تفاوت اصلی درهای چوبی با درهای ضدسرقت

در اتاقی

درب ها، بخش مهمی از امنیت خانه هایمان را تامین می کنند. خانه ای که درب مطمئنی نداشته باشد، ساکنان آن باید تمام مدت در استرس و نگرانی باشند. از قدیم الایام تا به حال، تلاش شده که کیفیت درب های ساختمانی را بالاتر ببرند.

روزگاری بود که استفاده از درب های چوبی ساده رواج زیادی داشت و بیشتر افراد احتیاجی نداشتند که به سراغ محصولات محکم تری بروند. اما به تدریج درب های ضد سرقت و مستحکم تر از چوب، رایج شد و این نیاز به وجود آمد که محصولات مقاوم تری برای درب های ساختمانی استفاده شود.

تا حالا که به درب های ضدسرقت و قدرتمندی رسیده ایم به نظر، به طور کامل نیاز ما را برطرف می کنند.

اما آیا می دانید که تفاوت اصلی درب های چوبی با درب های ضد سرقت در چیست؟

چه فرقی میان درب های چوبی با ضد سرقت وجود دارد که محبوبیت درب های ضد سرقت را بیشتر کرده است؟

اصلا آن دسته از درب های ضد سرقتی که خودشان از جنس چوب هستند، چه تکلیفی دارند؟

در ادامه ی این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم به طور کامل به تفاوت هایی که میان این دو محصول وجود دارد اشاره کنیم. در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

درب چوبی چیست؟

برای این که به درستی بتوانیم به تفاوت های میان درب های چوبی و درب های ضد سرقت اشاره کنیم، باید در ابتدا مشخص شود که هر یک از این درب ها چه هستند و چه کاربردی دارند. در ادامه فرق میان آن ها مشخص تر و واضح تر خواهد شد.

درب های چوبی، یکی از قدیمی ترین محصولات موجود در بازار درب های ساختمانی هستند. درب های چوبی را به طور مستقیم از چوب درختان مختلف می سازند و روی آن ها کنده کاری های متنوعی صورت می گیرد و طرح های زیادی از آن به دست خواهد آمد.

در داخلی

اما چند ویژگی مخصوص درب های چوبی

 • می توان از چوب های مختلف، برای ساخت درب های چوبی استفاده کرد.
 • در برابر نفوذ حشرات و قارچ و کپک مقاومت کمتری دارد( مگر این که با روکش های مختلفی رویشان را بپوشانند)
 • در برابر رطوبت مقاوم چندان زیادی ندارد و خیلی زود طبله می کند یا دچار ورم می شود.
 • سنگین وزن هستند.( البته این مورد به نوع چوب نیز بستگی دارد)

چوب در گذشته متریال مناسبی برای ساخت درب های ساختمانی به حساب می آمد. اما با توجه به ویژگی های طبیعی چوب، بهتر است که آن را با متریال و مواد دیگری ترکیب کنید و به تنهایی نمی توان آن را برای ساخت درب به کار برد.

برای مشاهده انواع درب های چوبی و درب های داخلی کلیک کنید.

امروزه درب های چوبی زیادی ساخته می شوند. البته به طور خالص از چوب نیستند و متریال دیگری نیز در ساخت آن ها به کار رفته است. در ادامه به برخی از درب هایی که از مشتقات چوب ساخته می شوند، اشاره خواهیم کرد.

درب MDF

چند سالی هست که محصولات ام دی اف حسابی بازار را تسخیر کرده اند و جایگاه خوبی در میان مصرف کنندگان یافته اند. درب های ام دی اف نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این ماده اساسا از خرده های چوب، مواد افزودنی و چسب ساخته می شود و به نام تخته سه لا نیز معروف است.

درب های mdf در واقع از یک روکش ضد آب استفاده می کنند تا ویژگی های چوب را ارتقاء بدهند. درب هایی که از جنس ام دی اف هستند، تقریبا ظاهر مشابهی با درب های چوبی خواهند داشت با این تفاوت که سبک تر هستند و قیمت پایین تری نیز دارند. به همین دلیل است که به سرعت توانستند جایگزین درب های تمام چوب شوند.

درب HDF

درب های HDF نیز از خرده های چوب و مواد افزودنی ساخته شده است و روی آن را نیز با نوعی روکش به نام HDF می پوشانند تا در برابر رطوبت و عوامل محیطی مقاوم تر شود. درب اچ دی اف، در میان تمام محصولات چوبی از قیمت مناسب تری برخوردار است. بیشتر مواقع از این درب ها به عنوان درب اتاق استفاده می شود.

درب چوبی با روکش ABS

یکی دیگر از درب های معروف چوبی که کارکرد زیادی هم دارد، درب های abs است که بیشتر مواقع به عنوان درب سرویس های بهداشتی و محیط های مرطوب به کار می رود. چرا که مقاومت خیلی زیادی در برابر رطوبت دارد و دچار خرابی نخواهد شد. درب هایی که این روکش را دارند، مقاومت خیلی خوبی در برابر ضربه و حرارت نیز دارند و به همین دلیل در جاهای دیگری نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

درب HPL

نوعی دیگر از درب های چوبی در بازار هستند که اخیرا با استقبال فراوانی رو به رو شده اند. درب های اچ پی ال که با نام درب ملامینه نیز شناخته می شوند، دارای روکش براقی از لمینت فشرده هستند. این درب ها نیز دارای قیمت مناسبی هستند و می توان به عنوان درب اتاق یا سرویس بهداشتی از آن ها استفاده کرد.

در چوبی

حالا که با انواع درب های چوبی آشنا شدید، زمانش رسیده که به سراغ معرفی درب های ضد سرقت برویم.

درب ضد سرقت چیست؟

درب ضد سرقت بیش از این که به جنس خود معروف باشد، به کارایی و کاربردش معروف است. زمانی که از درب ضد سرقت برای امنیت خانه استفاده می کنید می توانید مطمئن باشید که هیچ گونه ورود غیر قانونی به محیط وجود نخواهد داشت.

درب های ضد سرقت را می توان از جنس فلز یا چوب یا حتی ام دی اف ساخت. متریال ساخت این درب های ضد سرقت می توانند بسیار گسترده باشند اما تمام درب های ضد سرقت، در چند ویژگی با هم مشترک هستند:

 • در تمامی درب های ضد سرقت یک ورق فلزی مقاوم وجود دارد. این ورق فلزی ضد دیلم است و به سادگی دچار خرابی نخواهد شد. در واقع تفاوت اصلی درب های چوبی با درب های ضد سرقت در وجود همین ورق فلزی در ساختار درب است.
 • درب های ضد سرقت همگی از قفل و زبانه های قدرتمند و ایمنی استفاده می کنند که عملا ساخت کلید از آن ها را غیرممکن می کند.
 • بیشتر درب های ضد سرقت، در برابر حرارت و آتش سوزی نیز تا حدی مقاومت می کنند.
 • درب های ضد سرقت معمولا ضد آب نیز هستند.

به طور کلی درب های ضد سرقت را می توان از لحاظ کیفیت، یکی از بهترین درب های ساختمانی موجود در بازار به حساب آورد.

جنس درب های ضد سرقت

به طور کلی می توان از متریال مختلفی برای ساخت درب ضد سرقت بهره برد. اما مهم ترین مواد سازنده ی درب های ضد سرقت، شامل موارد زیر است:

 • درب ضد سرقت چوبی: یکی از بهترین درب های ضد سرقت موجود در بازار، درب های چوبی ضد سرقت هستند که علاوه بر امنیت فوق العاده، زیبایی منحصر به فردی نیز دارند و به همین دلیل برای دکوراسیون داخلی منزل، گزینه های بسیار مناسبی به حساب می آیند. درب های ضد سرقت چوبی وزن مناسبی دارند و می توان در جاهای مختلفی از خانه، آن ها را به کار برد. رایج ترین کاربرد درب های ضد سرقت چوبی به عنوان درب ورودی واحد، درب لابی و… است.
 • درب ضد سرقت فلزی: درب های فلزی که از نوع ضد سرقت نیز هستند، چندان رایج نیستند و معمولا در جاهایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است، استفاده می شوند.
 • درب ضد سرقت MDF: این دسته از درب های ضد سرقت، به جای چوب از ام دی اف به عنوان متریال اصلی خود استفاده می کنند و به همین دلیل قیمت ارزان تری نسبت به درب های چوبی ضد سرقت دارند. این درب ها هم مقاومت خیلی خوبی در برابر ضربه و فشار دارند و به سادگی خراب نخواهند شد.

در ضدسرقت

انواع درب های ضدسرقت

درب های ضد سرقت را از لحاظ متریال به کار رفته، بررسی کردیم و حالا زمان آن رسیده که درب های ضد سرقت را از لحاظ کشور سازنده و کیفیت ساخت نیز بررسی کنیم. در واقع یکی از اصلی ترین تفاوت های میان درب های چوبی با درب های ضد سرقت، در همین کیفیت ساخت خلاصه می شود.

درب های ضدسرقت ترک

یکی از بهترین و معروف ترین درب های ضد سرقتی که در بازار ایران وجود دارد، درب های ضد سرقت ساخت کشور ترکیه هستند. این درب ها کیفیت بسیار بالایی در ساخت دارند و از چوب ها و متریال بسیار مرغوب در ساخت آن ها استفاده شده است. علاوه بر این طراحی های بسیار جالب و گیرایی دارند و به همین دلیل بهترین گزینه برای استفاده در دکوراسیون داخلی خانه به حساب می آیند. درب های ضد سرقت ترک، سنگین هستند و معمولا به عنوان یک درب لوکس استفاده می شوند.

این درب ها را می توان در جاهای مختلفی از خانه به کار برد. علاوه بر این به دلیل استفاده از قفل و زبانه هایی از جنس برنج، بسیار مقاوم هستند و تا سال ها، دچار افت کیفیت نخواهند شد.

قیمت درب های ضد سرقت ترک، نسبت به دیگر درب هایی که در بازار وجود دارد، گران تر است و طبیعتا خرید انبوه آن به صرفه نخواهد بود. معمولا از درب های ضد سرقت ترک به عنوان درب ورودی منزل استفاده می شود.

ابعاد و سایز درب های ضد سرقت ترک قابل سفارش است. البته سایزهای استاندارد نیز در بازار وجود دارد. رنگ بندی این درب ها نیز بسیار متنوع است و شما می توانید با توجه به نیاز و سلیقه ی خود، بهترین درب موجود را تهیه کنید. البته درب ضد سرقت ترک سفید رنگ، جلوه و جذابیت خیلی ویژه ای خواهد داشت.

درب ضدسرقت چینی

علاوه بر درب های ترک، بازار ایران پر از درب های ضد سرقت چینی است که کیفیت خوبی دارند و با استقبال خوب خریداران نیز همراه شده اند. این درب ها قیمت پایین تری در قیاس با درب های ترک دارند.

کیفیت ساخت آن ها نیز معقول و مناسب است و می توانید با خیالی آسوده آن ها را خریداری کنید. البته دقت داشته باشید که بهترین درب ضد سرقت چینی را فقط می توان از نمایندگی های معتبر و فروشگاه های خوش نام تهیه کرد.

متاسفانه در حال حاضر، در بازار ایران، محصولات بی کیفیت چینی نیز پیدا می شود که به زحمت می توان نام ضد سرقت را روی آن ها گذاشت. کیفیت ورق فلزی درون آن ها، اصلا بالا نیست و با اندکی فشار، دچار خرابی خواهد شد.

پس دقت داشته باشید که برای خرید بهترین درب ضد سرقت چینی، حتما به سراغ بهترین فروشگاه های موجود بروید.

درب ضد سرقت

درب ضدسرقت ایرانی

چند سالی هست که تولید کننده های داخلی نیز اقدام به ساخت درب های ضد سرقت کرده اند. اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم باید بگوییم که کیفیت این درب های ضد سرقت ایرانی، دست کمی از محصولات خارجی ندارد و کاملا با آن ها برابر است.

علاوه بر این، قیمت پایین تری نیز دارند و می توانید با خیالی راحت آن ها را خریداری کنید. درب های ضد سرقت ایرانی در طرح ها و رنگ های متنوعی ساخته می شوند و تنوع بی نظیری دارند.

گرچه کیفیت ساخت آن ها به پای درب های ترک نمی رسد، اما به هرحال نیاز جامعه ی ایران را پاسخگو خواهد بود و از لحاظ امنیت نیز قابل قبول است.

درب ضد سرقت ایتالیایی

تعداد محدودی درب ضد سرقت لوکس ایتالیایی نیز در بازار ایران وجود دارد که کیفیت بسیار بالایی دارند. البته نباید فراموش کنیم که قیمت این محصولات بسیار بالاست.

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که درب های ضد سرقت و درب های چوبی، تنها در کارکرد خود با هم تفاوت دارند. هیچ کس از یک درب چوبی انتظار ندارد که به طور کامل ایمنی خانه را حفظ کند. به همین دلیل است که ترکیب درب چوبی با کاربرد درب های ضد سرقت، می تواند بهترین انتخاب موجود باشد.

در نهایت باید اشاره کنیم که رستا چوب، بیش از 16 سال است که در زمینه تولید انواع درب های ضد سرقت و درب های چوبی فعالیت دارد. شما می توانید بهترین محصولات چوبی دکوراسیون داخلی را از این مجموعه تهیه کنید و از بابت کیفیت نیز آسوده خاطر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *