انواع دستگیره در ضدسرقت و نحوه‌ی نصب آن

دستگیره درب پلاک

در خانه ای که از درب های ضد سرقت به عنوان درب ورودی خانه استفاده می شود، می توان شب را آسوده و راحت خوابید. اما یکی از اصلی ترین بخش های درب ضد سرقت که نقشی حیاتی در ایمنی آن ایفاء می کند و علاوه بر این، زیبایی آن را نیز دوچندان می کند، دستگیره درب است.

به همین دلیل در این مقاله از وبسایت رستاچوب می خواهیم در مورد انواع دستگیره درب ضدسرقت و نحوه ی نصب آن صحبت کنیم و بگوییم که چگونه انجام می شود. اگر این موضوع برایتان جالب است، توصیه می کنیم تا انتهای این متن ما را همراهی کنید.

انواع دستگیره درب ضد سرقت

همان طور که می دانید، دستگیره های درب تنوع زیادی دارند. احتمالا در هر خانه ای، می توانید نوع خاصی از آن ها را ببینید. شاید به نظر بیاید که دستگیره های درب ضد سرقت، چندان به چشم نمی آیند اما با انتخاب درستی یک از انواع دستگیره درب ضدسرقت، می توانید زیبایی درب خودتان را افزایش دهید. اما با این مقدمه می خواهیم به سراغ معرفی انواع درب ضد سرقت برویم:

دستگیره درب ضد سرقت ترک

در بازار ایران، هیچ یک از کالاهای موجود، به اندازه ی درب های ضد سرقت ترک اعتبار ندارند. این اعتبار از کیفیت بالای درب ها و همچنین یراق آلات آن ها می آید. یکی از این یراق آلات، دستگیره های درب ضد سرقت است که کیفیت خیلی خوبی دارند. در برابر ضربه و فشار مقاومت می کنند. دو برند بسیار معروف ترک به نام کاله و داف در بازار ایران وجود دارند. کیفیت هر دو برند بسیار بالاست و از لحاظ ایمنی، کارکرد بسیار خوبی دارند. بنابراین اگر کیفیت و دوام برایتان مهم است، می توانید به سراغ دستگیره های ترک داف و کاله بروید.

در ضمن باید بدانید که این دستگیره ها، زیبایی خاصی دارند و در انواع استیل و فلزی عرضه می شوند.

مشاهده کنید: نحوه تعویض مغزی قفل

دستگیره درب ضد سرقت ایرانی

شاید باورش سخت و دشوار باشد اما کیفیت دستگیره های درب ضد سرقت ایرانی، دست کمی از کالاهای ترک ندارد. گرچه شاید آن کارایی و ایمنی را نداشته باشند اما در نوع خود، حرف های زیادی برای گفتن دارند و می توانند به طور کامل، ایمنی خانه را حفظ کنند. در ضمن قیمت دستگیره های ایرانی درب ضد سرقت، ارزان تر است و به همین دلیل، صرفه ی اقتصادی بیشتری دارد.

طرح و ساختار این دستگیره های درب ضد سرقت نیز زیبایی خاصی دارند و می توانند جلوه ی درب را بیشتر کنند. بنابراین اگر به دنبال یک گزینه ی ارزان قیمت با کارایی مناسب و ظاهری زیبا هستید، حتما به سراغ دستگیره های درب ضد سرقت ایرانی بروید.

دستگیره درب ضد سرقت ثابت

باید بدانید که به طور کلی، دستگیره های درب ضد سرقت از دو نوع ثابت و دو تکه هستند. دستگیره های ثابت، غالب مواقع برای ورودی مجتمع های ساختمانی استفاده می شوند و به عنوان درب اصلی سازه به کار می آیند. ساختار این دستگیره های ثابت به شکل دو پیچ است. به این معنی که از سمت داخل، با پیچ روی درب ثابت می شود و از سمت بیرون، نمی توان آن را باز کرد. بیشتر طرح و شکل این دستگیره ها کلاسیک هستند و برای خانه هایی که سبک مجلل و سلطنتی دارند، مناسب تر است.

دستگیره در ضدسرقت

دستگیره های دو تکه

نوع دیگری از دستگیره های درب ضد سرقت وجود دارد که به شکل دو تکه می باشند. به این معنی که دسته و قفل، به صورت جداگانه روی درب نصب می شوند. در بیشتر مواقع، دستگیره هایی که از سمت بیرون نصب می شوند ثابت هستند و دستگیره ی سمت داخل نیز با زبانه ی قفل در ارتباط است. مزیت بزرگ این دستگیره ها اینجاست که می توان آن را روی درب های مختلف نصب کرد. زیبایی این نوع دستگیره ها نیز منحصر به فرد است و می توانند در دکوراسیون داخلی خانه، نقش مهمی داشته باشند.

دستگیره درب ضد سرقت توپی

یکی از انواع دستگیره های ثابت، همین دستگیره های توپی هستند. همان طور که از نامشان نیز پیداست، شکل و ظاهرشان شبیه به نوعی توپ است و به شکل ثابت ساخته می شوند. بیشتر مواقع از این دستگیره ها برای خانه های مدرن و مینیمال استفاده میشود. البته باید بدانید که اصلی ترین ویژگی این دستگیره ها، این است که به شکل تزئینی به کار می روند و تداخلی با کار قفل درب ندارند. جنس این دستگیره ها نیز معمولا از سرامیک، فلز یا شیشه است. روکش های چوبی این دستگیره ها نیز می توانند زیبایی آن را بیشتر کنند.

دستگیره درب ضد سرقت الکترونیکی

در حال حاضر، نسل جدیدی از دستگیره های مدرن به بازار آمده اند که عملکردی هوشمندانه دارند و به شکل الکترونیکی کار می کنند. طبیعی هم هست، با وجود مدرن سازی منازل و هوشمند کردن سیستم های مختلف خانه، دستگیره های درب هم به تدریج باید به این سمت و سو می رفتند. این دستگیره های درب معمولا از یک کارت یا اثر انگشت یا حتی کُد، برای باز شدن استفاده می کنند. به همین دلیل ضریب امنیت خیلی بالایی دارند. حتی گاهی ممکن است که نسبت به صوت و تصویر حساس باشند و به نوعی طراحی شده باشند که تنها با شنیدن صدا یا دیدن تصور صاحب خانه، باز شوند. این دستگیره ها به نحوی تنظیم شده اند که با ورود مجدد کُد اشتباه، ضریب امنیتی آن ها بیشتر می شود. به همین دلیل، عملا ورود غیرمجاز غیرممکن خواهد بود.

دستگیره درب روزت

یکی دیگر از دستگیره های دو تکه ای که در بازار عرضه می شود، دستگیره های روزت برای درب ضد سرقت است. این دستگیره ها به نحوی هستند که دسته و قفل به کل جداگانه روی درب نصب می شوند و شمایلی مدرن دارند. می توان آن ها را روی درب های مختلف نصب کرد. اما بهترین مکان برای نصب این درب ها، در محیط هایی است که سبک مدرن و مینیمال دارند.

جهت مشاهده و خرید انواع درب ضدسرقت کلیک کنید

دستگیره درب ضد سرقت پلاک

اگر بخواهیم به یکی از رایج ترین و البته قدیمی ترین دستگیره های درب ضد سرقت اشاره کنیم، باید از دستگیره های درب ضد سرقت پلاک نام ببریم که مدت هاست در بازار وجود دارند و هنوز هم به عنوان پر فروش ترین محصول به کار می آیند. البته نوع جدید این دستگیره ها، ظاهری متفاوت و زیباتر پیدا کرده است. علاوه بر این، رنگ بندی این دستگیره ها نیز به نحوی است که می توانید آن را روی درب های مختلفی نصب کنید و از بابت هارمونی خیالتان آسوده باشد.

دستگیره سلطنتی درب ضد سرقت

حتما شما هم خانه هایی را دیده اید که در آن از مبلمان سلطنتی و از المان های لوکس و مجلل استفاده شده است. در چنین خانه هایی طبیعی است که از دستگیره هایی استفاده شود که طراحی خاصی دارند و حس و حال سلطنتی بودن را القاء می کنند. در واقع هر یک از دستگیره های بالا می توانند طراحی سلطنتی داشته باشند و یک نوع دستگیره ی جداگانه محسوب نمی شود. عموما از این دستگیره ها به عنوان درب ورودی خانه استفاده می شود. جایی که حسابی در چشم خواهد بود.

جنس دستگیره درب

یکی دیگر از فاکتورهایی که برای دسته بندی دستگیره های درب ضد سرقت به کار می رود، جنس آن هاست. مثلا در حال حاضر، بازار ایران شامل دستگیره های استیل، فلزی، برنجی و … است. همچنین رنگ بندی آن ها نیز مورد توجه می باشد. مثلا رنگ رُز گلد، مشکی، نقره ای و … از محبوب ترین رنگ های موجود در بازار دستگیره های درب ضد سرقت است.

دستگیره در داخلی

نحوه نصب دستگیره درب ضد سرقت

حالا که با انواع دستگیره درب ضد سرقت آشنا شدید، می خواهیم به سراغ نحوه ی نصب آن ها برویم و به شما بگوییم که به طور کلی، چگونه می توان آن ها را نصب کرد.

در صورتی که نیاز به تعویض دستگیره درب ضد سرقت یا نصب آن هستید، اقدامات زیر را انجام بدهید:

پیچ های دستگیره درب را باز کنید

در گام اول باید پیچ هایی که روی دستگیره ی قدیمی وجود دارند را باز کنید. این پیچ ها را در جهت پادساعت گرد، بچرخانید تا باز شوند.

پیچ های مخفی دستگیره را باز کنید

گاهی مواقع ممکن است برخی از پیچ ها پنهان باشند و به سادگی نتوانید آن را ببینید. برای باز کردن این پیچ ها، باید از یک وسیله ی نوک تیز مثل چاقو استفاده کنید. ابتدا چاقو را وارد قفل کنید و آن را دقیقا روی سوراخی که در میله ی دستگیره وجود دارد، قرار بدهید. اگر سوراخ گرد بود، با استفاده از یک میخ، آن را از دستگیره جدا کنید. اگر هم امکان استفاده از میخ وجود نداشت، از یک پیچ گوشتی تخت استفاده کنید.

همچنین مشاهده کنید: انواع لولای درب ورودی ساختمان

دستگیره درب را جدا کنید

بعد از باز کردن تمام پیچ های موجود در درب، باید به سراغ جدا کردن دستگیره های درب شوید تا پیچ های غیرقابل مشاهده، دیده شوند. اگر متوجه شدید که با وجود باز کردن پیچ ها، هنوز هم دستگیره از درب جدا نمی شود، می توانید از یک چاقوی نازک برای جدا کردن صفحه ی دستگیره استفاده کنید. یا این که بالا و پایین دستگیره را بگیرید و آن را در جهت خلاف عقربه ساعت بپیچانید تا کاملا باز شود.

قفل درب را باز کنید

با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ هایی که روی قفل هستند را در جهت پادساعت گرد بچرخانید تا باز شوند. بعد از انجام این کار، قفل به سادگی از جای خود خارج می شود. در صورتی که تمامی مراحل بالا را با دقت انجام داده باشید، قفب دستگیره درب ضد سرقت، راحت باز می شود. اما اگر هم باز نشد، از چاقو و پیچ گوشتی استفاده کنید. حالا همه چیز آماده است تا دستگیره ی جدید را روی درب ضد سرقت نصب کنید.

صفحه قفل را در جای خود نصب کنید

خیلی آهسته و با دقت، صفحه ی قفل را در داخل درب تعبیه کنید. برای انجام این کار، از زور و فشار استفاده نکنید چرا که امکان خرابی قفل وجود دارد. باید بدانید که سطح قفل ها به شکل صاف و مورب هستند! دقت داشته باشید که بخش صاف آن باید به سمت داخل خانه و بخش مورب آن، به سمت خارج از خانه باشد تا خیلی راحت بتوان درب را قفل کرد.

صفحه قفل را پیچ کنید

بعد از جای دادن قفل در جای دقیق خود، وقت آن رسیده که با پیچ گوشتی، پیچ های قفل را محکم کنید تا به طور کامل، روی درب محکم شود.

دستگیره درب ضد سرقت را نصب کنید

زمانی که می خواهید دستگیره را نصب کنید، باید حواستان به سه تا میله باشد که در داخل دستگیره هستند. باید این میله ها را روی قفل قرار بدهید و سپس تمام پیچ ها را محکم کنید تا درب به راحتی باز و بسته شود.

دستگیره درب ضدسرقت

درب را باز و بسته کنید

زمانی که تمام این مراحل را انجام دادید، نوبت به آزمایش و امتحان دستگیره می رسد. اندکی دستگیره را فشار بدهید تا میله روی سوراخ دستگیره داخلی قرار بگیرد. در گام بعد باید چند بار دستگیره را چپ و راست کنید تا مطمئن شوید که درب قفل ده است. فراموش نکنید که برای نصب دستگیره درب ضد سرقت، باید دستی به آچار داشته باشید و از مسائل فنی آگاهی کافی داشته باشید. در غیر این صورت توصیه می کنیم که از کمک یک متخصص بهره مند شوید.

نتیجه گیری

اگر می خواهید که درب ضد سرقت شما کارکرد درستی داشته باشد، حتما باید به انتخاب یک دستگیره ی با کیفیت توجه داشته باشید. این دستگیره ها می توانند ایمنی درب را چند برابر کنند و از ورود غیرمجاز جلوگیری به عمل آورند.

برای خرید انواع دستگیره درب ضد سرقت، می توانید به وبسایت رستاچوب مراجعه کنید. سال هاست که مجموعه ی بزرگ رستاچوب در زمینه فروش درب های ساختمانی فعالیت دارد و یکی از بهترین گزینه های موجود برای خرید به حساب می آید. قیمت به صرفه، ارسال سریع، خدمات پس از فروش و کیفیت بالای درب ها، از اصلی ترین ویژگی های رستاچوب است و آن را متمایز می کند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، به منوی محصولات وبسایت رستاچوب مراجعه کنید یا سوالات خود را با کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *