کلاف چهارچوب درب

کلاف درب

تا زمانی که درب های یک خانه به طور کامل نصب نشده اند، نمی توان گفت که آن محیط دارای حریم خصوصی شده است. به همین دلیل است که درب های ساختمانی اهمیت زیادی پیدا کرده اند و در انواع و اقسام شکل ها و طرح ها فروخته می شوند.

اما همان طور که احتمالا می دانید، درب های ساختمانی شامل بخش ها و اجزای بسیار مختلفی هستند که هر یک کارایی ویژه ای دارند. برخی از این بخش ها، برای حفظ امنیت درب ها تعبیه شده اند و بعضی دیگر نیز به دلیل زیبایی شان مورد استفاده قرار می گیرند.

بارها اشاره کرده ایم که درب های ساختمانی امروزه نه تنها برای حفظ امنیت خانه استفاده می شوند، بلکه نقش مهمی هم در دکوراسیون داخلی خانه ایفاء می کنند و نباید زیبایی شان را دست کم گرفت. به همین دلیل است که در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد کلاف چارچوب درب های ساختمانی صحبت کنیم. اگر این موضوع برایتان جالب است یا تصمیم به خرید هر یک از درب های ساختمانی را دارید، توصیه می کنیم ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

معرفی اجزای چهارچوب درب

قبل از این که در مورد کلاف چارچوب درب صحبت کنیم، باید قبل از هر چیزی بدانید که چارچوب درب های ساختمانی چیست؟ چرا که کلاف چارچوب درب، بخش تکمیل کننده ی این چارچوب ها به حساب می آید و تا پیش از این که به طور دقیق بدانید چارچوب درب چیست، نمی توانید درک درستی از کلاف ها داشته باشید.

چارچوب درب چیست؟

اگر همین الان نگاهی به درب های خانه تان بندازید، متوجه خواهید شد که قالب درب در یک چارچوب مشخص و معینی قرار گرفته است. این چارچوب ها، محل قرارگیری درب را محکم و استوار می سازند و معمولا در مرحله ی نازک کاری ساختمان نصب می شوند.

شکل اصلی این چارچوب ها به صورت یک قاب خالی اما مستحکم است. بیشتر وقت ها از چوب و فلز برای ساخت چارچوب های درب های ساختمان استفاده می شود و بعد از آن، درب اصلی را روی آن سوار می کنند. اگر درب مورد نظر لولا داشته باشد، می توان لولا را به چارچوب وصل کرده و سپس درب را به لولا متصل نمود. در صورتی هم که درب مربوطه، از جنس درب های ریلی باشد نیز می توان ریل را روی قسمت پایینی چارچوب نصب کرد.

به طور کلی، قرار است که این چارچوب ها از ساختار اصلی درب ساختمانی محافظت کنند. هر چقدر که چارچوب و کلاف درب های ساختمانی مقاوم تر و مستحکم تر باشد، طبیعتا آسیب کمتری به درب وارد می شود و در نتیجه طول عمر بیشتری پیدا می کند.

اگر چارچوب یا کلاف درب به درستی انتخاب نشود و به سراغ جنس های بی کیفیت بروید، خیلی زود درب ساختمان فرسوده می شود و کارایی خود را از دست می دهد.

در ضمن اگر از یک کلاف چارچوب درب مناسب برای ساختمان استفاده کرده باشید، عایق سازی محیط با قدرت بیشتری انجام می شود. به همین دلیل است که اساسا کلاف ها را نوعی کالای دوستدار محیط زیست می دانند چرا که از هدر رفتن انرژی جلوگیری به عمل می آورد.

زمانی که کلاف را روی چارچوب درب سوار می کنند، در واقع دو لایه خواهد شد و امکان ورود و خروج صدا، حرارت یا سرما از بین می رود. در واقع چارچوب به همراه کلاف، نقش درزگیر اطراف درب را ایفاء می کنند. درزگیرهایی محکم و قدرتمند که از درزگیرهای پلاستیکی و…کارایی بیشتری دارند.

اما برای انتخاب چارچوب و کلاف درب باید به سراغ چه جنسی برویم؟ قبل از هر چیزی باید برایتان توضیح بدهیم که برای کلاف چارچوب درب های داخلی و ساختمانی، باید به سراغ جنس های متفاوتی رفت. مثلا اگر قرار است که برای درب ورودی چارچوب و کلاف تهیه شود، حتما باید از جنس هایی استفاده کنید که مقاومت خیلی زیادی دارند و در برابر انواع شرایط محیطی دوام می آورند.

مشاهده کنید: همه چیز درباره روکوب درب ضدسرقت

انواع چارچوب درب داخلی

حالا که صحبت از چارچوب های درب های ساختمانی شده است، بد نیست اشاره ای هم به انواع آن ها داشته باشیم. چرا که معمولا کلاف چارچوب درب، بر اساس جنس چارچوب انتخاب می شود.

به طور کلی دو نوع چارچوب فلزی و چوبی داریم که برای درب های مختلفی از ساختمان مناسب هستند.

مثلا اگر قرار است که از درب های ضد سرقت برای ورودی خانه استفاده شود، بهتر است به سراغ چارچوب های فلزی رفت و سپس از کلاف های فلزی نیز برای پوشش روی چارچوب استفاده نمود. به این ترتیب هارمونی خوبی میان درب و چارچوب به وجود خواهد آمد.

چارچوب های فلزی قدرت و استحکام بیشتری دارند و به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای درب های ضد سرقت به کار بروند.

برای درب های اتاق نیز می توان از چارچوب های چوبی استفاده کرد و برای پوشش این چارچوب ها هم از کلاف چوبی استفاده نمود. چرا که بحث امنیت در مورد درب های داخلی خانه (مثل درب اتاق) چندان واجب و مهم نیست.

بیشتر بخوانید: تفاوت چهارچوب فلزی فرانسه با مکزیکی

تفاوت کلاف های فلزی و چوبی

همان طور که گفتیم کلاف های چارچوب درب نیز بر اساس خود چارچوب انتخاب می کنند و طبیعی است که از جنس هایی مثل چوب و فلز برای آن ها استفاده شود. اما واقعا چه تفاوتی میان کلاف های چوبی و فلزی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طبیعتا کلاف های فلزی (مثل کلاف از جنس استیل) مقاومت بیشتری دارند و دقیقا به همین دلیل است که برای درب های ورودی ساختمان و واحد به کار می آیند. علاوه بر این، کلاف های فلزی را می توان در ساختمان های مدرن استفاده کرد و به این ترتیب زیبایی و وقار خاصی به سازه بخشید.

کلاف های چوبی را نیز می توان برای درب ویلا یا درب های سنتی تری مثل درب چوبی استفاده کرد. فراموش نکنید که کلاف های چوبی، زیبایی منحصر به فردی دارند و تقریبا در هر محیطی که باشند، زیبایی خود را به رخ می کشند.

کلاف های چوبی را معمولا می توان روی کلاف چوب و فلز نصب کرد. این کلاف ها را بیشتر در محیط های که دیزاین کلاسیک دارند استفاده می کنند. رنگ بندی و طرح های این کلاف بسیار گسترده و متنوع است و به همین خاطر، با هر سلیقه ای جور هستند. علاوه بر این، می توان متناسب با رنگ دیوار، کلاف چوبی مورد نظر را رنگ آمیزی کرد.

بیشتر مواقع از چوب هایی که مرغوبیت و دوام خوبی دارند برای ساخت کلاف چوبی درب های ساختمانی استفاده می شود. این کلاف ها به دلیل این که روی چارچوب قرار می گیرند و قرار است از آن محافظت هم بکنند، باید از جنس چوب های مرغوبی ساخته شوند.

علاوه بر این، بافت طبیعی چوب نیز برای ساخت این کلاف های چوبی بسیار فوق العاده است و طرح جذابی به آن می بخشد.

کلاف چهارچوب در

مزایا و معایب کلاف و چهارچوب درب های ساختمانی

زمانی که صحبت از چارچوب درب های ساختمانی کردیم، اشاره نمودیم که معمولا از جنس فلز و چوب ساخته می شوند.

تا پیش از این که قدرت شکل دهی به فلز را داشته باشیم، بیشتر مواقع از چارچوب های چوبی استفاده می شد. اما به تدریج، فلزات پای خود را به این عرصه باز کردند و ثابت نمودند که استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به چارچوب های چوبی دارند.

مزایای چارچوب و کلاف چوبی

 • زیبایی منحصر به فرد و استثنایی
 • هماهنگی و هارمونی با درب های ضد سرقت چوبی
 • مقاومت نسبتا خوب در برابر فشار و ضربه
 • مناسب برای انواع دکوراسیون های کلاسیک و سنتی
 • رنگ پذیری فوق العاده ی چوب
 • تنوع طرح و رنگ
 • ایجاد یک محیط نارسانا در اطراف درب جهت جلوگیری از انتقال اکتریسیته و گرما
 • نصب آسان و بدون دردسر
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • ماندگاری و طول عمر بالا
 • مقاومت در برابر باد

معایب کلاف چوبی چارچوب درب های ساختمانی

 • درست مثل هر کالای دیگری، کلاف های چوبی هم خالی از عیب و ایراد نیستند و در بسیاری از مواقع، خرید آن ها عاقلانه و به صرفه نیست. در ادامه به برخی از مهم ترین ایرادات کلاف چوبی اشاره کردیم:
 • قیمت بیشتری نسبت به کلاف های فلزی دارند.
 • در برابر نقوذ حشراتی مثل موریانه، مقاومت چندان زیادی ندارند. (مگر این که از رنگ های الکترواستاتیک در ساخت آن ها استفاده شده باشد)
 • کلاف های چوبی، مقاومت چندانی در برابر رطوبت و نم ندارند. ممکن است در مجاورت آب، دچار پوسیدگی و تورم شوند و بعد از مدتی، کارکرد چارچوب درب را نیز به خطر بندازند.

البته تمام ایراداتی که ذکر کردیم، صرفا زمانی بروز پیدا می کنند که مراقبت درستی از درب های ساختمانی و اجزای آن ها صورت نگیرد. یادتان نرود که کلاف ها نیز مثل تمامی اجزای درب، نیازمند تمیزکاری و نظافت هستند. علاوه بر این، باید به طور مرتب چک شوند در صورت خرابی، آسیبی به درب وارد نکنند. به خصوص اگر درب مورد نظر، درب ضد سرقت باشد.

در ضمن فراموش نکنید که خرید کلاف های چوبی از فروشگاه ها و برندهای معتبر، باعث می شود که از اصالت جنس مطمئن شوید و احتمال رو به رویی با چنین مشکلاتی را کاهش می دهد.

همچنین مشاهده کنید: انواع یراق آلات درب و موارد استفاده از آن

محل نصب کلاف چارچوب درب

همان طور که مشخص است، این کلاف ها را معمولا روی چارچوب درب نصب می کنند تا فرم و شکل منظم و زیبایی پیدا کند. معمولا این کلاف ها را برای چارچوب خارجی یا همان ورودی استفاده می کنند تا درب خانه، از بیرون نیز نمای زیبایی داشته باشد.

فراموش نکنید که چارچوب های درب را معمولا به شکل روکار و توکار می سازند.

چارچوب های روکار، همان طور که از نامشان نیز مشخص است، به همراه دورکوب و روکوب نصب می کنند و کاملا مشخص هستند. می توان روی این چارچوب های روکار، درب های کشویی نیز نصب نمود که به درب های ریلی نیز معروف هستند.

چارچوب های توکار نیز مشخصا درون دیوار و به شکل مخفی کار می شوند. در واقع بیشتر این چارچوب ها را به هنگام ساختمان سازی می سازند. اگر هم بخواهند که چارچوب های توکار را بعدا بسازند، نیازمند بنایی هستند.

دقت داشته باشید که در صورت استفاده از چارچوب های توکار، نمی توانید به سراغ چارچوب های چوبی بروید. چرا که به هرحال چوب، یک بافت زنده است که امکان رشد حشرات یا جذب رطوبت در آن وجود دارد. بنابراین بعید نیست که بعد از مدتی دچار تغییر سایز شده و منجر به ترک خوردن دیوار بشود.

کاربرد کلاف چهارچوب درب

باید بدانید که این کلاف ها، اساسا برای پوشاندن فاصله ای که میان دیوار و چارچوب درب وجود دارد، استفاده می شود.

در مورد خرید این کلاف ها نیز نگران نباشید چرا که معمولا با خرید چارچوب، این کلاف ها را نیز عرضه می کنند. در حقیقت روی چارچوب درب، شیارهایی وجود دارد که شما بتوانید به راحتی این کلاف ها را وصل کنید.

نصب کلاف چهارچوب درب

جهت نصب کلاف چهارچوب درب، احتیاجی به چسب، میخ یا پرچ ندارید چرا که شیارهای موجود روی چارچوب درب، برای این ساخته شده اند تا شما بتوانید به راحتی کلاف ها را روی آن ها سوار کنید.

بعد از قرار دادن کلاف روی این شیارها، کلاف کیپ می شود و تکان نخواهد خورد.

چنانچه قصد خربد و مشاهده انواع درب های داخلی را دارید کلیک کنید.

سخن آخر

در نهایت باید اشاره کنیم که اگر به دنبال تکمیل زیبایی، امنیت و استحکام درب ساختمانی خود هستید، توصیه می کنیم که از کلاف های ساختمانی بهره ببرید.

این کلاف ها، امنیت و زیبایی سازه را به درستی تامین می کنند و نمای بیرونی واحد را بسیار شیک می کنند. ترکیب کلاف های چارچوب با درب های ضد سرقت، ترکیب بسیار جذابی خواهد شد که زیبایی محیط را دوچندان می کند.

شما می توانید جهت خرید انواع درب ضد سرقت و یراق آلات آن، به منوی وبسایت رستاچوب مراجعه کنید. این فروشگاه آنلاین سال هاست که در حوزه درب های ساختمانی مشغول به کار است و بهترین اجناس را به مشتریان خود عرضه می کند. شما هم می توانید به باشگاه مشتریان ما بپیوندید و از مزایای خرید از رستاچوب بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *