آستانه درب و نحوه ی نصب آن

آستانه در ورودی

خرید و نصب یک درب، پروسه ای پیچیده و چالش برانگیز است. شما باید به طور دقیق صفر تا صد این کار را انجام بدهید تا در آینده، درب های ساختمانی شما دچار مشکل نشوند.

یکی از اصلی ترین مراحل نصب درب های ساختمانی، اجرای آستانه درب است. اما آیا می دانید که آستانه ی درب چیست و چگونه نصب می شود؟

آیا نصب این بخش از درب ضروری است؟

چه انواعی دارد و هر یک از آن ها چقدر قیمت دارند؟

در این مقاله از رستاچوب می خواهیم به سراغ معرفی آستانه درب و نحوه ی نصب آن برویم. در صورتی که می خواهید درب ساختمانی خود را نصب کنید، یا تصمیم به اجرای آستانه درب دارید، توصیه می کنیم حتما تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

آستانه درب (پاخور درب) چیست؟

اگر به بخش پایینی چهارچوب درب دقت کنید متوجه می شوید که قسمتی در آن وجود دارد که اندکی بالاتر از چهارچوب است. به این بخش آستانه می گویند.

اما چرا آستانه ها ساخته می شوند؟

چند دلیل منطقی می توان برای ساخت آستانه آورد:

 • اول از همه اینکه آستانه درب محیط داخل را از بیرون جدا می کند
 • در صورت بارندگی، مانع از ورود آب به داخل خانه می شود
 • زیبایی چهارچوب درب را بیشتر می کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آستانه ی درب یکی از مهم ترین بخش های معماری اصیل ایرانی محسوب می شده است. در واقع اهمیت و ارزش آن به قدری بود که مردم نباید روی آن پا می گذاشتند و در صورت انجام این کار، مجازات سنگینی در انتظارشان بود.

در حال حاضر گرچه از اهمیت و ارزش آستانه درب در معماری کاسته شده است اما هنوز هم برای جلوه ی بهتر درب های ساختمانی از آن استفاده می کنند. معمولا می توانید این آستانه ها را در ساختار درب های سرویس بهداشتی و حمام، درب ورودی و …مشاهده کنید.

البته لازم به ذکر است که آستانه ی درب سرویس بهداشتی می تواند مانع از ورود آب به داخل خانه، یا جانوران ریز مثل سوسک و …به داخل محیط منزل شود.

انواع آستانه درب

به طور کلی دو نوع آستانه درب وجود دارد که رواج بسیار زیادی پیدا کرده اند:

 1. آستانه درب استیل
 2. آستانه درب سنگی

در ادامه به توضیح هر یک از این آستانه های درب و نحوه ی نصبشان پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: کلاف چوبی فینگر جوینت

آستانه استیل درب ضد سرقت

یکی از رایج ترین آستانه های درب، از جنس استیل ساخته می شود و معمولا در چهارچوب درب های ضد سرقت به کار می آید. این مسئله بدان معنی است که آستانه استیل بیشتر در درب های ورودی منازل به کار می آید.

باید بدانید که آستانه ها را به دلیل اینکه در بخش پایینی چهارچوب نصب می شوند، پاخور نیز می گویند.

اما سوال اصلی این جاست که چرا این آستانه های استیل برای درب های ضد سرقت بهترین گزینه به حساب می آیند؟

 • اولین دلیلی که وجود دارد این است که درب های ساختمانی با آستانه ظاهر زیباتر و شکیل تری پیدا می کنند.
 • دومین دلیل این جاست که پاخورهای استیل می توانند از کثیف شدن درب و چهارچوب آن جلوگیری کنند.

معمولا توصیه می شود که پاخورهای استیل را با دستگیره های درب ست کنید تا زیبایی درب افزایش پیدا کند.

در ضمن معمولا از این ست پاخور و دستگیره ها در سازه های مدرن استفاده می کنند. چرا که استیل متریالی است که معمولا در طراحی های مدرن و مینیمال به کار می آید.

مراقبت و نگهداری از آستانه استیل

همان طور که اشاره کردیم آستانه های استیل برای درب های ضد سرقت معمولا استفاده می شوند. به همین دلیل است که زیبایی و ظاهرشان خیلی اهمیت دارد و باید به دقت از آن ها مراقبت کرد.

اما نکته ی جالب توجهی که در خصوص آستانه ی استیل وجود دارد این است که معمولا نظافت و نگهداری از آن ها کار ساده و راحتی است. چرا که استیل را می توان راحت پاک کرد.

یکی از مهم ترین نکات در این خصوص، این جاست که پاخور استیل برای این نصب می شود که رفت و آمد افراد بدون مشکل انجام شود و کفش آن ها به چهارچوب درب برخورد نکند. چهارچوب ها معمولا به خاطر جنس فلزی خود، باید به دقت مورد مراقبت قرار بگیرند. به همین دلیل است که پاخورهای استیل نصب می شود تا این مشکل نیز به وجود نیاید. به خصوص این که بحث زیبایی و تمیزی درب مطرح است.

چهارچوب درب که از جنس فلز است دارای خلل و فرج های زیادی است و ممکن است گرد و غبار خیلی زود به درون آن نفوذ کرده و پس از مدتی آن را نابود کنند. همچنین باید در نظر داشت که رنگ خیلی از چهارچوب ها مشکی است و آلودگی ها و گرد وخاک را خیلی واضح نشان می دهد و نمای درب را ناپسند می کند. با نصب پاخورهای استیل این مشکل به سادگی رفع می شود.

آستانه در

نصب پاخور استیل درب

اما حالا که با ویژگی ها و کاربرد پاخورهای استیل آشنا شدید، می خواهیم در مورد شیوه های نصب آن نیز صحبت کنیم.

نکته ی مهم این جاست که معمولا با خرید درب ضد سرقت می توانید این محصول را نیز خریداری کرده و پیش از نصب درب، آن را نصب کنید.

اما مراحل نصب پاخور استیل:

 • اولین اقدام این است که پاخور استیل را دقیقا هم اندازه ی آستانه درب برش دهید.
 • سپس با استفاده از مواد و متریال مخصوص، می توانید پاخور استیل را روی آستانه درب نصب کنید.

نکته ی مهم این جاست که باید حتما نصب پاخور را به نحوی انجام دهید که هیچ گونه تداخلی با اجزای داخلی و ساختار درب نداشته باشد.

توصیه می کنیم که نصب پاخور استیل و آستانه ی درب را به کارشناسان و متخصصین بسپارید.

خرید پاخور استیل

شما می توانید برای خرید پاخور استیل، همزمان با خرید یراق آلات درب ساختمانی اقدام کنید. به این ترتیب می توانید هارمونی خوبی در این بخش ها ایجاد کنید. دقت داشته باشید که قیمت پاخور استیل به کیفیت و مقاومت استیل و ابعاد آن بستگی دارد.

وبسایت رستاچوب، آماده ی مشاوره و راهنمایی شما در این مورد هست.

سنگ آستانه ی درب

دومین متریالی که برای ساخت آستانه ی درب استفاده می شود و رواج خیلی زیادی هم دارد، سنگ است! سنگ ها را می توان در انواع و اقسام مختلفی تهیه کرد و برای بیشتر درب های ساختمانی از جمله درب سرویس بهداشتی، درب حمام، درب ورودی ساختمان و …کاربرد دارد.

همان طور که اشاره کردیم، آستانه ی درب مانع از ورود آب و حشرات به داخل خانه می شود. اما چرا از سنگ برای ساخت آستانه ی درب استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخی از سنگ ها مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند. به همین دلیل گزینه های ایده آلی به حساب می آیند.

شکل ظاهری این سنگ ها شبیه به یک مستطیل است که در بخش ورودی و زیر درب نصب می شود.

مزیت های سنگ آستانه ی درب

در ادامه به چند تا از مهم ترین مزیت های سنگ آستانه ی درب اشاره کرده ایم:

 • از ورود حشراتی مثل سوسک و مورچه به داخل خانه جلوگیری می کند (به خصوص در آستانه ی درب سرویس بهداشتی)
 • در برابر رطوبت مقاومت می کند و اجازه نمی دهد که محیط اطراف سرویس بهداشتی، دچار نم زدگی شود.
 • جهت صرفه جویی در مصرف انرژی کاربرد دارد و اجازه نمی دهد که حرارت منتقل شود
 • می توان از سنگ آستانه درب به عنوان جداکننده ی دو محیط استفاده کرد.
 • زیبایی چهارچوب درب را بیشتر می کند.
 • عایق سازهای صوتی خوبی به حساب می آیند.
 • همچنین از نفوذ آب به داخل درب مورد جلوگیری می کنند و اجازه نمی دهند که درب های آهنی دچار زنگ زدگی شوند یا درب چوبی، طبله کند.

نکته ی مهم این جاست که نصب سنگ آستانه ی درب باید به نحوی صورت بگیرد که تمام این مزیت ها را در بر داشته باشد. در صورتی که نصب سنگ آستانه به درستی صورت نگیرد، نه تنها نمی تواند از ورود رطوبت و…جلوگیری کند، بلکه مشکلات زیادی هم به همراه می آورد.

مثلا گاهی مواقع ممکن است که ارتفاع سنگ آستانه به قدری نباشد که از ورود آب به داخل محیط خانه جلوگیری کند.

یا کف سرویس بهداشتی یا حمام، شیب کافی نداشته باشد و آب راکد باقی بماند.

گاهی هم ممکن است که آب به زیر سنگ آستانه نفوذ کند.

اندازه و سایز سنگ آستانه

همان طور که اشاره کردیم سنگ آستانه، نوعی سنگ مستطیل شکل است که باید به اندازه ی دهانه ی درب بریده شود. معمولا مشتریان، بعد از اندازه گیری دهانه ی درب، سفارش این سنگ را می دهند.

همچنین ضخامت این سنگ ها معمولا بین 3 الی 4 سانتی متر است. در ضمن نباید فراموش کرد که ارتفاع این سنگ ها نباید به قدری بلند باشد که پای افراد به آن گیر کرده و احتمال سقوط را افزایش دهد.

انواع سنگ های آستانه درب

اما سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که معمولا از چه نوع سنگ هایی برای ساخت این آستانه استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولا به سراغ سنگ های مقاوم می روند. به خصوص سنگ هایی که مقاومت فشاری خوبی داشته باشند مثل سنگ چینی و سنگ مرمریت!

همچنین سنگ مورد نظر باید در برابر حرارت و گرما نیز مقاومت خوبی داشته باشد. به خصوص اگر برای درب های سرویس بهداشتی و حمام استفاده شوند. معمولا سنگ گرانیت در چنین مواقعی به کار می آید.

در این میان سنگ مرمریت بسیار زیباست و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد.

سنگ آستانه

خرید سنگ آستانه ی درب

زمانی که می خواهید سنگ آستانه ی درب را تهیه کنید، حتما باید به یک سری نکات توجه داشته باشید که در ادامه توضیح داده ایم:

 • اولین نکته این جاست که حتما بدانید این سنگ را قرار است برای کدام یک از درب های ساختمانی استفاده کنید. مثلا اگر قرار است سنگ آستانه ی درب سرویس بهداشتی خریداری کنید، حتما باید در برابر رطوبت و گرما مقاومت داشته باشید.
 • رنگ سنگ های آستانه معمولا روشن است. اما ترجیحا بهتر است که رنگ آن، چند درجه از رنگ کفپوش تیره تر باشد.
 • دقت داشته باشید که کیفیت و مقاومت سنگ آستانه ی درب بالا باشد. به هرحال قرار است که این سنگ در برابر عوامل مختلفی مقاومت کند و در صورتی که کیفیت لازم را دارا نباشد، به زودی کارکرد خود را از دست خواهد داد.
 • سطح سنگ های آستانه باید مات و صیقلی باشد. در ضمن حتما به سراغ سنگ هایی بروید که لبه های آن سابیده شده باشد تا تیز نباشند و خطری ایجاد نکنند.
بیشتر بخوانید: درب های کامپوزیت

قیمت سنگ آستانه

در طول این مقاله بارها اشاره کردیم که برای ساخت آستانه ی درب از سنگ های مختلفی استفاده می شود. برخی از این سنگ ها، کیفیت و مقاومت بیشتری دارند و در نتیجه ممکن است که قیمتشان نیز بالاتر باشد.

به طور کلی قیمت سنگ آستانه ی درب به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

 • جنس سنگ ( گرانیت، مرمریت و…)
 • درجه بندی کیفیت سنگ
 • ضخامت سنگ
 • ابعاد و سایز سنگ
 • کیفیت سابیدگی سنگ و فرآوری شدن آن

سخن آخر

درب های ساختمانی اجزای مختلفی دارند. بشر امروزی به خوبی متوجه شده است که درب های ساختمانی علاوه بر امنیت، باید زیبایی نیز داشته باشند چرا که بخشی از دکوراسیون داخلی منزل به حساب می آیند. به همین دلیل است که از متریال و المان های مختلفی جهت زیبایی درب های ساختمانی خود استفاده می کند.

در این میان، آستانه های درب علاوه بر این که زیبایی منحصر به فردی برای درب ساختمان به همراه می آورند، مزیت های بی شمار دیگری دارند و باعث می شوند که طول عمر درب نیز افزایش پیدا کند. به همین دلیل است که نصب آن ها را توصیه می کنیم.

رستا چوب به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین فروشندگان انواع درب های ساختمانی، آماده است تا به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ دهد. در ضمن شما می توانید برای خرید انواع درب های ضد سرقت، داخلی و … به منوی محصولات مراجعه کنید. در نهایت امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *