دستگاه پرس وکیوم درب

دستگاه وکیوم در

اگر می خواهید یکی از درب های ساختمانی را خریداری کنید، احتمالا باید اطلاعات کافی در مورد روکش درب ها داشته باشید. روکش هایی که قرار است در شرایط مختلف، مانند یک سپر مدافع عمل کنند و اجازه ندهند که ساختار داخلی درب آسیب ببیند.

اما تا به حال چیزی در مورد روش های روکش کردن درب ساختمانی شنیده اید؟ آیا می دانید پرس وکیوم درب چیست؟ دستگاهی که کار روکش کردن این درب ها را انجام می دهد، می شناسید؟

در ادامه ی این مقاله از وبسایت رستاچوب، می خواهیم در مورد همین موضوع صحبت کنیم. اگر علاقه ای به موضوع پرس وکیوم درب های ساختمانی دارید، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

پرس وکیوم درب چیست و با چه دستگاهی صورت می گیرد؟

اولین سوالی که در ذهن شکل می گیرد این است که دستگاه پرس وکیوم چیست و به چه کاری می آید؟

در مقالات قبلی رستاچوب بارها عنوان کرده ایم که روکش های چوبی درب، اهمیت زیادی دارند. چرا که مانع از نفوذ آب و…می شوند. همچنین مقاومت آن را در برابر ضربه و فشار بهتر می کنند.

اما روکش کردن درب یا دیگر وسایل چوبی، کار ساده و راحتی نیست. به عبارت دیگر، این کار باید توسط دستگاهی به نام پرس وکیوم صورت بگیرد. دستگاه پرس وکیوم برای روکش کردن چوب کاربرد دارد. به همین دلیل است که علاوه بر صنعت درب های ساختمانی، در صنایع دیگری مثل کابینت سازی، دکوراسیون و …نیز کاربرد دارد.

در صورتی که یک بار به کارگاه های تولید درب های ساختمانی سر زده باشید، احتمالا این دستگاه را هم دیده اید. گرچه کار این دستگاه به روکش کردن چوب خلاصه می شود، اما باید بدانید که از قطعات و بخش های مختلفی تولید شده است.

در واقع این دستگاه اجازه می دهد که تنوع و خلاقیت بیشتری در امر روکش کردن چوب ایجاد شود. به همین دلیل است که حضور آن در تمام کارگاه های تولید لوازم چوبی، لازم و ضروری است.

اما روکش هایی که روی چوب کشیدن می شوند، از چه جنسی هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ممکن است از روکش هایی با جنس های مختلف استفاده شود. به طور کلی، دستگاه پرس وکیوم درب از پی وی سی و یا MDF برای روکش کردن درب های ساختمانی استفاده می کند.

برای خرید انواع درب داخلی pvc کلیک کنید

چرا نصب روکش روی درب مهم است؟

بارها توضیح داده ایم که نصب روکش روی درب، اهمیت زیادی دارد چرا که می تواند منجر به مقاومت و دوام بیشتر آن شود. مثلا روکش هایی که از جنس PVC  هستند می توانند در مقابل آب و رطوبت دوام بیاورند و طول عمر آن را درب را بیشتر کنند.

به همین دلیل است که ساخت یک درب چوبی، بدون استفاده از روکش های مخصوص، بی معناست. اینجاست که دستگاه پرس وکیوم درب اهمیت ویژه تری پیدا می کند.

به طور کلی، زمانی که از دستگاه پرس وکیوم صحبت می کنیم، منظورمان نوعی از دستگاه نصب روکش است که روی دو مکانیزم اصلی عمل می کند: فشار و خلاء!

این دستگاه روکش را روی سطح درب یا دیگر لوازم چوبی فشار می دهد. سپس لایه ای از خلاء را در زیر آن ایجاد می کند تا مقاومت درب از هر لحاظ، افزایش پیدا کند.

این دستگاه ممکن است با نام های دیگری مثل پرس ممبران، دستگاه روکش پی وی سی یا حتی روکش MDF نیز در بازار وجود داشته باشد. اما به هرحال تفاوت چندانی ندارد که اسم این دستگاه چه باشد چرا که عملکرد همه شان، مشابه است:

این دستگاه با پرس و وکیوم، می تواند روکش هایی از جنس های متفاوت را روی لوازم چوبی نصب کند.معرفی انواع قطعات دستگاه پرس وکیوم

همان طور که گفتیم، دستگاه پرس وکیوم از بخش ها و اجزای مختلفی تشکیل شده که هر یک از آن ها، کاربرد خاصی دارند. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین دستگاه های پرس وکیوم پرداخته ایم:

سیستم کنترل و طراحی

شاید اگر بگوییم که مهم ترین بخش دستگاه پرس وکیوم، سیستم کنترل و طراحی است، بیراهه نگفته باشیم. به قول معروف این دستگاه مغز آن حساب می شود چرا که مشخص می کند چه نوع طراح و الگویی روی چوب باید اعمال شود. معمولا انتخاب طرح و الگوی طراحی روی چوب، توسط اپراتور صورت می گیرد.

سینی دستگاه پرس وکیوم

یکی دیگر از بخش های بسیار مهم و حساس دستگاه پرس وکیوم، سینی آن است که در فرم پایانی قطعه مشخص می شود. روی این دستگاه، المنت های برقی متعددی قرار گرفته است که ایجاد گرمای خیلی زیاد، باعث می شوند که لایه ای اضافه بدون اینکه دچار شکستگی یا شکاف شود، روی وسیله ی چوبی قرار بگیرد.

سیستم مکنده

یکی دیگر از بخش های مهم دستگاه وکیوم پرس که داخل سینی قرار است، سیستم مکنده می باشد. همان طور که از نامش نیز پیداست، این دستگاه می تواند منجر به ایجاد خلاء و مکش هوا شود. زمانی که لایه ی خارجی روی قطعه ای قرار می گیرد، باید میان هر دو لایه هیچگونه هوایی وجود نداشته باشد تا لایه به خوبی به درب یا قطعه ی دیگر بچسبد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد درب پلی وود

سیستم حرارتی

کاملا مشخص است که این سیستم قرار است چه کاری انجام دهد. سیستم حرارتی از المنت های برقی و الکتریکی استفاده می کند تا سینی گرم شود. در نهایت هم این گرما منجر به چسبیدن لایه می شود و کیفیت بالای این چسبندگی را تضمین می کند.

سیستم ضد چروک

یکی از مهم ترین اقداماتی که هنگام استفاده روکش کردن درب های چوبی باید مورد توجه قرار بگیرد، صاف و یکدست شدن روکش است. به همین دلیل است که از دستگاهی به نام سیستم ضد چروک در پرس وکیوم درب استفاده می شود تا به هنگام چسبیدن لایه، مانع از چروک شدن آن گردد.

دستگاه pvc

عملکرد دستگاه پرس وکیوم چگونه است؟

حالا که با بخش های مختلف این دستگاه آشنا شدید، شاید لازم باشد با نحوه ی کار کردن دستگاه پرس وکیوم نیز آشنا شوید. همان طور که گفتیم مکانیزم عمل پرس وکیوم درب بر فشار و خلاء است. به همین دلیل است که هر یک از اجزایی که در این دستگاه به کار رفته اند، یکی از همین دو کار را انجام می دهند.

بخش کنترل این دستگاه توسط اپراتور کار می کند. همچنین انتخاب طرح و الگوی چاپ شده نیز توسط اپراتور صورت می گیرد. به همین دلیل است که اپراتور باید شرایط را برای ایجاد خلاء و حرارت روی روکش فراهم آورد.

در نهایت، دستگاه اقدام به روکش کردن درب یا دیگر قطعات چوبی خواهد کرد.

زمانی که این دستگاه روشن می شود، المنت های برقی سینی داغ می شوند و تمام آن قطعه را گرم می کنند.

بعد از این مرحله، نوبت به دستگاه مکنده می رسد تا خلاء مورد نیاز برای روکش کردن را فراهم کند. در صورتی که مونور مکنده و المنت ها بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند، محصول نهایی بسیار باکیفیت و مرغوب خواهد شد.

اگر گاهی مواقع، درب هایی می بینید که به نظر روکش مرغوبی ندارند و ظاهرشان چندان دلچسب نیست، شاید به دلیل استفاده از دستگاه های پرس وکیوم غیرمرغوب باشد. گاهی هم اختلال در میزان حرارت و مکش دستگاه، باعث می شود که کیفیت نهایی کار جالب از آب در نیاید.

علاوه بر تمام بخش هایی که در بالای این متن ذکر کردیم، دستگاه پرس وکیوم درب مجهز به نوعی هد عایق شده است. این هدها اجازه نمی دهند که حرارت ایجاد شده توسط المنت ها به بیرون از دستگاه منتقل شوند. جنس این هدها نیز بسته به نوع دستگاه ممکن است مختلف باشد.

در کف دستگاه نیز روزنه هایی وجود دارد که عمل مکش را انجام می دهند. البته فراموش نکنید که دستگاه های وکیوم پرس درب تنوع زیادی دارند. در نتیجه ممکن است این روزنه ها در جاهای مختلفی از این دستگاه قرار داده شده باشند.

مشاهده کنید:‌ همه چیز درباره چوب و روکش راش

انواع پرس وکیوم و کاربردهای آن

همان طور که بارها در طول این مطلب اشاره کردیم، دستگاه های پرس وکیوم، انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها، کاربردهای متفاوتی می توانند داشته باشند.

فرق و تفاوت این دستگاه ها ممکن است از لحاظ کاربرد، نوع سینی قرار داده شده در دستگاه، تعداد سینی ها و…باشد.

مثلا ممکن است در یک دستگاه از سینی های مختلفی مثل سینی ریلی، آسانسوری یا صندوقی استفاده شود.

دستگاه پرس وکیوم آسانسوری

یکی از محبوب ترین و رایج ترین دستگاه های پرس وکیوم، دستگاه پرس وکیوم آسانسوری است که مثل اسمش، حرکت آن مثل آسانسور می باشد. به این معنی که فقط در جهت های بالا و پایین حرکت می کند.

محفظه و درب این دستگاه وظیفه ی کنترل فشار و حرارت دستگاه در زمان کار را مشخص می کند. بعد از این که دستگاه آغاز به کا رمی کند، درب آن نیم متر بالا می رود و روکش را وکیوم می کند.

دستگاه پرس وکیوم صندوقی

نوع دیگری از دستگاه های پرس وکیوم در بازار موجود است که به نام دستگاه پرس وکیوم صندوقی می شناسند. عملکرد این دستگاه مثل درب صندوق است. زمانی که درب آن را باز می کنید، عملیات وکیوم را آغاز می کند.

جالب این جاست که دستگاه پرس وکیوم صندوقی را با نام صدفی نیز می شناسند. در میان انواع دستگاه های پرس وکیوم، این نوع صدقی محبوبیت و رواج بیشتری دارد. چرا که کاربردهای آن متنوع تر است.

بیشتر بخوانید:‌ مزایا و معایب درب های pvc

پرس وکیوم واگنی

پرس وکیوم های واگنی نیز کاربردهای مختلفی دارند. اما مهم ترین ویژگی شان این است که دارای 2 الی 3 سینی می باشند. به همین دلیل است که مزیت بزرگی دارند: زمانی که دستگاه آغاز به کار می کند، می توان از سینی های دیگر استفاده کرد و درونشان را پر از قطعات چوبی ای که باید پرس شوند. به این ترتیب سرعت کار بسیار بالا می رود و می توان محصولات بیشتری تولید کرد.

برای کارگاه هایی که اقدام به تولید انبوه درب های ساختمانی می کنند، این نوع دستگاه های پرس وکیوم، می تواند بهترین گزینه ی موجود باشد. به خصوص با توجه به این که سرعت تولید اهمیت زیادی دارد.

دستگاه پرس وکیوم خودکار

به طور کلی، دستگاه های پرس وکیوم به دو دسته ی خودکار و نیمه خودکار تقسسیم می شوند. دستگاه های پرس وکیوم خودکار بدون دخالت دست و نیروی انسانی کار می کنند. به همین دلیل است که خطای انسانی در محصولات این دستگاه ها وجود نخواهد داشت و معمولا مرغوبیت بیشتری دارند.

همچنین سرعت کار را بالاتر می برند. البته باید بدانید که محصولاتی که با دستگاه پرس وکیوم خودکار ساخته می شوند، معمولاً گران تر هستند.

دستگاه پرس وکیوم نیمه خودکار

این نوع از دستگاه ها، با دخالت دست انسانی اقدام به روکش کردن درب های ساختمانی می کنند. به همین دلیل ممکن است که ظرافت و دقت کافی نداشته باشند.

دستگاه پرس وکیوم

قیمت دستگاه پرس وکیوم

یکی از سوالاتی که در خصوص دستگاه پرس وکیوم درب پرسیده می شود، این است که چه قیمتی دارند؟

همان طور که گفتیم تنوع این دستگاه ها در بازار بی نظیر است. انواع و اقسام آن ها با کاربردهای مختلف را می توانید تهیه کنید. به طور کلی، فاکتورهای زیر در تعیین قیمت دستگاه پرس وکیوم موثر هستند:

  • برند و کشور سازنده ی دستگاه پرس وکیوم
  • خودکار یا نیمه خودکار بودن آن
  • تعداد سینی های دستگاه
  • کیفیت حرارت و فشار ایجاد شده توسط دستگاه
  • ظرفیت سینی های دستگاه

به طور کلی، یکی از مرغوب ترین دستگاه های پرس وکیوم درب که در بازار ایران وجود دارد، توسط کشور آلمان ساخته شده است.

تمام تولیدات فروشگاه رستاچوب، توسط بهترین دستگاه پرس وکیوم درب روکش شده اند. بنابراین می توانید از این بابت آسوده خاطر باشید. در ضمن شما می توانید انواع درب های ساختمانی با روکش های وکیوم شده را از منوی فروشگاه خریداری نمایید. جهت استعلام قیمت ها می توانید به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

سخن پایانی

در نهایت باید یک بار دیگر عنوان کنیم که دستگاه پرس وکیوم درب، هرچقدر که مرغوب تر و بهتر باشد، احتمالا درب های باکیفیت تری تحویل می دهد. در نتیجه زمانی که می خواهید اقدام به خرید درب های ساختمانی بکنید، حتما در خصوص دستگاه پرس وکیومی که برای روکش شدن درب استفاده شده، پرس و جو کنید.

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. کارشناسان رستاچوب، آماده ی پاسخ گویی به تمام سوالات شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *