انواع شیوه های اندازه گیری درب

اندازه گیری درب داخلی

آیا تا به حال به مراحل نصب یک درب ساختمانی فکر کرده اید؟ زمانی که درب های خانه تان را باز و بسته می کنید، آیا می دانیدکه چه روندی برای ساخت و نصب همین درب طی شده است؟

درب ها اهمیت خیلی زیادی در زندگی ما دارند. ما آن ها را نصب می کنیم تا حریم خصوصی خانه و کاشانه مان را افزایش دهیم. به همین دلیل است که امنیت و ایمنی درب بسیار مهم است

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم در مورد انواع شیوه های اندازه گیری درب صحبت کنیم. آیا می دانید برای نصب درب چه مراحلی باید طی شود؟

می دانید که اندازه گیری آن به چه صورت است؟

اگر فکر می کنید که اندازه گیری درب، صرفا به طول و عرض درب برمی گردد، کاملا در اشتباه هستید و باید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اندازه گیری درست درب چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم، اندازه گیری درب باید با دقت زیادی صورت بگیرد. کوچک ترین اشتباه در روند اندازه گیری ممکن است روند نصب درب را دچار مشکل کند. به همین علت است که همیشه باید روش های اندازه گیری درب را بدانید. در غیر این صورت ممکن است ناچار شوید که درب خود را دوباره سفارش بدهید.

اولین نکته ای که در مورد اندازه گیری وجود دارد این است که معیار اصلی شما نباید اندازه های خود درب باشد. بلکه باید اندازه ی چهارچوب درب و اندازه ی قاب را در نظر داشته باشید.

معمولا این چهارچوب ها در اندازه های ثابت و استانداردی ساخته می شوند. به همین دلیل است که معمولا بیشتر درب های ساختمانی در آن ها جای می شوند. به این ترتیب از هزینه های اضافه اجتناب خواهید کرد.

اما پیش از این که درب مورد نظرتان را سفارش بدهید، حتما حواستان به اندازه، ضخامت و عرض درب باشد تا به این ترتیب کاملا با ابعاد چهارچوب درب مطابقت داشته باشد.

اندازه ی ارتفاع درب

اگر قرار است که درب ساختمانی تان را سفارش بدهید برای این که ارتفاع آن را به درستی بدانید، باید بخش داخلی چهارچوب را اندازه گیری کنید. این بخش از بالایی ترین قسمت درب شروع می شود.

تعیین عرض درب

زمانی که می خواهید عرض درب را تعیین کنید، باید از قسمت داخلی چهارچوب اندازه گیری را شروع کنید. البته برخی مواقع ممکن است جاهای مختلف عرض چهارچوب با هم مساوی نباشند. به همین دلیل است که شما باید اندازه ی عرض درب را از سه نقطه، یعنی بالا، پایین و وسط اندازه گیری کنید.

اندازه ضخامت درب

یکی دیگر از اندازه های بسیار مهمی که به هنگام سفارش درب باید بدانید، ضخامت درب است. البته در حال حاضر بیشتر درب های ساختمانی ضخامت های مشخصی دارند که معمولا 35 میلی متر است. البته درب های ضخیم تر دیگری نیز در بازار موجود است که گاهی تا 44 میلی متر هم می رسد.

به هرحال اگر می خواهید یک درب جدید را روی چهارچوب قدیمی خود نصب کنید، بهتر است به جای اندازه گیری درب، اندازه های چهارچوب را بدانید.

نکته ی بسیار مهم دیگر این جاست که از متر و وسیله های تخصصی برای این اندازه گیری استفاده کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که نتیجه ی درستی می گیرید.

چند نکته در مورد اندازه گیری درب های ساختمانی

درب های ساختمانی برای این که عملکرد درستی داشته باشند باید به نحوی روی چهارچوب درب نصب شوند که کاملا چفت شوند. این موضوع به نحوه ی اندازه گیری درب بستگی دارد. بنابراین حتما دقت فراوانی در این مرحله داشته باشید.

اما دو نکته ی مهم:

 • به خاطر این که چفت شدن درب خیلی مهم است، حتما باید قبل از اندازه گیری درب، باید چهارچوب درب نصب شده باشد.
 • دومین نکته این جاست که در صورت استفاده از درب های جدید برای چهارچوب های قدیمی، بهتر است که درب جدید را سفارش بدهید تا با ابعاد چهارچوب همخوانی داشته باشد.درب های پیش ساخته معمولا در ابعاد استانداردی ساخته می شوند. به همین دلیل ممکن است با چهارچوب قدیمی شما سازگار نباشند.

در صورتی که قرار است برای یک ساختمان نوساز یا چهارچوب جدید، درب ضدسرقت خریداری کنید، کارتان خیلی راحت تر می شود. چرا که کافیست با توجه به ابعاد استاندارد درب های ساختمانی، چهارچوب خود را بسازید و یکی از این درب های پیش ساخته را نیز خریداری کنید.

اندازه گیری در

چند نکته ی مهم دیگر:

 • اگر قرار است که برای یک ساختمان نوساز، درب ساختمانی خریداری کنید حتما روند اندازه گیری را بعد از اتمام مراحل دیوارکشی و کف پوش انجام دهید. چرا که ممکن است بعد از اجرای کف، ارتفاع ورودی درب تغییر کند. در نتیجه درب ساختمانی شما استاندارد نباشد. این موضوع در مورد عرض قاب درب نیز صدق می کند. چرا که بعد از دیوارکشی و اجرای پوشش های مختلف( رنگ و…) ممکن است عرض قاب درب تغییر کند.
 • یادتان نرود که اندازه گیری ابعاد درب باید از سه قسمت صورت بگیرد( قسمت بالا، وسط و پایین). به این ترتیب دقت اندازه گیری تان بالا می رود. چرا که برخی مواقع ممکن است عرض درب در جاهای مختلف یکسان نباشد. برای این که عرض درب ساختمانی مورد نظرتان درست دربیاید، باید کمترین مقدار بین این 3 اندازه را در نظر بگیرید. برای ارتفاع نیز باید بیشترین عدد را در نظر بگیرید.
 • اگر می خواهید به بهترین شکل ممکن اندازه گیری ابعاد درب را انجام دهید، توصیه می کنیم که حتما اندازه های میلی متری را نیز یادداشت کنید. به این ترتیب برش درب دقیق تر انجام می شود و ابعاد درب ساختمانی کاملا مناسب در می آید.
 • به هنگام اندازه گیری درب حتما محل قرار گیری دستگیره های درب را نیز در نظر داشته باشید. در ضمن جهت باز شدن درب نیز بسیار مهم است. برای این که متوجه شوید کدام جهت بهتر است، باید داخل ساختمان قرار بگیرید و ببینید که کدام جهت برای باز شدن درب بهتر است.
 • معمولا درب هایی که دستگیره شان در سمت چپ درب است به داخل ساختمان باز می شوند. اما درب هایی که دستگیره هایشان سمت راست است به بیرون باز می شوند. بنابراین این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

در نهایت تاکید می کنیم که بهتر است انواع شیوه های اندازه گیری درب را بدانید تا در صورت نیاز دچار مشکل نشوید.لوازم مورد نیاز برای اندازه گیری درب

زمانی که می خواهید ابعاد یک درب را اندازه گیری کنید حتما باید مجهز به یک سری وسیله و لوازم باشید. نکته ی مهم این جاست که بدانید درب های ساختمانی را معمولا بر واحد میلی متر یا سانتی متر اندازه می گیرند. بنابراین کافیست که یک متر فلزی در اختیار داشته باشید.

خوانندگان محترم باید این نکته را بدانید که در مورد ابعاد درب، حتی اندازه گیری میلی مترها هم بسیار حیاتی و ضروری است. بنابراین مطمئن شوید که متر شما استاندارد و دقیق است.

در ضمن بد نیست که از یک متر فلزی نو استفاده کنید. چرا که برخی از مترهای قدیمی تر به دلیل استفاده ی مکرر، رنگ پریده شده اند و خواندن اعداد از روی آن کار ساده ای نیست. به همین خاطر ممکن است در روند اندازه گیری، اشتباه و ایراد به وجود بیاورند.

بیشتر بخوانید: لغاز درب چیست؟

آیا اندازه گیری درب اتاق با درب ضد سرقت متفاوت است؟

همان طور که می دانید شیوه های مختلفی از درب های ساختمانی در بازار موجود است. برخی از این درب ها را به عنوان درب ورودی ساختمان به کار می برند. مثل درب های ضد سرقت!

اما برخی دیگر از درب ها نیز در محیط های داخل خانه استفاده می شود. مانند درب های اتاق و سرویس بهداشتی!

حالا سوال این جاست که آیا اندازه گیری این درب ها با هم فرق دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که نحوه ی اندازه گیری درب با جایی که قرار است نصب شود، ارتباط چندانی ندارد. برای این که درب ها روی چهارچوب نصب می شوند و در صورتی که نصب چهارچوب به درستی انجام گرفته باشد و فیکس باشد، پس هیچ گونه ایرادی به وجود نخواهد آمد.

به همین دلیل است که برای اندازه گیری درب جاهای مختلف خانه، کافیست چهارچوب درب را اندازه گیری کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر قرار است درب جدید را روی چهارچوب قدیمی قرار بدهید، حتما دقت اندازه گیری را چند برابر کنید.

اگر اندازه گیری به درستی صورت نگیرد، چه مشکلی ایجاد می شود؟

سوال مهمی که در این میان مطرح می شود این است که اگر اندازه گیری درب به درستی انجام نشود، چه مشکلی به وجود می آید؟ به طور کلی دو مشکل بزرگ و اساسی در صورت عدم اندازه گیری دقیق ابعاد درب به وجود می آید:

اول از همه اینکه اگر اختلاف میان درب و چهارچوب زیاد باشد. آن وقت درب به خوبی روی چهارچوب سوار نخواهد شد و چفت نمی شود. در ضمن حرکت آن نیز به سختی صورت می گیرد. از همه مهمتر این که عایق بندی درب نیز به درستی صورت نمی گیرد.

دومین مشکل هم مربوط به عملکرد لولاهای درب خواهد بود. اگر درب به درستی اندازه گیری نشود، ممکن است که لولاها به درستی کار نکنند. چرا که درز میان درب و چهارچوب باعث می شود که تنظیم لولاها به هم بخورد و در نتیجه، درب هم به درستی بسته نشود.

اندازه‌گیری درب ساختمان

مراحل اندازه گیری درب های ساختمانی

اما حالا که با اهمیت اندازه گیری درب آشنا شدید، می خواهیم به سراغ روند و مراحل اندازه گیری ابعاد درب برویم. این کار به طور کلی در 12 مرحله انجام می شود که به آن اشاره می کنیم:

 • در گام اول باید مشخص شود که از چهارچوب قدیمی استفاده می کنید یا این که می خواهید چهارچوب تازه ای نصب کنید.
 • سپس باید تعیین شود که جهت باز شدن درب به کدام سمت است.
 • اگر می خواهید از همان چهارچوب قدیمی استفاده کنید، باید ضخامت آن اندازه گیری شود.
 • در گام بعدی باید بدون توجه به ویژگی های درب، فقط اندازه های آن را در نظر بگیرید.
 • برای این که عرض درب را اندازه بگیرید، باید قسمت تو رفتگی چهارچوب درب را در نظر بگیرید. به طور کلی چهارچوب دو لبه دارد که عرض آن، در لبه ای بیشتر است که درب روی آن سوار می شود
 • در گام بعدی باید به سراغ اندازه گیری ارتفاع چهارچوب می رویم. حتما بیشترین ارتفاع را در اندازه گیری ها در نظر بگیرید. مثلا چند قسمت از ارتفاع درب را اندازه بگیرید و همیشه بیشترین را مد نظر داشته باشید.
 • دوباره تمام مراحل اندازه گیری را تکرار کنید تا مطمئن شوید که همه چیز درست است.
 • اگر قرار است چهارچوب جدید نصب کنید، حتما به مقاومت و استحکام متریال به کار رفته در آن دقت داشته باشید. چهارچوب های فلزی یا چوبی باید به نحوی باشند که حداقل تا چند سال بتوانند وزن درب را تحمل کنند و دچار مشکل نشوند.
 • مطمئن شوید که از وسایل دقیقی برای اندازه گیری ابعاد درب استفاده می کنید. مترهای پارچه ای یا پلاستیکی، ابزار خوبی برای اندازه گیری نیستند. حتما به سراغ مترهای نو و دقیق فلزی بروید.
 • اگر می خواهید چهارچوب را تعویض کنید، باید اندازه گیری شما از یک دیوار تا دیوار دیگری باشد. متر خود را جایی قرار بدهید که آجر با چهارچوب تماس پیدا می کند. البته برخی از چهارچوب ها اندکی روی دیوار قرار می گیرند. بنابراین حواستان به این نکته نیز باشد.
 • در روند اندازه گیری خود حتما به نوع کفپوش و نوسان درب نیز توجه داشته باشید. چرا که برخی از کفپوش ها در طول چند سال، ممکن است دچار نشست شوند و به این ترتیب درب شما از رگلاژ خارج شود.
 • در نهایت، یک بار دیگر هم اندازه گیری را چک کنید تا همه چیز درست و دقیق پیش برود.

سخن نهایی

در آخر باید اشاره کنیم که اندازه گیری درب، کاری تخصصی و دقیق است. اگر تصور می کنید که به تنهایی نمی توانید این کار را انجام بدهید، توصیه می کنیم حتما از کمک های یک فرد حرفه ای و ماهر کمک بخواهید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که اندازه گیری تان دقیق و درست خواهد بود.

در نهایت باید عنوان کنیم که رستاچوب به عنوان یکی از بهترین فروشگاه های عرضه ی درب های ساختمانی، آماده ی پاسخ گویی به تمام سوالات شما در این زمینه هست. در ضمن برای خرید انواع درب های ساختمانی می توانید به منوی محصولات این وبسایت مراجعه کنید.  امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *