آیا درب ضدسرقت عایق صدا هم هست؟

درب آکوستیک

بارها توصیه کرده ایم که جهت افزایش ایمنی خانه های خود از درب های ضدسرقت استفاده کنید. درب هایی که با ساختار پیچیده و چالش برانگیزشان، دست هر سارقی را می توانند کوتاه کنند.

اما تنها مزیت درب های ضد سرقت، ایمنی و امنیت آن ها نیست. بلکه می توان به عایق سازی صوتی این درب های ساختمانی نیز اشاره کرد.

درب های ضد سرقت عایق صدا هم هستند و می توانند محیط آرام و مطلوبی را برای ساکنین فراهم آورند.

اما آیا می دانید که ساختار درب های ضد سرقت چگونه است که می توانند عایق سازهای صوتی نیز باشند؟ در واقع کدام بخش از درب های ضد سرقت باعث شده که از عبور و مرور صدا جلوگیری شود؟

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم: آیا درب ضد سرقت عایق صدا هم هست؟ اگر می خواهید یکی از این درب ها را خریداری کنید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درب ضد سرقت آکوستیک چیست؟

وقتی که صحبت از درب های آکوستیک می شود، منظور همان درب هایی است که خاصیت عایق سازی صوتی دارند. درب های ضد سرقت آکوستیک این روزها محبوبیت خیلی زیادی پیدا کرده اند. بیشتر ما در شهرهای شلوغ زندگی می کنیم. زندگی ماشینی و مدرن باعث ایجاد صدها صدای مزاحم شده است که روی اعصاب و مغز ما، اثرات منفی می گذارد.

اما با استفاده از درب های ضد سرقت آکوستیک می توان جلوی ورود صدای مزاحم به داخل محیط را گرفت. این درب ها به خصوص برای ساختمان های شلوغ اداری و تجاری که رفت و آمد زیادی در آن ها صورت می گیرد، لازم و ضروری است.

البته نباید فراموش کرد که عایق سازی صوتی منزل و محیط کار، صرفا با نصب درب ضد سرقت آکوستیک ممکن نیست. چرا که عایق سازی باید در تمام مراحل کف سازی، سقف سازی و دیوارها نیز صورت بگیرد. در این شرایط است که نصب یک درب ضد سرقت آکوستیک می تواند همه چیز را تکمیل کرده و بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

متاسفانه در کشور ما، ساخت و ساز به گونه ای است که اهمیت زیادی به عایق سازی صوتی داده نمی شود. به همین دلیل است که درب های ضد سرقت آکوستیک معمولا توسط مالکین خریداری شده و نصب می گردد. بیشتر سازندگان و پیمانکاران توجهی به این نکته ندارند.

با نصب درب های ضدسرقت آکوستیک می توان جلوی خروج و ورود صدا به داخل ساختمان را گرفت. زمانی که تصمیم به عایق سازی صوتی درب گرفتید، باید اول از هر چیزی به جنس بدنه ی درب توجه داشته باشید و مطمئن شوید که عایق صوتی است. بعد از آن، باید با وسایل و لوازم مختلفی که در ساختار درب ها وجود دارد، باید آن را عایق سازی صوتی کرد.

ویژگی های درب آکوستیک ضدسرقت

همان طور که می دانید، اصلی ترین ویژگی درب های ضد سرقت آکوستیک این است که طبیعتا از ورود و خروج صدا جلوگیری می کنند. اما این تنها مزیت و ویژگی این درب ها نیست. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های درب ضد سرقت آکوستیک اشاره کرده ایم:

بیشتر درب های ضد سرقت آکوستیک در ساختار خود دارای دو ورقه ی فلزی هستند. فضای خالی و هوایی که میان این دو ورقه وجود دارد، باعث به دام افتادن امواج صوتی می شود و در نتیجه، درب را آکوستیک می سازد. تمام درب های ضد سرقت چنین ویژگی ای را دارند.

برخی از درب های ضد سرقت برای افزایش قدرت عایق سازی صوتی خود، در فضای خالی میان دو ورقه ی فلزی از مواد مختلفی استفاده می کنند. مثلا پشم سنگ می تواند در به دام انداختن امواج صوتی بسیار موثر و کارآمد باشد. در نتیجه از آن استفاده می کنند تا از عبور صوت جلوگیری به عمل آورند.

استفاده از پشم سنگ در درب های ضد سرقت، باعث می شود که علاوه بر عایق سازی صوتی، مقاومت درب در برابر حرارت نیز بالاتر برود. در نتیجه عایق سازی حرارت نیز افزایش پیدا می کند.

برخی از درب های آکوستیک به عنوان روکش از پوشش چرم استفاده می کنند. چرم قدرت عایق سازی را افزایش می دهد و علاوه بر این، برای زیباسازی درب نیز بسیار کاربرد دارد.

خصوصیت لمسه دوزی نیز می تواند در تقویت عایق سازی صوتی درب ضد سرقت بسیار موثر باشد.

بیشتر بخوانید: درب ترموود

کاربرد درب ضد سرقت آکوستیک

احتمالا به خوبی می دانید که درب های ضد سرقت را در جاهای مختلفی به کار می برند. مهم نیست که محیط مورد نظرتان، منزل گرم و نرمتان باشد یا محل کار یا حتی سالن یک تئاتر یا سینما! چرا که به هرحال به امنیت و ایمنی احتیاج دارید.

اما ترکیب درب های آکوستیک با درب ضد سرقت برای برخی نقاط حیاتی و ضروری است. مثل:

 • استودیوهای ضبط صدا: بسیار مهم است که به هنگام ضبط صدا، هیچگونه نویز و صدای مزاحمی وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که از درب های ضد سرقت آکوستیک استفاده می کنند.
 • بیمارستان ها و هتل ها: آرامش و امنیت، دو فاکتور بسیار مهم در تعیین کیفیت یک بیمارستان و هتل است. در بیمارستان یا هتلی که سر و صدای زیادی وجود داشته باشد، نمی توان به خوبی استراحت کرد. به همین دلیل است که استفاده از درب های آکوستیک ضد سرقت تا این حد رواج پیدا کرده است.
 • اتاق مدیران: حتما شما هم دیده اید که خیلی از مدیران برای درب اتاق خود، از درب های آکوستیک ضد سرقت استفاده می کنند. در حقیقت مدیران نیاز دارند که در اتاق خود احساس امنیت و آرامش داشته باشند. اطلاعات مهم در این اتاق ها نگهداری می شود و باید ایمن باشند. همچنین با توجه به برگزاری جلسات مختلف در این اتاق، استفاده از درب های آکوستیک کاملا به صرفه و منطقی می باشد.
 • سینما: شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشتر سینماها از درب های ضد سرقت آکوستیک استفاده می کنند. هیچ سر و صدایی از بیرون سالن سینما نباید حواس بیننده را پرت کند. در نتیجه طبیعی است که از درب های عایق صدا استفاده شود.
 • اتاق های تاسیسات و دیتاسنتر: نقاط خاصی در یک ساختمان ممکن است وجود داشته باشد که سر و صدای زیادی در آن جریان دارد. این سر و صداها می تواند مخل آسایش ساکنین شود. به همین دلیل است که برای آن ها از درب های ضد سرقت آکوستیک استفاده می شود. مثلا اتاق هایی که مربوط به تاسیسات برق ساختمان است یا اتاق های سرور که کامپیوترهای زیادی با سر و صدای فراوان مشغول کار هستند.

درب ضدسرقت عایق صدا

سوالات رایج در مورد درب های ضد سرقت عایق صدا

درب های عایق ساز صدا می توانند نیاز هر یک از ما باشند. به همین دلیل طبیعی است که سوالات مختلفی در خصوص عملکرد آن ها به ذهنمان برسد. برخی از مهم ترین سوالات را در ادامه پاسخ داده ایم:

 • آیا درب آکوستیک به تنهایی برای عایق سازی صوتی کافیست؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در مورد این درب ها، این جاست که آیا به تنهایی قادر به عایق سازی صوتی منزل هستند؟ در حقیقت باید بگوییم که حرکت امواج صوتی در محیط اطراف بسیار جالب است. هرچقدر که وسایل بیشتری در اتاق و محیط وجود داشته باشد، امواج به آن ها برخورد کرده و طول موجشان کوتاه تر می شود. در نتیجه سر و صدای کمتری تولید خواهد شد. پس لازم است در کنار استفاده از درب های عایق صوت، رویشان را با روکش های مختلفی مثل چرم بپوشانید. همچنین پوشاندن دیوارهای اتاق نیز بسیار موثر است.

 • درزگیری درب عایق صوتی چگونه است؟

از وسایل و ادوات مختلفی برای درزگیری استفاده می شود. مثلا لاستیک های درزگیر که دور تا دور چهارچوب درب نصب می شوند، می توانند جلوی ورود و خروج صدا را بگیرند. اهمیت درزگیری را نباید فراموش کنید چرا که بدون آن، کل عملکرد درب عایق ساز صوتی از بین خواهد رفت.

 • آیا درب های ضد سرقت، عایق ساز صوتی هستند؟

در صورتی که از یک درب ضد سرقت معمولی استفاده کنید، تا حدی عایق سازی صورت می گیرد. همان طور که اشاره کردیم این درب ها دارای ساختار ویژه ای هستند که از عبور صوت جلوگیری می کنند. وجود ورقه های فلزی و فضای خالی میان آن ها، استفاده از پشم سنگ در این فضای خالی و درزگیری مناسب، باعث شده است که درب های ضد سرقت به تنهایی نیز تا حدی قادر به عایق سازی صوتی باشند.

 • آیا درب ضد سرقت آکوستیک قابل سفارش است؟

طبیعتا شما می توانید هر دربی که مد نظرتان است را به رستاچوب سفارش بدهید. مهم نیست که ابعاد این درب چگونه است، شما به سادگی می توانید آن را اندازه گیری کرده و به رستاچوب سفارش بدهید.

قیمت درب ضد سرقت عایق صدا

برای پاسخ به سوال باید حتما بدانید که کدام یک از درب های ضد سرقت را می خواهید تهیه کنید؟ درب ضد سرقت معمولی یا درب ضد سرقت آکوستیک؟

هر یک از این دو محصول، طبیعتا قیمت های متفاوتی خواهند داشت. اگر به دنبال عایق سازی حرفه ای محیط هستید، حتما باید از درب های ضد سرقت آکوستیک استفاده کنید که با استفاده از روکش های چرم و لمسه دوزی به خوبی می توانند جلوی عبور و مرور صدا را بگیرند. طبیعی است که قیمت این درب ها گران تر است.

اما در صورتی که به دنبال عایق سازی معمولی هستید، همین درب های ضد سرقت نیز می توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. به طور کلی قیمت درب ضد سرقت عایق صدا با توجه به موارد زیر تعیین می شود:

 • ابعاد و اندازه های درب
 • مواد به کار رفته در ساختار درب برای عایق سازی صوتی( پشم سنگ، روکش چرم و…)
 • برند و سازنده ی درب
 • جنس چوب به کار رفته در ساختار درب
 • ضخامت و کیفیت ورق های فلزی به کار رفته در درب

هر یک از این گزینه ها می توانند قیمت درب را تعیین کنند.

ساختار درب ضد سرقت آکوستیک چگونه است؟

نکته ی بسیار مهمی که بارها در طول این مقاله اشاره شد، این است که درب های ضد سرقت خودشان تا حدی خواص عایق سازی صوتی دارند. اما اگر می خواهید ساختار درب ضد سرقت را به نحوی تنظیم کنید که کاملا آکوستیک شود، باید گزینه های زیر را مد نظر داشته باشید:

 • میان ورقه های فلزی موجود در ساختار درب ضد سرقت، از پشم سنگ استفاده کنید.
 • از درزگیرهای لاستیکی و سیلیکونی استفاده کنید. این درزگیرها باید در اطراف چهارچوب درب نصب شوند تا از ورود و خروج هرگونه عامل خارجی جلوگیری شود.
 • استفاده از روکوب هایی که می توانند صوت را به خود جذب کنند، توصیه می شود. این روکوب ها صداهای اضافه را به خود جلب می کنند و انعکاس را در محیط به حداقل می رسانند.

درب عایق صدا

خرید انواع درب های ضد سرقت

اگر با تمام این نکاتی که ذکر کردیم، تمایلتان به خرید درب ضد سرقت عایق صدا بیشتر شده است، باید سری به منوی محصولات رستاچوب بزنید.

سال هاست که در حوزه ی طراحی و تولید درب های ضد سرقت تجربه کسب کرده ایم و تلاشمان این بوده است که همواره از بهترین متریال ها در ساخت درب ضد سرقت استفاده کنیم. حضور 16 ساله و مشتریان ثابت ما نشان می دهد که تا چه حد در این تلاش موفق بوده ایم.

در صورتی که به دنبال یک درب ضدسرقت آکوستیک مناسب با قیمت منصفانه هستید، توصیه می کنیم سری به منوی محصولات رستاچوب بزنید. تنوع و گستردگی مدل های عرضه شده به قدری بالاست که قطعا سلیقه ی شما را نیز پوشش می دهد. همین امروز منتظر شما هستیم….

همچنین مشاهده کنید: امنیت درب ضد سرقت

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که استفاده از درب های عایق ساز صدا، بیشتر از آن چه که تصورش را می کنیم در زندگی مان اهمیت دارد. روزانه در معرض صدها صدای مزاحمی هستیم که به مغز و اعصاب ما نفوذ می کنند و ده ها بیماری به همراه دارند. به خصوص برای ساکنین شهرهای بزرگ، این مورد اهمیت حیاتی دارد.

بنابراین می توان به سادگی و با استفاده از خرید یک درب ضد سرقت آکوستیک این مشکل را برطرف کرده و آرامش را به محیط خانه و محل کار برگرداند.

همکاران ما در رستاچوب، آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان در خصوص درب های ضد سرقت عایق صدا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *