ترفندهای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل

قفل شکسته

تا به حال برایتان پیش آمده است که کلیدتان در قفل درب شکسته باشد؟!

اگر از آن دسته افرادی هستید که معمولا با کلیدهایشان کُشتی می گیرند و فشار زیادی به آن ها وارد می کنند، احتمالا برای یک بار هم که شده این مشکل برایتان پیش آمده است!!

اما چطور می توان این مشکل را حل کرد؟ راهکار بیرون آوردن کلید شکسته از قفل چیست؟ آیا می توان بدون آسیب رساندن به قفل درب، این مشکل را برطرف کرد؟

اگر راهکارهای ساده ای برای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل می خواهید، به جای درستی سر زده اید. درآوردن کلیدهای شکسته کار چندان سخت و دشواری نیست! البته باید ترفندهای این کار بدانید.

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم به موضوع بیرون آوردن کلید شکسته از قفل بپردازیم. مشکلی که احتمالا خیلی از ما با آن سر و کار داریم و باید فکری به حالش شود.

بنابراین اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص این موضوع پیدا کنید و با چند ترفند ساده اما کاربردی برای رفع این معضل آشنا شوید، توصیه می کنیم ادامه ی این متن را از دست ندهید.

جهت خرید و مشاهده انواع درب ساختمان کلیک کنید.

ترفندهای خانگی برای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل

قبل از این که ترفندهای این معضل را برایتان توضیح بدهیم، باید چند نکته را با هم بررسی کنیم:

  • این اتفاق برای کدام یک از درب های ساختمان افتاده است؟
  • چه مقدار از کلید داخل قفل باقی مانده است؟
  • چقدر زمان نیاز دارم؟
  • آیا ابزار خاصی برای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل در اختیار دارم؟

بعد از پاسخ به سوالات بالا، تکلیفتان تا حد زیادی روشن می شود. اگر ابزاری ندارید و از سوی دیگر، باید سریع تر هم از محیط خارج یا به آن داخل شوید، پس بهتر است با یک متخصص ماهر تماس بگیرید. در غیر این صورت، شاید راهکارهای زیر به کارتان بیاید و بتوانید کلید شکسته را از قفل بیرون بیاورید.

باقی مانده ی کلید شکسته را استفاده نکنید!

حتما شما هم دیده اید که برخی از افراد، وقتی خرابکاری می کنند و کلید را در قفل می شکنند، از آنچه که از کلید باقی مانده استفاده می کنند و تلاش می کنند با همان قفل را باز کنند. خب این کار کاملا اشتباه است و بهتر است فوراً باقی مانده ی کلید را کنار بگذارید. البته توصیه نمی کنیم آن را دور بریزید چرا که بعد از بیرون آوردن کلید شکسته، می توان آن را مجدداً استفاده کرد و نسخه ی جدیدی از کلید ساخت.

بیشتر بخوانید: برش فارسی بر چوب و کاربرد آن در چهارچوب‌های چوبی و روکوب

استفاده از انبردست را فراموش نکنید!

یکی دیگر از راهکارهایی که برای بیرون آوردن کلید شکسته در پیش رویتان است، استفاده از انبردست می باشد. اگر جعبه ابزاری دم دستتان هست، از انبردست یا دم باریک استفاده کنید. استفاده از این دو ابزار اصلا کار پیچیده ای نیست و هر یک از ما، برای یک بار هم که شده در زندگی مان این ابزارها را به کار برده ایم.

اما مراحل استفاده از انبردسته یا دم باریک:

قبل از هر چیزی باید به دنبال انتهای کلید باشیم که از قفل بیرون زده است. وقتی که آن را پیدا کردید، کافیست که با انبردست یا دم باریک، آن را گرفته و با کمی حرکت در جعت عقربه های ساعت یا برعکس، کلید را بیرون بیاورید.

اگر درب ناگهان باز شد، بهتر است با یک دست دستگیره ی درب را بگیرید و با دست دیگرتان، انبردست را روی باقی مانده ی کلید محکم کنید و سپس به آرامی کلید شکسته را جا به جا کنید تا بیرون بیاید.

اگر کلید یدکی دارید، بهتر است که کلید شکسته را بیرون آورده و از کلید جایگزین استفاده کنید. کلید شکسته را در چنین شرایطی می توانید دور بریزید.

در صورتی که بیرون آوردن کلید شکسته از قفل سخت و دشوار بود، می توانید داخل قفل را کمی با روغن چرب کنید تا این کار ساده تر صورت بگیرد. به این ترتیب چرخش کلید داخل قفل ساده تر می شود.

اگر کلیدهای شما کوچک و ظریف هستند یا تکه های باقی مانده از کلید داخل قفل ظریف است، می توانید از موچین هم استفاده کنید.

استفاده از پیچ گوشتی برای بیرون آوردن کلید شکسته

یکی دیگر از ابزارهای خیلی مناسب برای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل، پیچ گوشتی است. این وسیله در شرایطی استفاده می شود که دسترسی به باقی مانده ی کلید سخت باشد. در چنین مواقع نمی توان از دم باریک یا انبردست استفاده کرد.

در نتیجه باید از پیچ گوشتی استفاده نمود. همان طور که با پیچ گوشتی یک پیچ را باز می کنید، برای بیرون آوردن کلید نیز همان کار را تکرار کنید. پیج گوشتی را وارد سوراخ قفل کرده و کمی فشار بدهید. بعد شروع به چرخاندن آن کنید

اگر درب قفل شده است و شما می خواهید قبل از بیرون آوردن کلید آن را باز کنید، پیچ گوشتی را در جهت درست و در سوراخ کلید بچرخانید. به این ترتیب قفل درب باز می شود.

در صورتی هم که عجله دارید و می خواهید زودتر ساختمان را ترک کنید، باید همین روش را به حالت معکوس پیاد کنید. به این ترتیب درب قفل می شود و شما می توانید ساختمان را ترک کنید. وقتی هم که برگشتند می توانید راهکاری برای بیرون آوردن کلید پیدا کنید.

قفل و کلید شکستهاستفاده از اره مویی یا اره منبت کاری

اگر دست به اره تان خوب است و اره های مویی یا منبت کاری در خانه دارید، بد نیست که از این وسایل برای بیرون آوردن کلید شکسته استفاده کنید.

اما چطور؟ خیلی ساده!

دندانه هایی که روی اره مویی یا منبت کاری هستند، روی دندانه های کلید شکسته گیر می کنند و اگر کمی تلاش کنید، می توانید آن ها را از قفل بیرون بیاورید. اگر هم اره مویی تان بزرگ بود، می توانید آن را شکسته و کوتاه تر کنید تا کارتان راحت تر پیش برود.

می توان از وسایل دیگری مثل سنجاق سر، پین دکمه سرآستین، چاقوی سفری یا گیره های کاغذی هم برای بیرون آوردن کلید شکسته از داخل قفل استفاده کنید.

چسب قطره ای را فراموش نکنید!

یکی دیگر از ابزارهایی که برای بیرون آوردن کلید شکسته از داخل قفل کارساز است، استفاده از چسب قطره ای است. البته باید حواستان را حسابی جمع کنید و با دقت زیاد از این چسب استفاده نمایید.

اگر سوزن لحاف دوزی دارید یا سیم نازکی دم دستتان است، آن را به کار ببرید. کمی نوک سوزن یا سیم را به چسب آغشته کنید. مقدار استفاده از چسب خیلی مهم است چرا که اگر زیادی آن را به کار ببرید، سیم هم داخل قفل گیر می کند. خیلی آهسته و با احتیاط، سوزن را داخل قفل کنید و زمانی که صدای برخوردن آن با کلید را شنیدید، دست نگه دارید. کمی حوصله کنید تا کلید و سوزن به هم بچسبند و سپس با احتیاط، کلید شکسته را بیرون بیاورید.

استفاده از ابزارهای مختلف قفل سازها

اگر سری به جعبه ابزار قفل سازها بزنید، احتمالا با انبوهی از وسایل و ابزارهای مختلف رو به رو می شوید. در میان این وسایل، یک وسیله به نام لاک پین وجود دارد که برای همین منظور استفاده می شود. دندانه های موجود روی این ابزار، می توانند روی کلید شکسته ی داخل قفل گیر کنند و قفل ساز هم با حوصله، آن را بیرون می کشد.

شاید فکر کنید که داشتن چنین ابزاری به درد نمی خورد. اما از آن جایی که ابزار تخصصی بیرون آوردن کلید شکسته از قفل است، بد نیست چندتایی از آن دم دست و در خانه داشته باشید.

مشاهده کنید:‌ مقررات ملی ساختمان

چهارچوب قفل را باز کنید!

در صورتی که تمام مراحل بالا برای بیرون آوردن کلید سمج و شکسته کارساز نبود، راهی دیگری به جز ضربه زدن به چهارچوب قفل باقی نمی ماند. منظورمان از چهارچوب قفل، همان بدنه ی اصلی است که قفل داخلش قرار گرفته!

این چهارچوب را از روی درب باز کنید و چند بار رویش ضربه بزنید. احتمالا با همین کار، کلید شکسته بیرون می آید. این راهکار بهتر است چرا که قفل شما آسیبی نخواهد دید.

استفاده از دو سیم الکترود یا لحیم

این راهکار گرچه کمی پیچیده تر است، اما می تواند چاره ساز باشد. دو عدد سیم نازک تهیه کنید و آن ها را به نحوی وارد قفل کنید که دو طرف دندانه های کلید شکسته گیر کنند. نیازی نیست که سیم ها را خیلی دور از کلید بگیرید. حواستان باشد که فقط کمی از کلید از قفل بیرون بیاید.

در گام بعدی، دوباره همین کار را تکرار کنید تا جایی که کلید به طور کامل بیرون بیاید. علاوه بر این، می توانید به جای این که کلید را به سمت بیرون بکشید، آن را کم کم خارج کنید. از همان دو سیم استفاده کنید و بعد مچ دستتان را به سمت داخل بچرخانید. کلید را به سمت خودتان هدایت کنید تا بیرون بیاید.

به طور کلی، همیشه توصیه می کنیم که جعبه ابزاری در خانه تان داشته باشید که مجهز به لاک پین هم باشد. این وسیله شاید کمی گران باشد اما در نهایت، شما را از دردسرهای آتی خلاص می کند. فقط حواستان باشد که اندازه ی لاک پین شما با دندانه های کلید شکسته مطابقت داشته باشد.

از یک دریل استفاده کنید!

اگر هیچ یک از راه های بالا برای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل کارساز نبود، دیگر راهی به جز استفاده از دریل نمی ماند. البته فراموش نکنید که زمانی که از دریل استفاده می کنید، قطعا و بدون تردید، قفل شما خواهد شکست. همچنین حواستان باشد که مته ای که برای دریل استفاده می کنید، نازک باشد.

قفل ساز خبر کنید!

بله! این هم یک راهکار دیگر است!

اگر هیچ یک از روش های بالا جواب نداد یا اساساً نمی خواهید خودتان را درگیر این مسئله کنید، باید به سراغ قفل سازهای حرفه ای بروید. با یکی از آن ها تماس بگیرید و وضعیت را شرح دهید. احتمالا قفل ساز مربوطه با کیفی از تجهیزات حرفه ای به دادتان خواهد رسید و مشکل را خیلی زود حل می کند.

کلید شکسته

سوالات رایج بیرون آوردن کلید شکسته از قفل

شاید هنوز هم سوالات مختلفی در رابطه با بیرون آوردن کلید شکسته دارید. در ادامه سعی کرده ایم رایج ترین سوالاتی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد را فهرست کنیم و پاسخ بدهیم:

بهترین روش بیرون آوردن کلید شکسته چیست؟

در بالای این متن، چندین راهکار برای بیرون آوردن کلید شکسته ذکر کردیم. بهترین روش، آن است که کلید را بدون آسیب زدن به قفل بیرون بیاورد. قفل سازهای ماهر و حرفه ای می توانند چنین کاری را انجام بدهند. اما اگر تصمیم ندارید که قفل ساز خبر کنید، باید از تمام وسایل و ابزارهایی که دم دستتان است برای بیرون آوردن کلید شکسته استفاده کنید.

چقدر طول می کشد تا کلید شکسته از قفل بیرون بیاید؟

همه چیز به ابزاری که با آن می خواهید کلید را بیرون بکشید، بستگی دارد. به طور کلی یک قفل ساز می تواند در کمتر از چند ثانیه، شما را راحت کند و کلید را بیرون بیاورد. اما اگر خودتان می خواهید دست به کار شوید، مدت زمان آن به تجهیزات و مهارت شما بستگی خواهد داشت.

بعد از خروج کلید، چطور وارد خانه شوم یا از آن خارج گردم؟

در این شرایط، حتما باید یک کلید زاپاس داشته باشید. یا این که از یک قفل ساز حرفه ای کمک بگیرید تا کلیدی برایتان بسازد. همچنین می توانید قفل را از چهارچوب آن خارج کرده و نزد قفل ساز ببرید.

همچنین مشاهده کنید: چهارچوب کشویی و نحوه ی نصب آن

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که بیرون آوردن کلید شکسته از قفل می تواند کار چالش برانگیزی باشد. به خصوص زمانی که نمی خواهید به قفل و چهارچوب آن آسیبی وارد کنید. خیلی از ما زمانی که با این مشکل مواجه می شویم، زور و فشار بی اندازه ای وارد می کنیم و در نهایت، قفل درب را نیز خراب می کنیم.

در حالی که چنین کاری بیش از هر چیزی به ظرافت و دقت نیاز دارد. مراحل و ترفندهای بالا را به کار ببرید و مطمئن باشید که مشکلتان برطرف می شود.

در غیر این صورت، می توانید با یک قفل ساز حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل را برایتان حل و فصل کند. رستاچوب، یکی از برترین تولیدکنندگان درب های ساختمانی است. تلاش این مجموعه، همواره بر این بوده که قفل ها و کلیدهای به کار رفته در درب ساختمانی را با کیفیت و مستحکم بسازد تا در آینده، دچار این مشکلات نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *