تعویض درب های قدیمی با درهای ضدسرقت

سال هاست که دیگر درب های قدیمی ساختمانی کارکرد خود را از دست داده اند. تجربه نشان داده است که درب های قدیمی مقاومت چندانی در برابر نفوذ سارقین ندارند. هر کسی با اندکی تلاش و حوصله می توانست سد دفاعی این درب های ساختمانی را بشکند و وارد آن شود.

به همین دلیل است که امروزه درب های ضد سرقت ایمن، جای آن درب های قدیمی را گرفته اند. تقریبا به هر ساختمانی که نگاه می کنید، حتما یکی از درب های ضد سرقت در آن ها استفاده شده است.

در این مقاله از وب سایت رستاچوب می خواهیم در مورد نحوه ی تعویض درب های قدیمی با درب ضدسرقت صحبت کنیم. با توجه به این که اخیراً میزان علاقه به درب های ضد سرقت بیشتر شده است و خیلی ها در صدد هستند که درب های قدیمی خود را با درب های ضد سرقت تعویض کنند، خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود. پس با ما همراه باشید.

تعویض درب ضد سرقت چرا انجام می شود؟

همان طور که گفتیم گاهی مواقع لازم است که درب های قدیمی را کنار گذاشته و به سراغ درب های جدیدی مثل درب های ضدسرقت برویم که ایمنی بیشتری برای محیط به همراه می آورند.

این درب های ضد سرقت، نوعی درب های پیش ساخته هستند که در طرح ها و رنگ های مختلفی در بازار موجود هستند. گاهی مواقع تعویض درب ضد سرقت، به این دلیل انجام می شود که درب ضد سرقت کنونی کارکرد خودش را از دست داده است یا بدتر از آن، متوجه شده اید که درب خریداری شده تقلبی است و باید آن را عوض کنید.

در چنین شرایطی، چاره ای جز تعویض درب ضد سرقت باقی نمی ماند.

باید بدانید که این گونه درب ها بسته به کشور ساخت، دارای ابعاد و سایزبندی های متفاوتی هستند. اما به طور کلی:

درب های ضد سرقت چینی دارای ابعادی برابر با 105 در 210 سانتی هستند. این سایز، استاندارد است اما می تواند ابعاد دیگری را نیز از بازار تهیه کرد.

درب های ضد سرقت ترک را نیز می توان در ابعاد 115 در 220 سانتی متر استاندارد از بازار تهیه کرد. همان طور که می بینید، سایز درب های ساخت ترکیه، بزرگ تر است.

بنابراین باید به هنگام تعویض درب ضد سرقت، نکات مربوط به سایز و ابعاد را نیز در نظر بگیرید.

آیا می توان درب ضد سرقت را روی چهارچوب درب های قدیمی نصب کرد؟

یکی از پرسش های مهم و اساسی در مورد تعویض درب های قدیمی با درب های جدیدی مثل درب ضد سرقت، این است که آیا امکان چنین تعویضی وجود دارد؟ آیا چهارچوب این درب های قدیمی به اندازه ای هست که بتوان درب جدید را روی آن نصب کرد بدون این که نیازی به تخریب و بنایی وجود داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به نوع طراحی چهارچوب درب خانه و سایزبندی درب برمی گردد.

همان طور که اشاره کردیم هر یک از درب های ضد سرقت چینی و ترک، سایزبندی و ابعاد مخصوص به خود را دارند. اما یک استاندارد کلی وجود دارد که باعث می شود در خیلی از موارد نیازی به تخریب وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی اگر مثلا می خواهید یک درب چینی ضد سرقت را نصب کنید، باید داخل چهارچوب، فضایی به اندازه ی 105.5 سانتی متر در 210.5 سانتی متر وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: استاندارد درب ضد سرقت

روش های تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت

زمانی که تصمیم می گیرید که درب های قدیمی تان را کنار گذاشته و به سراغ درب های جدیدی مثل درب ضد سرقت بروید، می توانید از دو روش کلی برای نصب و تعویض این درب ها استفاده کنید. در ادامه به طور مختصر راجع به روش های تعویض درب های قدیمی با ضد سرقت صحبت کرده ایم:

  • روش نخست: در طول این روش، حتما باید درب قدیمی تان، ابعاد و سایز استاندارد داشته باشد. در صورتی که این ابعاد استاندارد باشند، به این ترتیب لازم نیست که تخریب و بنایی داشته باشید. خیلی ساده و راحت درب قدیمی را برداشته و درب ضد سرقت جدید را روی چارچوب قدیمی نصب می کنید. به این ترتیب موفق شده اید که تعویض درب ضد سرقت را بدون تخریب و بنایی انجام بدهید. این نصب به سادگی صورت خواهد گرفت و دردسر اضافه ای هم ندارد. اگر دست استادکار شما سریع باشد، در کمتر از 2 ساعت می توانید درب ضد سرقت خود را نصب کنید.
  • روش دوم: دومین روش از نصب درب ضد سرقت و برداشتن درب های قدیمی، در صورتی انجام می شود که ابعاد درب جدید مطابق استانداردها نباشد. به این معنی که سایز درب کوچک تر یا بزرگ تر باشد. به این ترتیب هیچ چاره ی دیگری جز این نمی ماند که دست به تخریب و بنایی زد. در این روش، ابتدا چهارچوب قدیمی را به طور کامل در می آورند. بعد از آن، چهارچوب جدید را نصب می کنند. اگر این چهارچوب کوچک تر بود، اطراف آن را با مصالح مختلفی مثل سیمان و آجر پر می کنند تا به طور کامل پوشانده شود. اگر هم چهارچوب درب بزرگ تر بود، ناچارا باید تخریب صورت بگیرد و بخش هایی از دیوار کنده شود. بعد از آن چهارچوب نصب می شود. گرچه دردسر و مشکلات این شیوه از نصب درب ضد سرقت بیشتر است اما به طور کلی، بیشتر از چند ساعت طول نمی کشد و باز هم در طول یک روز، می توانید کار را به اتمام برسانید. بعد از این که چهارچوب درب نصب شد، زمان نصب درب داخل چهارچوب می شود که در حقیقت، بخش پایانی کار است.

در ورودی جدید

چند نکته ی مهم قبل از تعویض درب ها

پیش از این که اقدام به تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت بکنید، لازم است که چند نکته ی مهم و ضروری را در نظر داشته باشید.

اندازه گیری

مهم ترین اصل به هنگام تعویض درب ضد سرقت با درب قدیمی این است که تمام اندازه ها را داشته باشید. از طول و عرض درب گرفته تا دهانه ی چهارچوب و هر اندازه ی دیگری که به ذهنتان می رسد. مثلا باید برجسته ترین بخش چهارچوب درب را به دقت از هر دو طرف اندازه گیری کنید.

نوع درب ضد سرقت

زمانی که می خواهید اقدام به تعویض درب قدیمی با درب ضد سرقت کنید، بسیار مهم است که نوع درب را بدانید. مثلا اگر درب ضد سرقت چینی می خرید، حتما باید حدود نیم سانتی متر، فضای خالی بیشتری نسبت به ابعاد درب داشته باشید.

اما در صورتی که این فضا خیلی بیشتر بود، مشکل خاصی به وجود نمی آید. شما می توانید با جوش دادن چند قوطی، ابعاد چهارچوب را به مقدار دلخواه خود برسانید و درب ضد سرقت را روی آن نصب کنید.

مشکل زمانی آغاز می شود که درب ضد سرقت از چارچوب قدیمی بزرگ تر باشد. در چنین شرایطی است که کار سخت خواهد شد و نیاز به تخریب است. البه بعضی مواقع کار به تخریب هم نخواهید کشید. مثلا در صورتی که اختلاف ابعاد کمتر از 3 سانتی متر باشد؛ می توان با استفاده از یک فرز استیل بُر، بخش قابلمه ای شکل چهارچوب را برید بدون این که به دیوار آسیبی وارد کرد و به این ترتیب درب را داخل چارچوب نصب کرد.

باید اشاره کنیم که اگر روش بالا را اتخاذ کردید، تمام چارچوب قدیمی را هم از بیرون و هم از داخل می توان مشاهده کرد. اما لازم نیست که نگران باشید، چرا که می توان از روکش ها یا پروفیل های ام دی اف یا چوبی، این چارچوب را پوشاند تا به این ترتیب خدشه ای به ظاهر درب ضد سرقت وارد نکند.

نکته ی مهم دیگر این جاست که درب های ضد سرقت چینی، دارای نوعی لاستیک درزگیر هستند تا به این ترتیب میزان ورود عوامل خارجی مثل گرد و غبار را به صفر برسانند. به همین دلیل توصیه می کنیم زمانی که از همان چارچوب قدیمی برای درب ضد سرقت جدید استفاده کردید، حتما داخل آن را با فوم بپوشانید تا هیچ گونه منفذی برای ورود عوامل خارجی باقی نماند. عواملی مثل صوت یا گرد و غبار، به راحتی از داخل این منافذ وارد می شوند و کارکرد درب را با اختلال مواجه می کنند.

 مراحل تعویض درب قدیمی با درب ضدسرقت

در ابتدا نصاب، شرایط را بررسی می کند و در صورتی که نیازی به تخریب نباشد، دست به کار خواهد شد.

اندازه گیری ها انجام می شود و اگر نیازی به تعویض چارچوب باشد، صورت می گیرد. سپس چارچوب فلزی درب ضد سرقت به جای چارچوب قبلی جوش داده خواهد شد.

ممکن است به یک سری مصالح ریز نیاز باشد تا پشت چارچوب جدید کار شوند. به این ترتیب مقاومت آن در برابر هرگونه نفوذ و به خصوص دیلم بیشتر خواهد شد.

در گام بعدی، اگر چارچوب درب قابل مشاهده باشد، از یک سری روکوب های چوبی استفاده می شود تا چارچوب قدیمی به طور کامل پوشانده شود و اصلا در معرض دید نباشد.

هر چقدر که میزان نیاز به فرز کاری و تخریب کمتر باشد، کار ساده تر و راحت صورت می گیرد و مشتریان نیز رضایت بیشتری دارند.

چرا باید درب قدیمی را با درب ضد سرقت تعویض کنیم؟

  • اولین مزیت در این است که میزان مقاومت درب ضد سرقت در برابر ضربه و آسیب بیشتر است.
  • ایمنی بیشتری برای محیط به همراه می آورد.
  • می توانید از طرح ها و رنگ های زیبای درب ضد سرقت برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید.
  • روکش های درب ضد سرقت را می توان مطابق با سلیقه خودتان سفارش دهید.
  • لازم نیست که چارچوب قدیمی را به طور کامل از جا بکنید.

درب ضد سرقت

تعویض درب آپارتمان با درب ضد سرقت

یکی از اصلی ترین جاهایی که ممکن است درب ضد سرقت به کار بیاید، درب ورودی واحد و آپارتمان است. اما چرا باید حتما درب های قدیمی آپارتمان خود را با درب های جدیدی مثل درب ضد سرقت تعویض کنیم؟

اول از همه این که امنیت درب های ضد سرقت بسیار بالاست. به همین دلیل استفاده از آن ها به عنوان درب ورودی، حرکتی کاملا منطقی و درست خواهد بود. واقعیت این جاست که باز کردن درب های قدیمی به سادگی توسط سارقین انجام می شود و در کسری ثانیه می توانند به محیط داخل خانه نفوذ کنند. اما درب های ضد سرقت به دلیل استفاده از ساختار های پیچیده ی قفل و زبانه ها و …خیلی سخت باز می شوند و ورود به آن ها، برای سارقین بسیار دشوار و سخت است.

درب ورودی آپارتمان ، اولین چیزی است که از محیط خانه ی ما به چشم می آید. بنابراین طبیعی است که همه مان تمایل داریم که زیباترین درب ها را استفاده کنیم. در میان تمام درب های ساختمانی موجود در بازار، هیچ یک به زیبایی درب ضد سرقت نیستند. در واقع طرح و رنگ متنوع و زیبای آن ها باعث شده است که نه تنها بحث ایمنی این درب ها بسیار مطرح باشد؛ بلکه در هنر دکوراسیون داخلی نیز شدیدا به چشم بیایند.

در نهایت این که درب های ضد سرقت در قیاس با درب های ساختمانی قدیمی که به عنوان درب ورودی آپارتمان به کار می رفتند، عایق سازهای خیلی بهتری هستند. به خصوص در مورد عایق سازی صوتی!

به همین دلیل است که اساسا خانه هایی که از درب ضد سرقت به عنوان درب آپارتمان استفاده کرده اند، محیط آرام تری دارند.

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که دوره ی درب های قدیمی ساختمانی به سر آمده است. شاید خیلی از ما با این درب ها، به یاد گذشته بیفتیم و حس نوستالژی مان تقویت شود اما بحث ایمنی و امنیت خانه، مسئله ای نیست که بتوان سرسری انگاشت.

شما می توانید خیلی ساده و راحت درب قدیمی خود را با درب های جدید ضد سرقت تعویض کنید.

وب سایت رستاچوب، به عنوان یکی از برترین مجموعه های تولید و فروش درب های ضد سرقت، می تواند بهترین راهنمای شما برای خرید درب ضد سرقت باشد. در صورتی که سوالی راجع به تعویض درب های قدیمی با درب های ضد سرقت دارید، می توانید همین امروز با کارشناسان رستاچوب در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *