر باد خواهد بود.

توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار، قفل و مغزی آن را چک کنید و مطمئن شوید که سالم هستند.

تعمیر مغزی قفل درب ضد سرقت نیز به نوع آن بستگی دارد. در صورتی که از قفل های دیجیتال استفاده می کنید، احتمالا باید به کارشناسان خبره و ماهر مراجعه کنید. همچنین توصیه می شود که هر چند سال یک بار، مغزی قفل را تعویض کنید تا مشکلی در آینده پیش نیاید.

اما باید بدانید که درب های ضد سرقت به طور کلی دو نوع قفل دارند:

 • قفل اصلی
 • قفل شب بند

قفل های اصلی، همان هایی هستند که در مرکز درب نصب می شوند و دستگیره رویشان نصب می گردد.

قفل های شب بند نیز کمی بالاتر نصب می شوند و برای حفظ ایمنی بیشتر هستند.

برای تعمیر هر یک از این قفل ها، باید در ابتدا مغزی قفل را خارج کنید. برای خارج کردن آن ها نیز باید پیج های شب بند را باز کرده، پوکی و کارسه رزت را خارج کنید تا به مغزی قفل دسترسی داشته باشید.

هر قفلی، دارای پیچ هایی هست که برای درآوردن آن باید ابتدا پیچ ها را باز کنید. بعد از این که قفل را بیرون آورید، می توانید با استفاده از پیچ بند یراق آن را رگلاژ کنید.

گاهی هم ممکن است که به طور کلی قفل را تعویض کرده و از یک قفل جدید استفاده کنید. در این شرایط، باید تمام مراحلی که در بالا توضیح دادیم را انجام دهید. در نهایت نیز پیچ های قفل درب ضد سرقت را محکم کنید.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که نصب قفل درب ضد سرقت، گرچه به نظر کاری ساده و راحت می آید اما در صورتی که دست به آچار نیستند و از ساز و کار پیچ و مهره ها مطلع نیستید، بهتر است ریسک نکرده و از یک کارشناس ماهر و با تجربه کمک بخواهید.

رستاچوب به عنوان یکی از بهترین فروشندگان آنلاین درب های ساختمانی، در تلاش است که بهترین خدمات فروش درب های ضد سرقت و نصب آن ها را به شما عزیزان ارائه کند. در صورتی که می خواهید انواع درب های ساختمانی این فروشگاه را مشاهده کنید، سری به منوی وبسایت بزنید.

در ضمن کارشناسان ما آماده ی پاسخ به تمام سوالات شما عزیزان می باشند. در بخش کامنت ها سوال خود را مطرح نمایید یا با شماره های مندرج در وبسایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *