نحوه تعویض مغزی قفل

تعویض قفل درب

یکی از اتفاقات رایجی که برای تمام مستاجرین رخ می دهد این است که به هنگام جا به جایی از این خانه به آن خانه، مغزی قفل درب را برداشته و با خود به خانه ی جدید می برند تا دیگر نیازی به کلید جدید نباشد.

به هرحال هر بار که به خانه جدیدی نقل مکان می کنید، عاقلانه نیست که دوباره هزینه ی اضافه تری برای ساخت کلید کنید. بنابراین اگر مغزی قفل درب ورودی را با خود بردارید، دیگر احتیاجی به تعویض کلید نخواهد بود.

اما آیا می دانید نحوه تعویض مغزی قفل چگونه است؟ آیا نیاز به نیروی متخصص و ماهر دارد یا این که خودتان هم می توانید به سادگی در خانه انجامش بدهید؟

در این مقاله از رستا چوب می خواهیم در مورد نحوه تعویض مغزی قفل صحبت کنیم و بگوییم که چگونه انجام می شود. اگر این موضوع برایتان جالب است، توصیه می کنیم ادامه ی این متن را از دست ندهید.

مشاهده کنید: همه چیز درباره ی قفل مولتی سیستم

آموزش نحوه تعویض مغزی قفل

همان طور که می دانید درب های مختلفی در بازار وجود دارند. نحوع تعویض مغزی قفل انواع درب ها تقریبا یکسان است. البته ممکن است تعویض قفل درب های ضد سرقت کمی متفاوت باشد که در انتهای همین مقاله به آن اشاره کرده ایم. اما اجازه بدهید در ابتدا روند تعویض مغزی قفل درب های معمولی را آموزش دهیم. با ما همراه باشید:

 • در گام اول باید یک مغزی جدید خریداری کنید. دقت داشته باشید که مغزی جدید از کیفیت و ماندگاری خوبی برخوردار باشید تا بتوانید آن را برای چند سال متمادی استفاده کنید. همچنین نوع درب مورد نظرتان را نیز مشخص کنید. آیا این درب به قفل امنیتی نیز احتیاج دارد؟ اگر دستگیره های این درب سبک هستند و مجهز به دسته قفل کن می باشند، باید یک دستگیره با دسته راست و یا چپ، متناسب با جهت درب بخرید. در ضمن مغزی قفل درب نیز باید با دستگیره ها متناسب باشد.
 • در گام بعدی، سراغ پیچ های روی چرخ لنگر که جلوی در هستند، می روید و آن ها را خارج می کنید. برای این که این پیچ ها باز شوند، باید آن ها را در جهت خلاف عقربه ساعت بچرخانید.
 • سپس به سراغ دو تا پیچی بروید که روی صفحه مغزی قفل هستند، بروید. بعد از باز کردن این دو پیچ، دستگیره ها شل می شوند و می توان آن ها را باز کرد.
 • دستگیره ها را از هر دو طرف درب، خارج کنید.
 • چرخ لنگر را در جهت درست، فشار داده و از جلوی درب بیرون بیاورید.
 • در قسمت بعد، به سراغ پیچ هایی که روی صفحه ی ضربه گیر هستند بروید و آن ها را باز کنید تا صفحه ضربه گیر نیز به سادگی خارج شود.
 • برخی از مغزی های درب، دارای چرخ لنگری هستند که می توانید آن ها را با چرخ قدیمی تعویض کنید. دقت داشته باشید که به هنگام انتخاب یک چرخ لنگر، حتما باید با درب تناسب داشته باشد و روی آن بنشیند.
 • برای این که صفحه ضربه گیر جدید و همچنین گیره ضامن را اندازه بگیرید، باید آن ها را داخل سوراخ درب قرار بدهید تا مطمئن شوید اندازه هستند.
 • اگر کمی کوچک بود، می توانید با چکش و قلم، فضای درز قفل را کمی بازتر کنید.
 • در گام بعدی، باید گیره ضامن و چرخ لنگر جدید را به داخل درب فشار بدهید. حتما حواستان باشد که ضامن را در سمتی قرار بدهید که درب بسته می شود. به نحوی که طرف شیب دار آن، با قسمت ضربه گیر مماس شود. در این میان، ممکن است لازم باشد که با دست به آن ضربه بزنید. اگر افاقه نکرد، باید با دریل فضای مورد نظر را گشادتر کنید. اگر هم نمی خواهید که دریل کاری انجام بدهید، می توان تکه ای چوب را در پشت صفحه مربوطه قرار داد و با چکش روی آن کوبید.
 • در مرحله ی بعد، باید گیره ضامن را به طرزی صحیح و همسطح با درب پیچ کرد.
 • سپس به سراغ دستگیره ها می رویم و آن ها را به نحوی روی درب می گذاریم که مربع های میخکوب دقیقا داخل مربع های بازشونده بروند و سوراخ هایی که برای جا انداختن پیچ، درست کرده ایم با طرف دیگر هم تراز و مماس باشند. جهت اهرم ها و قفل ها را هم به درستی تنظیم کنید.
 • پیچ هایی که برای نگه داشتن دسته به کار می روند را در جای خود قرار داده و سفتشان کنید.
 • در این مرحله نوبت به نصب زوار قفل می رسد که به عنوان ضربه گیر به کار می رود.
 • در نهایت، کار خود را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که مرحله ای را جا ننداخته اید. در صورت نیاز تغییرات مورد نظر را اعمال کنید.

تعویض قفل در

نکات مهم به هنگام تعویض مغزی قفل

زمانی که می خواهید مغزی قفل را تعویض کنید، باید به نکات و دستورالعمل های خاصی توجه داشته باشید تا اطمینان پیدا کنید که کارتان به درستی انجام خواهد شد. نکاتی مثل:

 • زمانی که می خواهید پیچ ها را سفت کنید، تلاش کنید که این کار را به صورت همزمان انجام بدهید. به این معنی که هر دو پیچ را به طور همزمان سفت کنید. نکته این جاست که هرگز نباید پیچ ها را روی درب های چوبی به طور کامل سفت کرد. این مسئله آسیب زیادی به درب وارد می کند. همچنین گاهی مواقع ممکن است یک پیچ کاملا سفت شده باشد اما دیگری هنوز شل باشد. با انجام همزمان این کار، تا حد خیلی زیادی مشکلتان حل خواهد شد.
 • یکی از نکاتی که خیلی از تازه کارها در نظر نمی گیرند این است که برخی مواقع لازم به تعویض ضربه گیر نیست. اگر هنوز سالم است، آن را تعویض نکنید.
 • به هنگام انجام این کار، بهتر است که حتما روی یک صندلی بنشینید تا تمرکز بیشتری روی انجام کار داشته باشید. یا اگر می خواهید بنشینید، حتما یک پادری زیر پای خود بندازید تا کاملا راحت باشید.
 • حواستان باشد که در حین انجام کار، درب را روی خودتان نبندید.
 • برای انجام هر کار فنی، بهتر است که همواره ایمنی را رعایت کنید و از چشم و دست خود مراقبت کنید.

بیشتر بخوانید: رنگ الکترواستاتیک چیست؟

تعویض مغزی درب ضد سرقت

همان طور که اشاره کردیم، تعویض مغزی درب ضد سرقت ممکن است با درب های معمولی متفاوت باشد. به همین دلیل است که در بخش جداگانه ای به آن می پردازیم. یادتان باشد که این کار، تخصصی است و بهتر است توسط افراد ماهر و با تجربه صورت بگیرد.

باید بدانید که هر درب ضد سرقتی دارای یک مغزی قفل و زبانه است. زمانی که کلید درب را می چرخانید، زبانه باز و بسته می شود. درب های ضد سرقت دارای دو مغزی هستند که یکی از آن ها در بخش بالایی و دیگری در قسمت پایین قرار گرفته است و به ترتیب به آن ها، شیب بند و مغزی ساده می گویند.

همان طور که اشاره کردیم، با چرخاندن کلید، زبانه ی قفل درب های ضد سرقت باز و بسته می شود. بنابراین اولین گام در تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت، این است که کلید را درآورده و دو پیچ پشت مغزی را از سمت داخل خانه، باز کنید.

زمانی که می خواهید مغزی جدید را در بخش مورد نظر جا بندازید، کافیست در وهله ی اول پیچ قسمت زبانه را ببندید. بعد دو تا پیچی که روی قسمت مغزی قفل هستند را محکم کنید و در نهایت می بینید که قفل به راحتی عمل می کند.

زمانی که پیچ روکش مغزی را روی آن دیدید، باز کردن آن راحت خواهد شد. فقط حواستان باشد که هنگام باز کردن این پیچ ها، یک دستتان را روی روکش مغزی از سمت بیرون بگذارید تا گم نشود.

بعد از این که پیچ ها را باز کردید، خیلی ساده و راحت می توان مغزی یا همان توپی را از سمت بیرون یا داخل درب (فرقی نمی کند) به سمت خود بکشید. به این ترتیب مغزی را می توان بیرون بیاورید و مغزی جدید را نصب کرده و دوباره پیچ ها را محکم کنید.

کل تفاوتی که میان تعویض مغزی قفل درب معمولی با درب های ضد سرقت دارد این است که درب های ضد سرقت دو زبانه هستند و پیچیدگی بیشتری به هنگام نصب و تعویض مغزی قفل خواهند داشت.

همچنین مشاهده کنید: قفل و کلید کارگری و کاربرد آن

نکات مهم به هنگام تعویض قفل درب ضد سرقت

دقت داشته باشید که تعویض قفل و مغزی این درب ها باید با توجه به نکات زیادی صورت بگیرد. مثلا حتما به این نکات دقت داشته باشید:

 • باید بدانید که تعویض مغزی قفل درب های ضد سرقت، کاری سخت و پیچیده است که برای افراد تازه کار و غیرفنی ممکن است سخت تر هم باشد. بنابراین اگر احساس می کنید که قادر به انجام آن نیستید، بهتر است با یک کارشناس ماهر تماس بگیرید.
 • توجه به قفل جدید درب ضد سرقت، بسیار واجب و ضروری است. حتما به سراغ برندهای معتبر و با کیفیت بروید که طول عمر زیادی دارند و به درستی کار می کنند.
 • زمانی که پیچ ها را باز می کنید یا دیگر بخش های روند تعویض مغزی درب را انجام می دهید، از فشار وارد کردن بیش از حد به دیگر اجزای درب خودداری کنید. چون ممکن است دچار آسیب شوند و دیگر به درستی کار نکنند.
 • بعد از این که قفل قدیمی را جدا کردید، بهتر است نگاهی هم به رگلاژ یراق آلات درب بندازید و مطمئن شوید که به درستی کار می کنند و سپس به سراغ نصب قفل جدید بروید.
 • زمانی که می خواهید مغزی قفل جدید را خریداری کنید، حتما باید به یک سری نکات دقت داشته باشید. مثلا ضخامت درب و طول شفت چقدر است. درب به سمت راست باز می شود یا چپ، چوبی است یا فلزی و…
 • بعد از تعویض قفل درب ضد سرقت، برای این که روند کار را به درستی پیش برده باشید توصیه می کنیم که عملیات روغن کاری را نیز انجام دهید. برای انجام این کار می توان از روغن چرخ نیز استفاده کرد.
 • همان طور که گفتیم توجه به جنس قفل درب ضد سرقت، بسیار حائز اهمیت است. مثلا در کشور ما، بهترین یراق آلات مربوط به درب های ضد سرقت، ساخت کشور ترکیه هستند. گرچه برندهای زیادی در بازار موجود است اما یراق آلات کاله ساخت کشور ترکیه، از لحاظ کیفیت بسیار قابل قبول می باشند. کیفیت قفل های تولید داخل کشور نیز خوب است و می توان از آن ها استفاده کرد.

مغزی قفل درب

قیمت انواع مغزی قفل درب

زمانی که تصمیم به خرید مغزی قفل درب می کنید، باید به جنس آن توجه داشته باشید. معمولا قفل هایی که از آلیاژ برنج ساخته می شوند، کیفیت خیلی خوبی دارند و در برابر انواع فشارها و شرایط محیطی، دوام می آورند. این یراق آلات در قیاس با دیگر جنس های موجود در بازار، قیمت بالاتری دارند.

بنابراین برای تعیین قیمت مغزی قفل، در ابتدا باید مشخص شود که آن را برای یک درب معمولی خریداری می کنید یا ضد سرقت! هم چنین برند سازنده ی مغزی قفل نیز در تعیین قیمت آن موثر است. جنس این یراق آلات نیز اگر از آلیاژهای مرغوبی مثل برنج باشند گران تر خواهند بود. این در حالیست که مغزی هایی از جنس استیل و فلزات دیگر، ارزان تر می باشند.

در نهایت باید عنوان کنیم که قیمت مشخصی برای مغزی قفل درب وجود ندارد و شما با توجه به نیاز خود، باید مقدار مشخصی هزینه کنید.

جهت مشاهده و خرید انواع درب ساختمان کلیک کنید.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه ها، خریداری یک مغزی قفل با کیفیت و معتبر است که تا چندین سال کار کند. به خصوص اگر مستاجر هستید و لازم است هر چند وقت یکبار، مغزی قفل درب را تعویض کنید.

در این میان، اگر تصمیم به خرید انواع درب های ساختمانی یا یراق آلات مربوط به آن ها را دارید، فروشگاه رستاچوب در خدمت شماست. دنیایی از تنوع محصولات و خدمات، در وبسایت این فروشگاه وجود دارد که شما با مراجعه به آن، می توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید.

در ضمن، چنانچه سوال دیگری در مورد نحوه خرید یراق آلات درب های ساختمانی داشتید، می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید و با سوال خود را با همکاران ما در میان بگذارید.

مجموعه ی بزرگ رستاچوب، همواره در خدمت شماست و آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *