قفل پستچی

قفل پستچی

امنیت هر دربی، به قفل هایی است که روی آن استفاده می شود. در صورتی که یک درب ساختمانی از قفل های مرغوب و استانداردی استفاده نکند، اصلا قادر نیست که لحظه ای در برابر ورود غیرمجاز مقاومت داشته باشد. در این میان دیگر فرقی نخواهد کرد که درب مربوطه، ضد سرقت باشد یا خیر!

در این مقاله از وبسایت رستاچوب، می خواهیم در مورد یکی از قفل های بسیار مرغوب و رایج درب های ساختمانی صحبت کنیم. قفل پستچی از جمله رایج ترین قفل هایی است که به کار می رود و خیلی زود توانسته محبوبیت فراوانی پیدا کند.

در صورتی که می خواهید اقدام به خرید قفل درب ضد سرقت بکنید، توصیه می کنیم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

قفل پستچی چیست؟

وقتی که صحبت از قفل های پستچی می کنیم، منظورمان چیست؟ در واقع این نوع قفل ها، نوع پیشرفته ای از قفل های زنجیری هستند که زیر قفل اصلی نصب می شوند. قفل پستچی دارای یک سوئیچ است که امکان باز و بسته کردن سریع قفل را مهیا می سازد.

معمولا قفل های پستچی را به عنوان قفل مازاد به کار می برند. به این معنی که گرچه قفل اصلی نیست، اما برای افزایش ضریب ایمنی درب، لازم و ضروری می باشد. به همین دلیل است که امروزه بیشتر درب های ضد سرقت مرغوب و با کیفیت از قفل پستچی نیز استفاده می کنند.

نکته ی بسیار حائز اهمیتی که باید به آن بپردازیم، درب های ضد سرقت هستند. این درب ها را برای مکان های مختلف به کار می برند تا ایمنی محیط را افزایش دهند. به طور کلی، گرچه درب های ضد سرقت بخش مهمی از ایمنی خانه به حساب می آیند اما بدون داشتن تجهیزات مختلف، مثل همین قفل پستچی نمی توان انتظار چندان زیادی از درب های ضد سرقت داشت.

مشاهده کنید: قفل گاو صندوقی درب ضدسرقت

علت نام گذاری قفل پستچی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا نام این قفل ها را قفل پستچی گذاشته اند! اصلی ترین دلیل این نام گذاری، این است که قفل های پستچی اجازه نمی دهند که درب به طور کامل باز شود. در واقع این قفل ها اجازه می دهند که تنها حدود 10 سانتی متر باز شود.

در واقع، این 10 سانتی متر برای عبور بسته های پستی کافی بود و به همین دلیل به قفل پستچی معروف شدند. قفل های پستچی همان قفل های زنجیری هستند که با اندکی تغییر، محصول جدیدی را پدید آوردند.

تجهیزات مختلف درب ضد سرقت

زمانی که از تجهیزات درب ضد سرقت صحبت می کنیم، منظورمان هر آن چیزی است که در نهایت به افزایش ضریب ایمنی درب کمک می کند. ممکن است این تجهیزات شامل چهارچوب مقاوم و مستحکم باشد، یا حتی به یک زنجیر کوچک پشت درب خلاصه شود.

به طور کلی، تجهیزاتی که در نهایت منجر به افزایش ضریب ایمنی درب ضد سرقت می شوند، شامل موارد زیر است:

 • استفاده از یک ورق فولادی در ساختار داخلی درب ضد سرقت( این ورقه ی فولادی در لایه های میانی درب قرار داده می شود)
 • به کار بردن چهارچوب های مقاوم و مستحکم که هرکدام دارای ضخامتی برابر با 1.5 میلی متر هستند. ضخامت چهارچوب ها باعث می شود که سنگینی درب، آسیبی به چهارچوب وارد نکند.
 • استفاده از انواع قفل های ایمنی مثل: قفل های هوشمند، قفل پستچی، قفل مرکزی و چنگکی
 • نصب بهترین یراق آلات درب های ساختمانی مثل دستگیره های بادوام و مدرن، چشمی، درکوب و ..
 • استفاده از بهترین روکش های چوب که زیبایی درب را افزایش می دهند. علاوه بر این، از نفوذ عوامل خارجی به داخل درب نیز جلوگیری به عمل می آورند.
 • به کار بردن بهترین عایق های حرارتی و صوتی جهت جلوگیری از اتلاف انرژی

به طور کلی، باید عنوان کنیم که درب های ضد سرقت، از تجهیزات و وسایل زیادی استفاده می کنند تا بهترین کیفیت ممکن را ارائه کنند. در این میان قفل های پستچی، از جمله تجهیزات ضروری و مهم است که حتما باید در ساختار درب ضد سرقت به کار برده شود.

در ادامه بیشتر با این نوع قفل ها آشنا می شویم. همچنان به اسکرول کردن این متن ادامه دهید.

قفل پستچی برای درب های ضد سرقت

همان طور که اشاره کردیم از این قفل ها برای درب ضد سرقت استفاده می شود. در واقع، قفل های پستچی علاوه بر این که ایمنی و امنیت درب ضد سرقت را بیشتر می کنند، زیبایی بیشتری نیز به آن می بخشند.

البته فراموش نکنید که قفل پستچی، معمولا به سفارش مشتری روی درب ضد سرقت نصب می شود و به عنوان گزینه ای مضاعف محسوب می شود. هرچقدر که استفاده از این تجهیزات ایمنی روی درب ضد سرقت بیشتر شود، احتمال ورود غیرمجاز به داخل ساختمان نیز کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:‌ ترفندهای بیرون آوردن کلید شکسته از قفل

انواع قفل های پستچی

گفتیم که این قفل ها، در کنار قفل اصلی قرار می گیرند تا ایمنی درب را بیشتر کنند. از آن جایی که سارقین خیلی زود می توانند روش های دور زدن قفل ها و ایمنی های مختلف را فرا بگیرند، لازم است که از تکنولوژی های جدیدی مثل قفل پستچی استفاده شود.

در ادامه به برخی از مهم ترین قفل های پستچی موجود در بازار اشاره کرده ایم:

قفل های پازلی

یکی از جالب ترین قفل های پستچی موجود در بازار، قفل های پازلی هستند. در واقع این قفل ها با الهام از پازل ساخته شده اند. در واقع برای اینکه قفل پازلی پستچی باز شود، باید یک معما که به صورت مارپیچ طراحی شده بود، حل می شد. گرچه به نظر می آید که چنین قفلی کارایی خیلی زیادی داشته باشد، اما به هرحال باز کردن درب ضد سرقتی که مجهز به این قفل بود، کار چندان سخت و پیچیده ای نبود.

تنها حسن این قفل های پستچی، این بود که زمان زیادی از سارقین می برد. در این میان، عیب اصلی شان این بود که صاحب خانه برای خروج از منزل خود باید زمان زیادی را صرف این قفل می کرد. به همین دلیل بود که خیلی زود از دور خارج شدند و محبوبیت چندان زیادی پیدا نکردند.

قفل پستچی جدید

این قفل ها که به نام قفل پستچی جدید در بازار شناخته می شوند، شکل و ظاهرشان شبیه به مدل های قدیمی است. اما از آن جایی که در پایین قفل اصلی قرار می گیرند، کار را برای سارق سخت می کنند. در واقع از آن جایی که باز کردن این قفل از بیرون خانه، کار بسیار سخت و پیچیده ای است، بیشتر سارقین به سراغ خانه هایی که چنین قفلی دارند، نمی روند.

از اصلی ترین مزایای استفاده از قفل پستچی جدید این بود که با چرخش سوئیچ از سمن داخل، ساکنان منزل می توانند به راحتی درب را قفل کنند. اما امکان باز کردن آن از بیرون خانه به هیچ وجه وجود ندارد.

این قفل ها نیز مجهز به نوعی سوئیچ از داخل هستند که امکان خروج سریع از منزل را فراهم می آورد.

قفل پستچی درب

نصب قفل پستچی روی درب ضد سرقت

سوال دیگری که در مورد قفل های پستچی ممکن است مطرح شود، نحوه ی نصبشان است. این قفل ها خیلی ساده ور احت روی بخش داخلی درب ضد سرقت و زیر قفل اصلی نصب می شوند.

نحوه ی استفاده ی صحیح از این قفل نیز به گونه ای است که بعد از شنیدن صدای زنگ، کافیست که سوئیچ این قفل را بچرخانید. در این شرایط، درب فقط تا 10 سانتی متر باز خواهد شد. این موضوع به افزایش ایمنی ساکنین منزل کمک می کند.

به طور کلی باید اشاره کنیم که می توان قفل های پستچی را روی درب های مختلفی نصب کرد. اما اصلی ترین دربی که از نصب قفل های پستچی بهره مند می شود، درب ضد سرقت است.

البته فراموش نکنید که درب های مورد نظر که می خواهند از قفل پستچی استفاده کنند باید استحکام و مقاومت بالایی داشته باشند. به این معنی که متریال خوبی در ساخت این درب ها به کار رفته باشد.

در صورتی که درب مورد نظر، کیفیت ساخت بالایی نداشته باشد و متریال بدنه ی آن، ضعیف و بی کیفیت باشند، استفاده از قفل پستچی به کار نمی آید و هزینه ی اضافه خواهد بود. در چنین شرایطی کافیست که سارق کمی فشار به قسمت زبانه ی قفل وارد کند تا از قید جدا شده و باز شود.

البته در کنار استفاده از انواع قفل های پستچی، باید ویژگی های ایمنی دیگری را نیز در نظر داشته باشید. مثلا:

 • می توانید از قفل و زبانه های مخصوص استفاده کنید
 • از درب های ضد دیلم استفاده نمایید
 • ضخامت ورقه ی فلزی داخل ساختار درب را افزایش دهید
 • یراق آلات باکیفیت و مرغوبی را به کار ببرید.

هر یک از این ویژگی ها می تواند شما را یک گام به ایمنی بیشتر نزدیک کند! بنابراین همواره به سراغ بهترین محصولات و بالاترین کیفیت ها بروید.

همچنین مشاهده کنید: مراحل نصب قفل درب ضد سرقت

دیگر قفل های درب ضد سرقت

در کنار قفل پستچی درب ضد سرقت، بد نیست که از قفل های دیگری نیز استفاده کنید که می توانند به امنیت درب کمک کنند. این قفل ها شامل موارد زیر هستند:

قفل چنگکی

یکی از بهترین و معروف ترین قفل های موجود در بازار، قفل چنگکی هستند. اگر نگاهی دقیق به قفل های چنگکی بندازیم، متوجه می شویم که دارای چند زبانه ی مختلف هستند که در قسمت چهارچوب قرار گرفته است. به همین دلیل ایمنی و امنیت بی نظیری را برای درب ضد سرقت به همراه می آورد.

البته فراموش نکنید که قفل چنگکی نیز مانند قفل پستچی به عنوان قفل اصلی به کار نمی رود. بلکه نوعی ایمنی مضاعف برای درب ضد سرقت به همراه می آورد. این قفل ها علاوه بر افزایش ضریب امنیت درب، زیبایی منحصر به فردی برای درب ضد سرقت، ایجاد می کنند.

بنابراین استفاده از قفل های چنگکی کاملا توصیه می شود.

قفل زنجیری درب ضد سرقت

حتما شما هم تا به حال قفل های زنجیری را دیده اید. قفل هایی که نسل قبلی قفل های پستچی محسوب می شدند. این قفل ها در واقع نوعی زنجیر فلزی بودند که از داخل خانه، روی درب قرار می گرفتند. زمانی که زنگ درب به صدا در می آمد، صاحب خانه می توانست زنجیر را در محفظه ی خود قرار داده و سپس درب را باز کند.

در این شرایط، درب تنها چند سانتی متر باز می شد و امکان دیدن داخل خانه برای فرد پشت درب، مهیا نبود. در ضمن از آن جایی که درب تنها به اندازه ی چند سانتی متر باز می شد، افراد نمی توانستند به زور وارد خانه شوند. در نتیجه، امکان سرقت و زورگیری نیز به صفر می رسید.

امروزه قفل های پستچی که نسل جدید قفل های زنجیری هستند، از تکنولوژی های پیشرفته تری برای این منظور استفاده می کنند. بنابراین استفاده از آن ها نیز توصیه می شود.

قفل زنجیری درب

قیمت انواع قفل پستچی

در بالای همین متن اشاره کردیم که ممکن است قفل های پستچی انواع و اقسام مختلفی داشته باشند. در ضمن هر یک از این قفل ها از متریال مختلفی برای ساخته شدن استفاده می کنند.

به همین دلیل است که به صراحت نمی توان گفت که قیمت قفل پستچی چقدر است! به طور کلی، فاکتورهای زیر در تعیین قیمت انواع قفل های پستچی موثر هستند:

 • برند سازنده ی قفل
 • کشور سازنده ی قفل های پستچی
 • متریال به کار رفته در قفل

فراموش نکنید که قفل های پستچی به عنوان آپشن های جداگانه ی درب ضد سرقت محسوب می شوند. بنابراین برای نصب آن ها روی درب ضد سرقت، باید هزینه ی جداگانه ای پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: نصب درب ضد سرقت بدون تخریب

رستاچوب، یکی از بهترین مراکز فروش انواع درب های ضد سرقت است. این فروشگاه آنلاین که از 16 سال پیش، مشغول فعالیت می باشد، می تواند بهترین انتخاب شما برای خرید انواع درب های ساختمانی با بهترین تجهیزات و یراق آلات باشد.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به منوی محصولات رستا چوب مراجعه کنید یا با کارشناسان ما در تماس باشید.

سخن آخر

در نهایت باید عنوان کنیم که قفل پستچی می تواند تا حد زیادی ایمنی محیط را افزایش دهد. فراموش نکنید که درب ضد سرقت به تنهایی نمی تواند امنیت را تامین کند. باید تا جایی که امکان پذیر است از تجهیزات اضافه و یراق آلات باکیفیت استفاده شود تا به طور کامل ایمنی خانه و محیط تامین شود.

این روزها که سارقین از روش های مختلفی برای ورود غیرمجاز به داخل محیط استفاده می کنند، استفاده از تجهیزات ایمنی و امنیتی مثل قفل پستچی، بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *