قفل و کلید کارگری و کاربرد آن

تا به حال شده از خانه بیرون زده باشید و ناگهان به خاطر بیاورید که کلید خانه تان را جا گذاشته اید و حالا باید کلیدساز خبر کنید؟ معمولا این گونه مواقع انسان به اهمیت کلیدهای زاپاس پی می برد و متوجه می شود که کارکرد یک درب، بدون قفل و کلید درست و حسابی، کاملا بی فایده است.

اما اجازه بدهید در این مطلب از وب سایت رستاچوب، به موضوع مهمی به نام قفل و کلید کارگری و کاربرد آن بپردازیم. این گونه کلیدها که مخصوص درب های ضد سرقت هستند، در ساختمان های بزرگ و کوچک، کاربرد زیادی دارند. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع به دست آورید، با ما همراه باشید.

کلید کارگری چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ بدهیم این است که کلید کارگری چیست؟ برای این که به درستی پاسخ این سوال را بدهیم باید اول مشخص شود که درب های ضد سرقت چه هستند. درب های ضد سرقت، نوعی از درب های ساختمانی می باشند که ایمنی بسیار زیادی برای محیط به همراه می آورند و از هر لحاظ کیفیت خیلی خوبی دارند.

حالا باید بدانید که این درب ها، زمانی که ساخته می شوند، دو تا دسته کلید دارند. یکی از آن ها که دسته کلید اصلی است و متعلق به صاحب ساختمان خواهد بود. دسته ی دیگر کلید ها نیز زمانی استفاده می شوند که هم چنان کارگرها در ساختمان حضور دارند و مشغول ساخت و ساز می باشند.

این دسته از کلیدها، کلیدهای کارگری درب ضد سرقت نامیده می شوند و به دست کارگران یا سرایدار آن جا خواهد بود.

مسئله ای که باید بدانید این است که کلید اصلی و کلید کارگری هر دو متعلق به یک درب خاص هستند و بعد از این که خانه تکمیل شد، کلید اصلی استفاده می شود و کلید کارگری کنار می رود.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه داشت، این است که در زمان ساخت و ساز یک خانه، افراد زیادی به داخل ساختمان رفت و آمد می کنند و نیاز به یک کلید وجود دارد. از طرفی دیگر، نمی توان وسایل گران قیمت موجود در خانه را به امان خدا رها کرد و به همین دلیل است که باید درب خانه همواره قفل شود.

این جاست که اهمیت داشتن یک کلید زاپاس یا همان کلید کارگری مطرح می شود. در واقع بعد از این که ساختمان به طور کامل ساخته شد، کلید اصلی را به صاحب خانه تحویل خواهند داد. نکته این جاست که بعد از تحویل کلید اصلی، دیگر احتیاجی به کلید کارگری وجود ندارد و به همین دلیل است که یا باید معدوم شود یا به صاحب خانه تحویل داده شود.

بنابراین اصلی ترین کاربرد کلید کارگری درب ضد سرقت، استفاده از آن به هنگام ساخت و ساز است.

جهت مشاهده و خرید انواع درب های ساختمان کلیلک کنید.

درب های ضد سرقت چند کلید دارند؟

به طور کلی به خاطر این که ایمنی این نوع درب های ساختمانی بسیار بالاست، از چندین قفل و زبانه و کلید استفاده می کنند. اما اگر بخواهیم به طور کلی شمارشی انجام بدهیم باید بگوییم که کلیدهای درب ضد سرقت عموما هفت یا هشت تا هستند. نوع این کلیدها نیز کامپیوتری می باشند و به همین دلیل است که دقت خیلی زیادی در ساختشان به کار می رود.

سیستم قفل و زبانه های درب سرقت به نوعی است که اگر کلید را داخل آن بگذارید و بچرخانید، هر هشت زبانه ای که درون قفل وجود دارد، به شکل ثابت و غیر ثابت از هر دو طرف وارد چارچوب درب ضد سرقت می شوند.

اگر اطلاعات مختصری هم راجع به درب های ضد سرقت داشته باشید پس می دانید که این درب ها ساخت سه کشور هستند:

ترکیه، چین و ایران!

اگر درب ضد سرقت ترک خریداری کنید متوجه می شوید که دارای هشت کلید هستند. سه تا از این کلیدها در طول پروسه ی ساخت و ساز مورد استفاده ی کارگران قرار می گیرند و جزو کلیدهای کارگری محسوب می شوند. اما باقی کلیدها متعلق به صاحب اصلی سازه است و زمانی که ساختمان به مرحله ی نهایی و بهره بردای رسید، در اختیار وی قرار می گیرد. نکته ی بسیار مهم این جاست که از کلیدهای اصلی نباید همزمان با کلید کارگری استفاده کرد.

اما درب های ضد سرقت چینی نیز با هفت کلید عرضه می شوند. از میان این هفت کلید، دو تا از آن ها در اختیار کارگران قرار می گیرد و برای رفت و آمد آن ها استفاده می شود. این دو کلید تا زمانی که ساختمان به مرحله ی بهره برداری نرسیده باشد، تنها کلیدهایی هستند که استفاده خواهند شد. اما زمانی که ساختمان تکمیل شد و زمانش رسید که صاحب خانه، واحد خود را تحویل بگیرد، باید هر پنج کلید به علاوه ی دو کلید باقی مانده را به صاحب آن تحویل داد. چرا که دیگر احتیاجی به کلیدهای کارگری نخواهد بود و رفت و آمدشان به ساختمان بی دلیل است.

نکته ی مهمی که باید بدانید این است که زمانی که کلیدهای اصلی مورد استفاده قرار می گیرند، کلیدهای کارگری از کار خواهند افتاد و دیگر قابل استفاده نمی باشند.

قفل درب

چطور درب ضد سرقت را در برابر دزدان ایمن کنیم؟

همان طور که اشاره کردیم درب های ضد سرقت، یکی از اصلی ترین المان های ایمن سازی خانه ها به حساب می آیند. گرچه درب های ضد سرقت معمولا به طور قابل توجهی می توانند ایمنی خانه را حفظ کنند اما گاهی مواقع، بروز یک سری مشکلات، باعث می شود که سارقین بتوانند راهی به داخل خانه پیدا کنند.

اما چند راهکار ساده برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد:

 1. اولین راه که خیلی هم ساده است، این است که مغزی قفل درب را عوض کنید. به خصوص اگر خانه ای که گرفته اید، پیش از شما نیز صاحبانی داشته است. اگر مستاجر هستید و درب واحدتان نیز ضد سرقت است، توصیه می کنیم در اولین اقدام خود، یک مغزی قفل تهیه کنید. از این به بعد، به هر خانه ای که اسباب کشی کردید، می توانید از این مغزی برای درب ضد سرقت خود استفاده کنید. به این ترتیب می توانید اطمینان داشته باشید که هیچ کس غیر از شما، کلید درب را ندارد. حتی اگر کلید کارگری هم برای درب شما وجود داشته باشد، به دلیل تغییر مغزی قفل بی اثر خواهد بود.
 2. راهکار دوم این است که به هنگام نقل مکان به یک خانه ی نوساز، کافیست یک بار از کلیدهای اصلی خود استفاده کنید. این کار باعث می شود که کلیدهای کارگری بی اثر شوند و دیگر نتوان از آن ها استفاده کرد. این روش گرچه بسیار ساده به نظر می آید اما به شما اطمینان خواهیم داد که بهترین راهکار موجود است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع درب های ضد سرقت کلیک کنید.

مشخصات درب های ضد سرقت

زمانی که از درب های ضد سرقت حرف می زنیم در واقع به نوع خاصی از درب های ساختمانی اشاره می کنیم که به دلیل کاربرد و مشخصات خاص خود، بسیار محبوب و رایج شده اند و امروزه کمتر ساختمان مدرنی را پیدا می کنید که حداقل از یک درب ضد سرقت استفاده نکرده باشد.

 • اصلی ترین مشخصه ی تمام درب های ضد سرقت این است که بسیار مقاوم و مستحکم هستند و در برابر ضربه و فشار، تاب زیادی دارند. به همین دلیل است که خط مقدم حفظ ایمنی خانه و محیط به حساب می آیند و با درب های معمولی تفاوت زیادی دارند.
 • درون این درب های ضد سرقت، یک ورقه ی نازک فلزی به قطر 1.4 میلی متر وجود دارد که در واقع درب را ضد دیلم می کند و نمی توان به آن آسیبی وارد کرد.
 • لنگه ی این درب ها سایزی برابر با 90 میلی متر دارد و ضخامت چارچوبشان نیز به 17 سانتی متر می رسد. البته در مورد ابعاد درب ضد سرقت باید اشاره کنیم که این ابعاد را می توان سفارش هم داد.
 • پاشنه ی این درب های ضد سرقت نیز مقاومت خیلی زیادی دارد و از جنس ورق های فلزی مثل استیل ساخته شده است. به همین دلیل ضد زنگ خواهد بود و عمری طولانی خواهد داشت.

ویژگی های مثبت درب های ضد سرقت تنها به این موارد خلاصه نمی شود. بلکه باید بگوییم که درب های ضد سرقت از لحاظ ایمنی قفل و کلید نیز بسیار قابل قبول هستند. مثلا:

 • نمی توان از روی کلیدهای اصلی یا کلید کارگری این درب ها، نمونه یا کپی ساخت. چرا که کامپیوتری هستند و ساختنشان غیرممکن خواهد بود. نکته ی مهم این جاست که ساختار این کلیدها به قدری پیچیده است که از لحاظ زمان بندی، هیچ سارقی نمی تواند انقدر وقت صرف کرد و کلیدها را بسازد.

تمام این ویژگی های مثبت باعث شده است که درب های ضد سرقت، به مهم ترین عنصر حفظ ایمنی خانه تبدیل بشوند و ورود متجاوزین و سارقین را به شدت محدود کنند.

اگر تصمیم به خرید درب ضد سرقت دارید، حتما به سراغ برندهای معروف و معتبر بروید که سال هاست در این زمینه، مشغول فعالیت هستند و در بازار به خوش نامی معروفند.

بیشتر بخوانید: بائو و پاسار چیست؟

کاربرد کلید کارگری و مزایای آن

در طول این مقاله به شما گفتیم که کاربرد کلید کارگری چیست. کارگرها باید بتوانند با خیالی آسوده به ساختمان رفت و آمد کنند بدون این که نگران دزدیده شدن وسایل داخل خانه یا ساختمان شوند.

از طرف دیگر، زمانی که صاحب خانه کلیدهای منزل خود را تحویل می گیرد نیز باید اطمینان داشته باشد که هیچ شخص دیگری دارای کلیدهای منزل نیست و بتواند با خیالی آسوده در خانه ی جدید خود زندگی کند.

جواب تمام این سوالات، کلیدهای کارگری هستند چرا که:

 • استفاده از کلید کارگری، شرایط کارگران برای ورود و خروج به ساختمان را ساده می کند.
 • امنیت ساختمان را حفظ می کند حتی در زمان ساخت و ساز
 • زمانی که صاحب خانه، برای اولین بار از کلیدهای اصلی استفاده می کند، کلیدهای کارگری غیرقابل استفاده می شوند. به همین دلیل است که ایمنی این نوع ساختمان هایی که از کلید کارگری برای درب های ضد سرقت استفاده می کنند بسیار بالاست.
 • در ضمن شما می توانید با تعویض مغزی قفل درب، یک درجه ایمنی خانه را بالاتر ببرید و عملا آن را به دژی غیر قابل نفوذ تبدیل کنید.

تمام این دلایل باعث شده است که استفاده از کلیدهای اصلی و کارگری به شدت رایج باشد و کار هر دو طرف را تا حد خیلی زیادی ساده تر سازد.

قفل درب

آیا کلیدهای کارگری برای درب های ضد سرقت ایرانی نیز ساخته می شود؟

اگر درب ضد سرقت خود را از یک شرکت معتبر خریداری کرده باشید، حتی اگر درب ضد سرقت ایرانی باشد هم می توانید کلیدهای کارگری خود را در کنار کلید های اصلی تحویل بگیرید. احتمالا یک عدد کلید کارگری در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت تا رفت و آمد کارگران ساده تر صورت بگیرد و از طرفی امنیت خانه نیز از هر لحاظ حفظ شود.

فراموش نکنید که درب های ضد سرقت، به دلیل دارا بودن مشخصات و ویژگی های منحصر به فرد، سال هاست که در خانه ها استفاده می شوند و توانسته اند که جای خود را در بازار پیدا کنند. علاوه بر این تنوع رنگ و طرح این درب ها، باعث شده که در طراحی داخلی خانه نیز بسیار کارآمد باشند و زیبایی خاصی به محیط ببخشند.

با تمام این مشخصات و ویژگی ها، به نظر می آید که هیچ دلیلی برای عدم خرید این درب های ضد سرقت وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:‌ همه چیز درباره قفل آژيردار

نتیجه گیری

حالا که با قفل و کلید کارگری و کاربرد آن آشنا شدید، می توانید آسوده خاطر باشید. در واقع یکی از اصلی ترین نگرانی هایی که هر صاحب خانه ی جدیدی دارد این است که مبادا، شخص دیگری کلیدهای خانه ام را داشته باشد؟!

اما با علم به این موضوع که به محض استفاده از کلیدهای اصلی، کلیدهای کارگری غیرقابل استفاده می شوند، دیگر نیازی نیست که نگران باشید.

در نهایت باید بگوییم که رستاچوب به عنوان یکی از برترین سازندگان درب های ضد سرقت داخل کشور، تلاش دارد تا بهترین درب های ساختمانی را تولید کند و به مشتریان خود عرضه نماید. در صورت تمایل به خرید درب های ضد سرقت و انواع قفل و کلید و یراق آلات، می توانید از طریق وبسایت رستاچوب، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید یا سوالات خود را با همکاران ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *