قفل شب بند و انواع آن

قفل شب بند درب ضدسرقت

زمانی که در یک شب تاریک، در خانه تان دراز کشیده اید و مشغول تماشای سریال محبوبتان هستید، چه چیزی باعث می شود که احساس امنیت کامل داشته باشید؟ آیا خیالتان از ساختمان و نگهبان آن راحت است یا این که فکر می کنید، درب های ضد سرقت شما، کار خودشان را انجام می دهند و نیازی به نگران نیست.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، یک نوع قفل دیگر هم وجود دارد که می تواند تا حد زیادی امنیت شما را تامین کند و خیالتان را آسوده سازد.

این نوع قفل ها که به نام قفل شب بند نیز معروف هستند، معمولا به هنگام شب و زمانی که خواب هستید، به کار می آیند. در واقع این نوع قفل ها به عنوان قفل کمکی استفاده می شوند و به شکل روکار بسته می شوند. برای نصب این قفل های شب بند، روی درب را سوراخ می کنند. به این ترتیب، از سمت بیرون خانه یک سوئیچ خواهد داشت. از داخل هم یک اهرم دارد که زبانه ی قفل را باز و بسته می کند.

نکته ی خیلی مهمی که در مورد قفل شب بند باید بدانید این است که کلید ندارد و به عنوان یک قفل اضافه به کار می آید.

انواع قفل شب بند

احتمالا خود شما هم بی آن که بدانید با این قفل های شب بند روی درب های مختلف ساختمانی رو به رو شده اید. این قفل ها انواع و اقسام زیادی دارند که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

  • قفل شب بند( دارای سوئیچ)
  • زنجیر پشت درب با شب بند زنجیری
  • قفل شب بند برقی یا دیجیتال
  • قفل شب بند ساده
  • قفل شب بند کشویی
  • قفل شب بند مغزی دار
  • قفل شب بند چوبی

نکته ی خیلی جالبی که باید بدانید این است که این قفل ها، بیشتر روی درب های معمولی کارکرد داشتند. با ورود درب های ضد سرقت به بازار و امنیت بی نظیرشان، نیاز به قفل شب بند کمتر شد. اما به هرحال، برای افزایش ضریب ایمنی درب ضد سرقت از قفل های کمکی استفاده می شود.

در ادامه به توضیح برخی از این انواع قفل شب بند پرداخته ایم. به اسکرول کردن این متن ادامه بدهید.

مشاهده کنید: نحوه تعویض مغزی قفل

قفل شب بند ساده

همان طور که از نام این قفل نیز مشخص است، این دسته از قفل های شب بند ساختاری ساده دارند و به یک زنجیر یا اهرم متصل هستند. در صورتی که متریال به کار رفته در این زنجیر یا اهرم، کیفیت خوبی داشته باشند، می توان نسبت به ایمنی ای که ایجاد می کنند، اطمینان داشت. نکته ای که در مورد قفل شب بند ساده یا همان قفل زنجیری وجود دارد این است که برای اهرم کردن فشاری که به درب وارد می شود، از چارچوب کناری یا از کف استفاده می کند. به همین دلیل بسیار مستحکم و مقاوم است و امکان باز شدن درب وجود ندارد.

در ضمن نصب و استفاده از این قفل ها خیلی راحت است.

قفل شب بند دیجیتال

قفل شب بند دیجیتال

یکی دیگر از انواع قفل های شب بند که اتفاقا به نام قفل بدون دستگیره هم شناخته می شود، قفل شب بند دیجیتال است که امنیت بسیار زیادی را برای محیط تامین می کند. معمولا راهکار این قفل ها برای ایجاد امنیت، انواع زیادی دارد. مثلا برخی از این قفل های دیجیتال، از اثر انگشت برای باز شدن درب استفاده می کنند. برخی دیگر کارتی هستند یا مثلا اسکنر چشم دارند. برخی دیگر از این قفل های شب بند دیجیتالی هم به شکل ترکیبی کار می کنند.

علاوه بر امنیت فوق العاده ای که قفل های شب بند دارند، زیبایی آن ها نیز منحصر به فرد است و باعث شیک تر شدن درب ساختمان می شوند. طرح و شکل این قفل ها نیز تنوع خوبی دارند و با هر سلیقه ای جور است. یکی از نکات بسیار مهم در مورد قفل شب بند دیجیتال این است که متاسفانه قیمت خیلی بالایی دارند. به خصوص در برندهای معتبر که قیمت آن ها به بیش از چند ده میلیون می رسد.

قفل شب بند مغزی دار

این نوع از قفل های شب بند بیشتر مواقع در خانه های قدیمی استفاده شده است. مغزی قفل شب بند، به عنوان یک قفل و زبانه ی دیگر به درب افزوده می شود تا به این ترتیب امنیت محیط بالاتر برود. باید بدانید که قفل شب بند مغزی دار دیگر به ندرت ساخته و استفاده می شود. اما چرا؟

اصلی ترین دلیل عدم استفاده از قفل شب بند مغزی دار این است که کارکرد متفاوتی با قفل اصلی درب ندارد. علاوه بر این، با توجه به این که امروزه از درب های ضد سرقت استفاده می شود، دیگر هیچ دلیلی برای استفاده از شب بند مغزی دار، باقی نمانده است. در ضمن، با توجه به کارکرد دیگر قفل های شب بند، نمی توان گفت که قفل شب بند مغزی دار، امنیت خیلی زیادی برای محیط ایجاد می کند. به خاطر تمام این دلایل است که باید اعلام کنیم، قفل شب بند مغزی دار دیگر چندان مورد توجه و اهمیت نیست.

جهت خرید  و مشاهده انواع درب ساختمان کلیک کنید.

قفل شب بند زنجیری

این نوع از قفل های شب بند، عملکردی شبیه به شب بندهای ساده دارند. با این تفاوت که به جای اهرم، از زنجیر برای حفظ ایمنی درب استفاده می کنند. حتما شما هم چنین قفل هایی را در خانه های مختلف دیده اید. این قفل ها دارای یک نوع زنجیر هستند که درون یک نوار فلزی قرار گرفته است. به این ترتیب زمانی که درب را باز می کنید، فقط به اندازه ی چند سانتی متر باز خواهد شد و اگر کسی بخواهد به زور وارد خانه شود، این امکان برایش وجود نخواهد داشت.

اصلی ترین نقطه ضعف این قفل های شب بند زنجیری این است که اگر شخص، فشاری به درب وارد کند، از آن جایی که این فشار فقط به همان قطعه ی فلزی کنار درب وارد می شود، امکان شکسته شدن آن بسیار زیاد است. بنابراین با یک لگد، ممکن است کل امنیت خانه بر باد برود.

قفل شب بند چوبی

همان طور که از نامش نیز مشخص است، این گونه قفل های شب بند بیشتر برای درب های چوبی استفاده می شوند. این نوع قفل ها را با استفاده از پیچ های کوچک و کم ارتفاع روی بدنه ی درب نصب می کنند. اصل و اساس طراحی این نوع قفل های شب بند بسیار ساده است تا بتوان آن ها را خیلی راحت روی درب چوبی نصب کرد. بیشتر مواقع از قفل شب بند ساده یا مغزی دار برای این نوع قفل استفاده می شود.

یکی از مزیت های این نوع قفل های شب بند این است که مقاومت خوبی دارند.

انواع قفل شب بند روی درب ضد سرقت

همان طور که اشاره کردیم، با وجود درب های ضد سرقت دیگر نیاز چندانی به قفل های شب بند نداریم. اما گاهی مواقع برای افزایش ایمنی درب ضد سرقت، از قفل های کمکی شب بند نیز استفاده می شود.

به طور کلی دو نوع قفل شب بند درب ضد سرقت داریم:

یکی از این قفل ها، به گونه ای است که فقط از سمت داخل بسته می شود و از سمت بیرون هم جای هیچ گونه کلیدی ندارد. معمولا از این نوع قفل شب بند درب ضد سرقت، فقط زمانی استفاده می شود که خودتان در خانه هستید. مثلا شب هنگام!

احتمالا خودتان می توانید حدس بزنید که مشکل اصلی درب هایی که این نوع قفل شب بند را دارند؛ چه هست! این قفل ها فقط از داخل باز می شوند. پس اگر مشکلی برای فرد داخل خانه به وجود آمد، افراد بیرون از خانه، حتی اگر کلید هم داشته باشند باز هم نمی توانند به داخل خانه بروند.

بیشتر بخوانید: انواع قفل های دیجیتالی و هوشمند

نوع دوم قفل های شب بند درب ضد سرقت، علاوه بر جای کلید از داخل، از سمت بیرون هم جای کلید دارند. به همین دلیل مشکل نوع اول را ایجاد نمی کنند. علاوه بر این، هنگام ترک خانه می توانید هر دو قفل را استفاده کنید و به این ترتیب امنیت بیشتری برای خانه تان ایجاد نمایید.

همان طور که می دانید، اصلی ترین دلیل سرقت از خانه هایی که درب ضد سرقت دارند، این است که سارقین بلاخره موفق به باز کردن قفل آن می شوند. ممکن است در این راه از روش های مختلفی مثل پاشیدن اسید روی قفل، دریل کردن یا حتی تعویض مغزی قفل نیز استفاده کنند. به همین دلیل است که وجود یک قفل اضافه تر روی درب ضد سرقت، درصد موفقیت سارقین را پایین می آورد.

قفل شب بند چگونه کار می کند؟

حالا که با انواع قفل های شب بند آشنا شدید، بد نیست در مورد نحوه ی عملکرد آن ها نیز صحبت کنیم. این قفل ها، بسته به نوعشان، ساز و کار پیچیده ای ندارند. بیشتر آن ها دارای یک سوئیچ از بیرون و یک اهرم از داخل هستند. البته ممکن است برخی از این قفل های شب بند دارای ضامن هم باشند که اهرم را عقب نگه داشته و باعث می شود که در حالت عادی، زبانه از کار بیفتد.

مهم ترین نکته ای که در مورد قفل های شب بند باید بدانید این است که بیشتر مواقع روی درب های عادی استفاده می شود. با ورود درب های ضد سرقت به بازار، احساس نیاز به این قفل های شب بند، به شدت کاهش پیدا کرده است. مگر این که در قالب قفل اضافه روی درب ضد سرقت نصب شوند.

البته باید بدانید که اگر روی درب ضد سرقت، یک قفل اضافه نصب کنید، برای باز و بسته کردن آن از هر دو طرف نیازمند کلید خواهید بود. اما قفل های شب بند، همان طور که خودتان نیز می دانید، برای باز شدن از داخل نیازی به کلید ندارند. مسئله ای که در این میان به وجود می آید این است که امنیت قفل های شب بند از قفل های کمکی کمتر است چرا که قفل های شب بند به صورت روکار نصب می شوند. یعنی اگر فرد داخل خانه باشد، می تواند خیلی ساده و راحت، کل ساختار این قفل ها را ببیند.

همچنین مشاهده کنید: همه چیز در مورد نحوه رگلاژ درب های ضد سرقت

بهترین جنس قفل شب بند

همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید این قفل های شب بند را از جنس های مختلفی می سازند. بستگی به این دارد که قفل مربوطه از چه نوعی باشد. اما در حال حاضر بهترین قفل های شب بند را از جنس سرب، آهن، برنج و…می سازند.

بهترین برند قفل های شب بند موجود در بازار، برند کاله ساخت کشور ترکیه است.

البته نمی توان به همین سادگی در مورد بهترین برندهای بازار صحبت کرد. متاسفانه در حال حاضر، برندهای متفرقه یا کپی به قدری زیاد شده اند که نمی توان به سادگی، آن را از اورجینال تشخیص داد. به همین دلیل بهتر است به سراغ فروشگاه هایی بروید که از اصالت کالاهای آن اطمینان دارید.

به طور کلی برخی دیگر از برندهای معروف و معتبر بازار شامل برند یال، آبوس و بهریزان است.

قفل شب بند

خرید قفل شب بند

زمانی که می خواهید اقدام به خرید قفل شب بند کنید، باید تمام نکاتی که در این مقاله ذکر شد را در نظر بگیرید. حتما به سراغ برندهای معتبر و خوش نام بروید تا از اصالت جنس اطمینان داشته باشید.

قیمت این قفل های شب بند نیز به نوع، جنس، سایز و …بستگی دارد. طبیعتا قفل های شب بند برنجی از مارک معروف کاله، از قفل های دیگر گران تر است. اما طبیعتا کیفیت بهتر، طول عمر و دوام بیشتری نیز خواهد داشت.

شما می توانید جهت خرید انواع درب های ساختمانی و یراق آلات آن ها به وب سایت رستاچوب مراجعه کنید.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که این روزها که تبحر و مهارت سارقین برای گشودن انواع و اقسام قفل ها، بسیار زیاد شده است، تنها کاری که می توانیم انجام بدهیم، افزایش ضریب ایمنی خانه هایمان است. با استفاده از قفل های شب بند، می توانید تا چند درجه خانه ی خودتان را ایمن تر کنید و با خیال آسوده تری به زندگی تان ادامه بدهید.

در نهایت باید به وب سایت رستا چوب، به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین فروشگاه های درب های ساختمانی اشاره کنیم که بهترین کالاها را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به منوی خدمات این مجموعه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *