سیلندر یا مغزی قفل درب

زمانی که تصمیم به خرید درب های ساختمانی می گیرد، باید وسایل و یراق آلات متعددی را نیز همراه آن سفارش دهید.

یکی از مهم ترین یراق آلاتی که در ساختار درب های ساختمانی به کار می رود، سیلندر یا مغزی قفل درب است. همان طور که از نامش نیز پیداست، سیلندر قفل وسیله ای بسیار ضروری برای امنیت ساختمان است چرا که به طور مستقیم با عملکرد قفل در ارتباط است.

خیلی از درب های ساختمانی، به گونه ای طراحی شده اند که قفلشان داخل آن ها باشد. به همین دلیل نیازمند یک مغزی قفل برای باز و بسته کردن درب می باشند.

این سیلندرهای قفل باید به قدری با کیفیت باشند تا بتوانند جلوی تمام ورودهای غیرمجاز را بگیرند و امکان شکسته شدن آن ها وجود نداشته باشد. در این مقاله از وبسایت رستاچوب، می خواهیم در مورد سیلندر یا مغزی قفل درب های ساختمانی صحبت کنیم. اگر ایمنی درب خانه تان، برای شما مهم است حتما تا انتهای مطلب ما را همراه کنید.

سیلندر قفل چیست؟

سیلندر یا مغزی قفل، وسیله ای است که در ساختار قفل قرار می گیرد و با استفاده از آن می توان درب را باز و بسته کرد.

حالا باید بدانید که کیفیت سیلندر قفل های درب بسیار مهم است. چرا که اصلا نباید بشکند و حتی اگر دچار شکستگی شود، باید مقداری از آن داخل قفل باقی بماند تا سارق نتواند درب را باز کند. همچنین امکان دستکاری آن با اشیاء تیزی مثل سنجاق یا سوزن نیز وجود نداشته باشد.

به طور کلی سیلندر یا همان مغزی قفل درب های ساختمانی، اولین وسیله در حفظ ایمنی درب های ساختمانی هستند. به همین دلیل است که اهمیت زیادی پیدا می کنند. به خصوص اگر در درب های ضد سرقت به کار رفته باشند.

سیلندر قفل درب ضد سرقت چیست؟

همان طور که می دانید ایمن ترین درب های موجود در بازار، درب های ضد سرقت هستند چرا که از یراق آلات با کیفیتی در ساخت آن ها استفاده می شود. یکی از این یراق آلات، سیلندر قفل درب است که جنس فوق العاده مستحکم و مقاومی دارد و به سادگی خراب نمی شود. به همین دلیل است که در برابر ضربه و فشار مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و جلوی ورودهای غیرمجاز را خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض مغزی قفل

انواع سیلندرهای قفل درب

زمانی که صحبت از انواع مغزی های قفل درب می کنیم، باید در نظر داشته باشید که تنوع بسیار زیادی را شامل می شود.

معمولا از متریال مختلفی برای ساخت سیلندرها استفاده می کنند. اما رایج ترین متریال به کار رفته در سیلندرها شامل فلزاتی مثل برنج، زینک و سرب است. چرا که این سه ماده مقاومت خیلی خوبی در برابر عوامل خارجی دارند.

سیلندر چدنی

یکی از رایج ترین مغزی های موجود در بازار، سیلندرهایی از جنس چدن هستند. در واقع جنس بدنه قفل باید به قدری مقاوم باشد که هیچ گونه خدشه ای نتوان به آن وارد کرد. به همین دلیل است که سیلندرهای چدنی گزینه های چندان مناسبی نیستند.

اما مزیت های سیلندر چدنی در چیست؟

 • به راحتی ذوب نمی شود و در برابر حرارت مقاوم است
 • در برابر پاشیدن اسید نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

اما در کنار این دو مزیت، معایب فراوانی دارد و به دلیل همین معایب است که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد:

 • سیلندرهای چدنی به شدت شکننده و چکش خوار هستند. به این معنی که با چند ضربه دچار شکستگی می شوند و می توان آن ها را از بین برد.

درست است که تک تک اجزای درب های ضد سرقت اهمیت زیادی در حفظ ایمنی آن دارند اما تا زمانی که سیلندر باز نشود قفل درب نیز باز نخواهد شد. به همین دلیل است که انتخاب آن باید با دقت زیادی صورت بگیرد.

در حال حاضر بیشتر درب های ضد سرقت موجود در بازار، از کلیدهای کامپیوتری استفاده می کنند که ایمنی سیلندرها را افزایش می دهد.

یادتان نرود که اولین کاری که یک سارق انجام می دهد این است که با سیلندر یا مغزی قفل درب ساختمان بازی می کند و تلاش دارد که راه نفوذی به آن پیدا کند. بنابراین مهم است که سیلندر درب از بهترین جنس موجود باشد. در غیر این صورت به نظر می آید که اصلا درب ضد سرقت نخریده اید و کار سارق را خیلی راحت تر خواهید کرد.

سیلندر قفل

سیلندر قفل درب های ضد سرقت رستاچوب

وبسایت رستاچوب عرضه کننده ی انواع درب های ساختمانی از جمله درب های ضد سرقت است. تنوع محصولات موجود در این فروشگاه آنلاین که بیش از 16 سال سابقه دارد، بسیار بالاست.

اما مهم تر از تمام این مسائل، یراق آلاتی است که برای درب های ضد سرقت این فروشگاه به کار رفته است.

تمامی درب های ضد سرقت رستاچوب از بهترین سیلندرهای قفل استفاده کرده اند. معمولا درب های ضد سرقت دارای 8 کلید هستند که دو تا از آن ها به عنوان کلیدهای کارگری استفاده می شوند. 1 کلید برای تغییر رمز و 5 کلید نیز برای صاحب خانه خواهند بود.

نکته این جاست که به محض استفاده از کلید تغییر رمز، کلیدهای کارگری از کار می افتد و به این ترتیب ایمنی خانه بیشتر خواهد شد. در واقع سیستم مغزی های قفل درب های ضد سرقت بسیار پیشرفته و کارآمد است.

نکته ی دیگری که در مورد سیلندر درب های ضد سرقت رستاچوب باید بدانید این است که کلیدهای آن ها دارای 3 لاین هستند و نمی توان از رویشان کپی کرد. همچنین دسترسی به سیلندر این درب ها بسیار سخت و گاهی غیرممکن است. بنابراین عملا محیط خانه را غیر قابل نفوذ می کنند و اجازه نخواهند داد که کسی بدون مجوز وارد یا خارج شود.

رستاچوب همواره تلاش کرده است که برای درب های ضد سرقت خود بهترین یراق آلات و سیلندرها را استفاده کند تا کارایی این گونه درب های ساختمانی بیشتر شود.

شما می توانید جهت مشاهده ی انواع درب های ساختمانی به منوی محصولات مراجعه کنید.

توپی درب های ضد سرقت

یکی از نکات بسیار مهمی که باید بدانید، این است که مغزی قفل های درب ضد سرقت، در واقع با نام توپی نیز شناخته می شود. هر چقدر که مقاومت این توپی بیشتر باشد، امنیت محیط نیز افزایش پیدا می کند.

سیلندر درب های ضد سرقت به گونه ای طراحی شده اند که فقط از داخل محیط بتوانید آن ها را باز کنید. از سمت بیرون حتما باید از کلید استفاده کنید تا درب باز شود.

سیلندر قفل دو شیاره

این گونه از سیلندرهای موجود در بازار، دارای دو لبه می باشند. باید بدانید که رمز این سیلندرها با هم فرق دارد و ساچمه ریزی آن ها نیز متفاوت است. امنیت و کیفیت سیلندرهای قفل دو شیاره بسیار بالاست و امکان نفوذ را عملا به صفر می رسانند.

اما جنس این نوع سیلندرها از چیست؟ بیشتر مواقع تلاش می شود تا از بهترین آلیاژهای موجود برای ساخت این سیلندرها استفاده کرد اما رایج ترین آلیاژ، از جنس فلزاتی مثل برنج ساخته می شوند.

مشاهده کنید: قفل و کلید کارگری و کاربرد آن

سیلندرهای درب چوبی

در حال حاضر بسیاری از درب های ساختمانی از جنس چوب ساخته می شوند چرا که متریال بسیار زیبا و شیکی است. به همین دلیل است که از سیلندرهای مخصوصی استفاده می کنند که امنیت سازه را افزایش دهند.

این مغزی ها ممکن است به شکل ساده یا ضد سرقت ساخته شوند. همه چیز به نوع درب ساختمانی شما بستگی دارد. طبیعتا استفاده از مغزی های ضد سرقت امنیت را افزایش می دهد.

یکی از نکات جالبی که در مورد این مغزی های چوبی وجود دارد این است که خیلی قدیمی هستند و از گذشته تا به امروز، مورد استفاده قرار می گرفته اند. به همین دلیل است که معمولا در خانه هایی که استایل کلاسیک و سنتی دارند، رواج بیشتری پیدا کرده اند.

می توان مغزی قفل درب چوبی را برای جاهای مختلفی از خانه استفاده کرد. مثلا درب ورودی ساختمان که معمولا از جنس چوب است یا درب های لابی، از مغزی های قفل درب چوبی استفاده می کنند.

نکته ای که در مورد قفل درب های چوبی و مغزی شان باید بدانید این است که معمولا از سمت داخل، دارای یک شاسی هستند که به وسیله ی آن می توان درب را از داخل باز کرد. این مورد برای درب های سرویس بهداشتی نیز کاربرد دارد.

برای باز کردن درب هایی که مجهز به سیلندرهای شاسی دار هستند، از سمت بیرون نیازمند کلیدهای مکانیکی خواهید بود.

قیمت انواع سیلندر یا مغزی قفل

قبل از هر چیزی باید بدانید که مهم ترین فاکتور در انتخاب سیلندر درب، امنیت و مقاومت آن است. بنابراین هر چقدر که سیلندر یک درب مطمئن تر و مستحکم تر باشد، طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

اما در صورتی که تصمیم به خرید سیلندر، مغزی یا همان توپی قفل درب را دارید، باید بدانید که فاکتورهای زیر در تعیین قیمت آن موثر هستند:

 • ضخامت سیلندر قفل درب
 • نوع کلیدی که برای سیلندر استفاده شده است( کلید معمولی یا کامپیوتری یا…)
 • جنس و متریال به کار رفته در ساخت سیلندر ( معمولا سیلندرها را از جنس چوب یا فلز می سازند که طبیعتا جنس های فلزی، مقاومت بیشتری دارند)
 • کیفیت کلی سیلندر( طراحی و ساختار مغزی)
 • جنس کلید سیلندر
 • معمولی یا ضد سرقت بودن مغزی قفل درب

همچنین مشاهده کنید: قفل شب بند و انواع آن

به طور کلی قیمت انواع سیلندرهای موجود در بازار، به برند سازنده ی آن ها نیز بستگی دارد. توصیه ای که می توانیم به شما عزیزان داشته باشیم این است که همواره خرید خود را از فروشگاه ها و برندهای معتبر انجام دهید. به یاد داشته باشید که بدون در اختیار داشتن یک سیلندر یا توپی مقاوم، نمی توان انتظار داشت که درب ساختمانی ما به درستی کار کند.

همچنین قیمت انواع سیلندرهای موجود در بازار، نوسانات شدیدی دارد و نمی توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد.

شما می توانید برای استعلام قیمت انواع سیلندرهای موجود در بازار، با کارشناسان رستاچوب در تماس باشید.

قفل و سیلندر

خرید سیلندر قفل درب ضد سرقت

اما در صورتی که تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید سیلندر قفل درب ضد سرقت را تهیه کنید، بهتر است چند نکته ی مهم را مد نظر داشته باشید. به خصوص اگر قرار است خرید خود را به صورت اینترنتی انجام بدهید:

 • قبل از هر چیزی بهتر است که به جنس زبانه توجه داشته باشید. قفل های موجود در بازار، دارای دو نوع زبانه سربی و برنجی هستند. این دو نوع زبانه، کیفیت خیلی بالایی دارند و عمر مغزی قفل را نیز بیشتر می کنند. به سادگی دچار خوردگی نمی شوند و استحکام خوبی از خود نشان می دهند.
 • یکی دیگر از مزیت های یک سیلندر مناسب درب، این است که ضد زنگ باشد و در مجاورت رطوبت، مقاومت خود را از دست ندهد. در صورتی که از قفل های برنجی استفاده کنید، می توانید اطمینان داشته باشید که دچار این مشکل نخواهید شد و دچار زنگ زدگی نمی شوند.
 • در صورتی که به سراغ خرید سیلندرهای چوبی می روید، حتما از نوع شاسی دار آن استفاده کنید که از سمت داخل باز می شوند و از بیرون، نیازمند کلید می باشند. به این ترتیب امنیت آن ها بیشتر خواهد شد.

کلام آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که ترکیب یراق آلات با کیفیت با درب های مرغوب است که می تواند ایمنی و امنیت را به شما هدیه کند. سهل انگاری در خرید یکی از این وسایل و یراق آلات، می تواند کارایی درب ضد سرقت شما را دچار اختلال کرده و راه را برای ورود سارقین باز نگه دارد.

قبل از خرید سیلندر یا مغزی قفل درب، قبل از هر چیزی به نوع درب ساختمانی مورد نظرتان توجه داشته باشید و سپس دست به خرید بزنید. جنس و کیفیت متریال آن را نیز در نظر داشته باشید.

رستاچوب با سابقه ای طولانی مدت در امر تولید و فروش انواع درب های ساختمانی، می تواند بهترین مرجع خرید شما باشد. کافیست سری به وبسایت رستاچوب بزنید و با انواع درب های ساختمانی این مجموعه آشنا شوید.

در ضمن کارشناسان رستاچوب آماده ی پاسخ گویی به تمام سوالات شما عزیزان می باشند. همین الان با شماره های مندرج در وبسایت تماس بگیرید و سفارش خودتان را نهایی کنید. در آخر امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *