نکاتی در مورد آرام بندهای در ضد حریق

آرام بند ضد حریق

آتش سوزی یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که می تواند برای یک ساختمان رخ بدهد. روزانه چند خبر در مورد آتش سوزی و حریق ساختمانی می شنوید؟ خیلی از این رویدادهای اسف بار به دلیل عدم رعایت ایمنی است. اما زمانی که می توان به سادگی و راحتی، جلوی این اتفاقات را گرفت، چرا تعلل می کنیم؟

سالانه ساختمان های زیادی در اثر حریق از بین می روند. گاهی مواقع این حوادث، تلفات جانی هم دارند. بنابراین جای هیچگونه قصور و کم کاری نیست.

با استفاده از درب های ضد حریق می توان تا حد خیلی زیادی جلوی این مشکلات را گرفت و جان و مال ساکنین ساختمان را در برابر رخداد ایمن کرد.

اما تا چه حد با درب های ضد حریق آشنایی دارید؟ آیا می دانید که دارای چه بخش ها و اجزایی هستند؟ چیزی در مورد آرام بندهای درب ضد حریق شنیده اید؟

در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد آرام بندهای درب ضد حریق صحبت کنیم. اما پیش از این که به این مطلب و خصوصیات آرام بندها بپردازیم، لازم می بینیم که به طور خلاصه و مختصر در مورد درب های ضد حریق صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: انواع دستگیره درب ضد حریق

درب ضد حریق چیست؟

همان طور که از نامش نیز پیداست، این درب ها مقاومت خیلی زیادی در برابر آتش سوزی و گرما دارند و در نتیجه می توانند فرصتی ایجاد کنند تا ساکنین خود را نجات بدهند. بیشتر مواقع جنس این گونه درب ها از فلزهای مقاوم در برابر گرما چوب های ضد حریق ساخته می شود.

به طور کلی درب های ضد حریق تا 4 ساعت می توانند در برابر ذوب شدن مقاومت کنند و دمای 800 درجه سانتیگراد را تحمل نمایند. همین فرصت به اندازه ی کافی خواهد بود تا ساکنین بتوانند از ساختمان خارج شوند.

اما جای نصب این گونه درب ها کجاست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که درب های ضد حریق را در ورودی ساختمان یا خروجی پله های اضطراری نصب می کنند تا از سرایت آتش به دیگر نقاط ساختمان جلوگیری شود.

بیشتر مواقع وجود یک درب ضد حریق در ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، نیروگاه های برقی و ادارت لازم و ضروری است. به خصوص در جاهایی که عمومی هستند و رفت و آمد افراد به آن زیاد است باید درب ضد حریق نصب شود( مثل پاساژها و مراکز تجاری)

در واقع همان طور که اشاره کردیم، اصلی ترین کاری که درب های ضد حریق انجام می دهند این است که از سرایت آتش به دیگر نقاط ساختمان جلوگیری می کنند و فرصت کافی برای اطفاء حریق به وجود می آورند. در ضمن باید شرایطی ایجاد کنند که ساکنین بتوانند از طریق آن ها، خیلی ساده و راحت از ساختمان خارج شوند.

این جاست که به یک وسیله ی بسیار مهم در درب های ضد حریق به نام آرام بند باید اشاره کنیم. این آرام بندها از اصلی ترین بخش های یک درب ضد حریق هستند و با کارکردی که دارند می توانند به مهار آتش کمک شایانی بکنند.

در نهایت باید اشاره کنیم که یکی دیگر از ویژگی های مهم درب ضد حریق، استفاده از دستگیره های نسوز و خروج اضطراری است که ساکنین بتوانند راحت از ساختمان بیرون روند. این دستگیره ها باید به نحوی کار شوند که بیش از حد داغ نکنند و افراد بتوانند به سادگی آن ها را لمس کرده و بیرون بروند.

حالا که با کارکرد درب های ضد حریق آشنا شدید، می خواهیم به موضوع آرام بندهای درب ضد حریق بیشتر بپردازیم. با ما همراه باشید.

جهت مشاهده مشخصات و انواع درب های ضدحریق کلیک کنید.

آرام بند درب ضد حریق

همان طور که احتمالا قابل حدس است، درب های ضد حریق را با استانداردهای مشخصی تولید و سپس نصب می کنند. این درب ها دارای یک جز مهم و اصلی به نام آرام بند هستند. این آرام بندها را می توان در جاهای مختلفی از ساختمان نصب کرد. مثلا درب های ورودی ساختمان یا درب کشوها و کمدهای خانه نیز ممکن است دارای آرام بند باشند.

اما آرام بندی که در درب ضد حریق به کار می رود، ویژه و خاص است و بدون آن عملکرد درب کامل نخواهد بود.

همان طور که از نامش نیز مشخص است این آرام بندهای درب ضد حریق، کمک می کنند که درب در شرایط اضطرار و آتش سوزی به راحتی باز شود(حتی در صورتی که کاملا بسته باشد) و در نهایت این که جهت جلوگیری از گسترش آتش به نقاط دیگر ساختمان نیز به سرعت بسته شوند.

این روند اتوماتیک توسط آرام بندهای درب ضد حریق صورت می گیرد و به همین دلیل اهمیتی حیاتی دارد.

آرام بند درب

ویژگی آرام بندهای درب ضد حریق

همان طور که گفتیم، استانداردهای خاصی بر تولید درب های ضد حریق حاکم است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. این استانداردها در تمام دنیا یکسان است و لازم الاجرا می باشد:

  • دو زمانه هستند: یکی از اصلی ترین ویژگی های مربوط به آرام بندهای درب ضد حریق دو زمانه بودن آن هاست. به این معنی که در وهله ی اول باید به سرعت باز شوند و اجازه بدهند که ساکنین از ساختمان خارج شوند. در گام بعدی باید با سرعت زیاد نیز بسته شوند تا اجازه ندهد آتش به دیگر نقاط ساختمان نفوذ کند. این عملکرد دو زمانه بودن بسیار حیاتی و ضروری است.
  • تحمل وزن های بالا را داشته باشند: یکی دیگر از مهم ترین ویژگی آرام بندهای درب ضد حریق این است که توان وزن بالا را داشته باشند. به طور کلی وزن این درب های ضد حریق عموما بین 65 تا 80 کیلوگرم است. به همین دلیل فنری که در آرام بند استفاده می شود باید بتواند این وزن را تحمل کند و در دراز مدت، کارکرد خود را از دست ندهد.
  • روان باشد: خیلی مهم است که آرام بند درب های ضد حریق روان باشد و به سادگی و روانی باز شود. همان طور که گفتیم درب های ضد حریق به دلیل ساختار خود، سنگین هستند. به همین دلیل ممکن است باز و بسته کردن آن ها دشوار باشد. اما استفاده از یک آرام بند روان باعث می شود که این روند سریع تر و آسان تر صورت بگیرد. بدون این که نیازی به وارد کردن فشار زیاد باشد.
  • قطعات آن باید در برابر حرارت مقاوم باشد: هر قطعه یا وسیله ای که در درب ضد حریق به کار می رود باید مقاومت خوبی در برابر حریق و آتش سوزی داشته باشد. آرام بندها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. جنس آن ها باید به گونه ای باشد که مقاوم در برابر گرما باشند. به همین دلیل است که استفاده از فلزاتی مثل استیل یا برنج در ساخت آرام بند بسیار رایج است چرا که تحمل حرارتی بالایی دارند و زود ذوب نمی شوند.
  • جنس آن ها با کیفیت باشد: در نهایت باید به کیفیت جنس این آرام بندها اشاره کنیم. این آرام بندها باید طول عمر زیاید داشته باشند و در گذر زمان، خراب نشوند. در صورت خرابی هر یک از این آرام بندها باید روند تعمیر آن ها به سرعت صورت بگیرد تا عملکرد درب دچار اختلال نشود.

مشاهده کنید: همه چیز درباره ی درب های ضدحریق و موارد استفاده از آنها

آرام بند درب ضد حریق چگونه نصب می شود؟

یکی دیگر از سوالاتی که در مورد آرام بندهای درب ضد حریق پرسیده می شود این است که روند نصب آن ها چگونه است؟ آیا به سادگی نصب می شوند یا این که نیازمند نیروی متخصص و ماهر هست؟

اولین نکته ای که در مورد آرام بندها باید بدانید این است که تنوع خیلی زیادی دارند و به همین دلیل است که شیوه ی نصبشان ممکن است متفاوت باشد. بنابراین بهتر است که به دستورالعمل نصب آن ها که در داخل جعبه ی محصول است، مراجعه کنید. اما به طور کلی 5 مرحله برای نصب آرام بند درب ضد حریق وجود دارد که در ادامه توضیح داده ایم:

  • در گام اول باید درب ضد حریق را به خوبی چک کنید و مطمئن شوید که وضعیت خوبی دارد. روان است و به خوبی تنظیم شده و نصب درستی دارد. آرام بند را نمی توان روی دربی نصب کرده که به درستی تنظیم نشده است.
  • دومین گام از روند نصب آرام بند درب ضد حریق این است که محل نصب لولاها و پیچ های آن را مطابق با آن چه که در دفترچه ی نصب محصول آورده شده است، مشخص کنید. لازم است بدانید که مشخص کردن جای لولاها و پیچ ها خیلی مهم است چرا که به طور مستقیم بر عملکرد درست آرام بند اثر می گذارد.
  • سومین مرحله این است که جاهایی که مشخص کرده اید را با دریل سوراخ کنید و آماده شوید که لولاها و پیچ ها را جای بگذارید.
  • در چهارمین گام از روند نصب آرام بند درب ضد حریق باید با توجه به قطعات آن، ابتدا نیم بازوی بالایی را نصب کنید و سپس به سراغ نصب نیم بازوی اصلی بروید. سپس بدنه ی آرام بند را بر اساس نقشه وصل کنید.
  • در آخر نیز بعد از این که مطمئن شدید روند نصب آرام بند به درستی صورت گرفته است، قدرت فنر آن را بر اساس وزن و ابعاد درب تنظیم کنید. کافیست برای انجام این کار، هر کدام از پیچ های مربوط به فنرها را شل یا سفت کنید.

باید اشاره کنیم که نصب آرام بند درب های ضد حریق یک کار تخصصی است و بهتر است به دست افراد ماهر انجام شود. در غیر این صورت نمی توان مطمئن بود که درب ضد حریق به درستی کار خواهد کرد.

مشاهده کنید:‌ موارد استفاده از درب های ضد حریق

قیمت آرام بند درب ضد حریق

حالا که با ویژگی ها و نحوه ی نصب آرام بندهای درب ضد حریق آشنا شدید، باید تحقیقات خود را در مورد قیمت آرام بندهای درب ضد حریق آغاز کنید. قبل از هر چیزی باید بگوییم که تنوع این آرام بندها بسیار بالاست و طبیعی است که در بازار، به قیمت های متفاوتی برخورد کنید.

البته باز هم باید اشاره کنیم که این آرام بندها، وسایل پیچیده ای نیستند و به همین دلیل قیمت چندان بالایی ندارند. اما با توجه به جنس متریالی که در آن ها به کار رفته ممکن است، قیمتشان نیز متفاوت باشد.

یادتان باشد که قیمت آرام بندهای درب ضد حریق زمانی به صرفه خواهد بود که بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته شده باشد. در غیر این صورت نمی توان مطمئن بود که جنس مناسبی خریداری کرده اید.

در ضمن دقت داشته باشید که تمامی بخش های آرام بند از جنس ضد حریق باشند و در برابر گرما مقاومت خوبی از خود نشان بدهند.

در کل باید اشاره کنیم که خرید از یک فروشگاه معتبر و خوش نام، می تواند خیال شما را از بابت جنس و کیفیت محصول آسوده کند.

بیشتر بخوانید: رنگ بندی درب های ضدحریق

خرید آرام بند درب ضد سرقت

با توجه به تمام نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، حالا به خوبی می دانید که جهت خرید آرام بند درب ضد سرقت باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. یک خرید معقول، زمانی اتفاق می افتد که شما اطلاعات کافی در مورد آن محصول و کارکردش داشته باشید.

آرام بند ضد حریق

با این تفاصیل می خواهیم یکی از بهترین جاهایی که درب ضد حریق را با تمام اجزایش عرضه می کند به شما معرفی کنیم:

رستاچوب سال هاست که در زمینه تولید و عرضه ی درب های ضد حریق فعالیت می کند. تمامی درب های این مجموعه تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده اند و بالاترین کیفیت را دارند. خدمات پس از فروش درب های ضد حریق و نصب آن ها نیز توسط مجموعه رستاچوب صورت می گیرد. بنابراین لازم نیست که از این بابت نگرانی داشته باشید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید درب ضد حریق به وب سایت رستاچوب مراجعه کنید یا این که با همکاران ما تماس بگیرید.

سخن آخر

جان انسان، دارایی بسیار ارزشمندی است که باید از آن محافظت شود. تجربه های تلخ گذشته باعث می شود که روز به روز به اهمیت ابزارهای ایمنی در ساختمان توجه بیشتری کنیم. بنابراین استفاده از یک درب ضد حریق و آرام بندهای مناسب، کوچک ترین کاری است که در راستای ایمن سازی سازه می توانیم به کار ببریم.

پس چرا تعلل؟ اگر ساختمان ساز هستید یا این که خانه ای دارید، همین امروز اقدام به نصب درب ضد حریق برای آن بکنید و جان و مالتان را در برابر حوادث ایمن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *