نحوه ی تمیز و براق کردن درب ضدسرقت

تمیز کردن درب

زمانی که نوبت به تمیزکاری و گردگیری می رسد، خیلی از ما حیران میمانیم که چگونه می توان وسایل مختلف را تمیز کرد بدون این که به خود آن وسیله آسیبی وارد کنیم؟

اما در مورد نحوه ی تمیز و براق کردن درب های ضدسرقت ماجرا فرق می کند. درب های ضد سرقت گرچه وسایلی مقاوم و ایمن هستند که از ورود غیرمجاز به داخل خانه جلوگیری می کنند اما به هرحال، تمیزکاری آن ها باید مورد توجه باشد. در غیر این صورت ممکن است که اختلالی جدی در عملکرد آن ها به وجود بیاید.

اگر در شهری زندگی می کنید که مدام گرد و غبار می آید یا این که محیط زندگی تان به نحوی است که در معرض آلودگی های مختلف، قرار گرفته اید بهتر است بحث تمیز و براق کردن درب های ضدسرقت را جدی بگیرید.

در این مقاله از وبسایت رستاچوب، می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و چند ترفند ساده اما بسیار کاربردی به شما آموزش بدهیم تا به سادگی بتوانید درب ضد سرقت خودتان را تمیز کنید. اگر این موضوع برایتان جالب است و یا به دنبال راهکاری برای تمیز کردن سریع درب ضد سرقت می گردید، ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

تمیز کردن درب ضد سرقت

به هرحال، درب های ضدسرقت هم از گزند آلودگی در امان نیستند. روزانه در معرض گرد و غبار قرار می گیرند. همچنین ابزار و یراق آلات آن ها مثل دستگیره هم مدام با دست افراد در تماس است و به همین دلیل آلوده می شود. بنابراین باید به فکر روش هایی برای تمیز کردن آن باشید.

از آن جایی که درب ضد سرقت، از متریال خاصی استفاده می کند، ممکن است هر شوینده ای به آن نخورد و خرابش کند.

قبل از هر چیزی باید به نوع درب توجه کنید و سپس اقدام به تمیز کردن آن بکنید.

نکاتی به هنگام تمیز کردن درب ضد سرقت

قبل از اینکه بخواهید دستمال و شوینده بردارید و به جان لکه های درب ضد سرقت بیفتید، توصیه می کنیم نکات و دستورالعمل های زیر را به خاطر داشته باشید:

  • هر دربی را باید متناسب با روکش آن شست و شو داد. پس به جنس روکش توجه داشته باشید.
  • اگر لکه های موجود روی درب، خیلی غلیظ بودند بهتر است از شوینده های خاصی استفاده شود.
  • می توانید برای تمیزی و براق کردن یراق آلات استیل یا فلزی روی درب از براق کننده ها استفاده کنید.
  • به هنگام شست و شوی دستگیره یا دیگر ابزارآلات درب، از وسایل تیز استفاده نکنید تا خط و خش روی آن نیفتد. بهترین وسیله استفاده از یک اسفنج نرم است.
مشاهده کنید: لمسه کوبی درب چیست

چگونه طول عمر درب را افزایش دهیم؟

حالا که صحبت از شست و شو و براق کردن درب های ضد سرقت در میان است، پیش از این که به سراغ راهکارهای آن برویم، در مورد چند ترفند با شما صحبت می کنیم که طول عمر درب را افزایش می دهد. اولین نکته ای که باید بدانید این است که برای افزایش دوام درب های ضد سرقت از روکش های خاصی استفاده می شود که عموما ضد زنگ و ضد خش هستند. مثلا بهترین روکش های چوبی موجود در بازار، از چوب راش یا گردو ساخته شده اند.

اما چه کنیم که این درب های ضد سرقت، دوام داشته باشند و روکششان خراب نشود؟

  • روغن کاری کنید: اولین راهکار این است که به طور مرتب و منظم دست به روغن باشید و درب ضد سرقت خود را روغن کاری کنید. مثلا اگر دیدید درب خانه به درستی بسته نمی شود یا صدا می دهد، بهتر است که لولا یا قفل آن را روغن کاری کنید. به هرحال با گذشت زمان، گرد و خاک زیادی روی درب می نشیند و در نتیجه، عملکرد آن را تضعیف می کند. به همین دلیل است که روغن استفاده می کنند تا هم آن را نرم تر کرده و هم آلودگی ها را برطرف کند.
  • از براق کننده استفاده کنید: حتما شما هم درب هایی را دیده اید که از تمیزی برق می زنند. اما فکر نکنید که این براقیت با همان پارچه و دستمال به دست آمده است. در واقع براق کننده های خاصی در بازار وجود دارند که با استفاده از آن ها، هم به طرز خیلی خوبی، از درب محافظت می کنند و هم این که درب را تمیز نگه می دارند. در ضمن برق خاصی هم روی روکش درب ایجاد می کنند که چشم را خیره می کند.

تمیزی درب

آغاز به تمیز کردن درب ضد سرقت

زمانی که می خواهید درب ضد سرقت را تمیز کنید، یادتان نرود که شلنگ مستقیم آب با فشار بالا را روی آن نگیرید. کافیست که از یک پارچه مرطوب و مقداری تمیزکننده استفاده کنید. آب مستقیم با فشار بالا، روکش درب ضد سرقت را خراب می کند و طول عمر آن را به مرور کاهش می دهد.

اگر درب شما از جنس فلز است و روکش رزین دارد، بهتر است برای پاک کردن خط و خش های موجود، آن را با یک دستمال نرم و مقداری خمیردندان پاک کنید. این کار معجزه می کند و خش ها را از بین می برد.

یکی از نکاتی که به هنگام نصب درب ضد سرقت باید به آن توجه داشته باشید و بعدها برای افزایش طول عمر آن به کار می آید، این است که اگر قرار است آن را در محیط خارجی نصب کنید، حتما از یک سایبان برای آن نیز بهره ببرید تا باد و باران به آن گزندی وارد نکنند.

بعد از اتمام باران هم می توانید با یک دستمال خشک و نرم، آب اضافه را از روی درب بردارید. این گونه کمتر به نظافت آن احتیاج خواهید داشت.

یادتان باشد که روی درب های ضد سرقت، معمولا یک لایه روکش از جنس پودر زده می شود. بنابراین هرگونه مواد شیمیایی می تواند این لایه را از بین ببرد. پس حواستان به این نکته هم باشد.

همان طور که در ابتدای متن نیز گفتیم برای تمیز کردن هر یک از روکش های درب ضد سرقت به نوع خاصی از شوینده احتیاج دارید. بنابراین به این نکته نیز دقت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه نصب درب ضد سرقت

تمیز کردن درب چوبی ضد سرقت

وقتی که از چوب حرف می زنیم، در واقع متریالی در ذهنمان است که با وجود زیبایی فراوان، حساسیت زیادی دارد و باید مراقبت های ویژه ای از آن ها صورت بگیرد.

بحث تمیز کردن درب ضد سرقت چوبی که در میان باشد، باید به دنبال متریال و وسایل خاصی برویم که احتمال آسیب رساندن به چوب را کمتر کند. اولا که توصیه می کنیم هر هفته، دست کم یک بار، با دستمال مرطوب و نرم روی آن را تمیز کنید تا گرد و غبار و به لایه های درونی آن نفوذ نکنند. اگر این روتین رو حفظ کنید، در آینده به مشکل چندان زیادی برخورد نخواهید کرد و لکه ها ثابت و دائمی نمی شوند. یادتان نرود که آلودگی های محیطی، روی درب های ساختمانی هم می نشینند. پس حتما به تمیزکاری و شست و شو احتیاج دارند.

روش های تمیز کردن درب ضد سرقت چوبی

برای تمیز کردن درب ضد سرقت چوبی، ترفندهای زیر را به کار بگیرید:

  • در ابتدا، یک ظرف پر از آب و صابون درست کنید. نکته این جاست که اگر روی درب شما، شیشه هم کار شده است، بهتر است که آب موردنظر، کمی گرم تر باشد و مقدار صابون را هم بیشتر کنید. یک اسفنج نرم بردارید و در این محلول فرو کنید و سطح چوبی درب را با آن پاک کنید. اگر دلتان نمی خواهد که از صابون استفاده کنید، محلول شیشه پاک کن هم می تواند گزینه ی خیلی خوبی باشد. بعد از اتمام کار، یک دستمال نیمه مرطوب را روی سطوح درب بکشید تا باقی مانده ی آب و صابون پاک شود.
  • بعد از این که کار شستن سطح درب ضد سرقت تمام شود، آن را باز کنید و لبه ی بالا، پایین و حاشیه ای که رو به بیرون است را نیز تمیز کنید.
  • در صورتی که لکه ی آلودگی موجود روی درب، مقاوم بود و نتوانستید آن را پاک کنید، می توانید از چند قطره تینر رنگ استفاده کنید. دقت داشته باشید که اندازه ی این تینر باید خیلی کم باشد( در حد چند قطره) وگرنه ممکن است به درب آسیب های زیادی وارد کند.
  • اگر در خانه تان یک بخارشوی در اختیار دارید، می توانید از آن نیز برای تمیز کردن درب ضد سرقت استفاده کنید. یادتان نرود که این وسیله از هیچ گونه شوینده ای استفاده نمی کند و به همین دلیل آسیبی به درب نیز وارد نخواهد کرد. بنابراین بهترین وسیله برای تمیزکاری و براق کردن درب های ضدسرقت به حساب می آید.

تمیزکاری درب های قدیمی

در صورتی که درب مورد نظرتان خیلی قدیمی است و تمیزکاری فایده ی چندانی ندارد.، باید فکری اساسی به حال آن کرد. مثلا اگر قسمت های پایین یا بالایی درب به علت رطوبت یا..، دچار پوسیدگی و رنگ رفتگی شده است، می توانید با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص، رنگ روی درب را کاملا پاک کنید و از یک رنگ جدید استفاده نمایید. رنگ جدید، ظاهری نو و براق به درب شما خواهد داد.

برخی مواقع، از سمباده و به شکل دستی نیز برای پاک کردن رنگ درب ضد سرقت استفاده می کنند. اما کاری سخت و زمان بر است. در حالی که حلال های شیمیایی رنگ، خیلی سریع و راحت این کار را انجام می دهند.

بعد از این که کار رنگ کردن چوب تمام شد، می توانید از یک پنکه ی کوچک رومیزی برای سریع خشک شدن رنگ، استفاده کنید.

تمیز کردن درب ورودی

روش هایی برای براق کردن درب ضدسرقت

حالا که از بحث تمیزکاری درب گذشتیم، نوبت به جلا دادن و براق کردن آن می رسد. برای انجام این کار، دو راهکار اساسی و اصلی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

استفاده از کیلر و سیلر

کیلر و سیلر در واقع نوعی پوشش دهنده ی چوب هستند که باعث می شوند تا براقیت درب بیشتر شود. شما برای این که درب ضد سرقت خانه، جلای بیشتری پیدا کند، می توانید از کیلر و سیلر استفاده کنید. در ابتدا باید درب را به خوبی سمباده بزنید تا سطح کار تمیز و صاف شود. بعد از آن، سیلر را باید با تینر ترکیب کنید و با استفاده از یک قلم مو، روی درب بکشید. بعد از اینکه خشک شد، آن را دوباره سمباده بزنید و با یک دستمال مرطوب، چوب های اضافه و دیگر مواد را از روی آن پاک کنید. در نهایت هم کیلر را با تینر مخلوط کنید و با قلم مو روی درب بزنید.

از شاپون استفاده کنید

کسانی که در کار هنرهای تزئینی و پتینه کار هستند، احتمالا به خوبی با شاپون آشنایی دارند. این ماده که شبیه به قیر است، درست مثل رنگ عمل می کند. شاپون را می توانید در رنگ های قهوه ای یا مشکی از بازار تهیه کنید. زمانی هم که با بنزین یا تینر ترکیب می شود، می توان به عنوان رنگ روی درب از آن استفاده کرد. چرا که براقیت و شفافیت زیادی به همراه می آورد.

همچنین مشاهده کنید: نحوه تعویض مغزی قفل

خرید درب ضد سرقت

اما در صورتی که تصمیم به خرید درب ضد سرقت دارید و می خواهید مطمئن شوید که بهترین گزینه ی موجود را انتخاب کرده اید، سری به منوی محصولات رستاچوب بزنید. در این وبسایت انواع و اقسام نمونه های درب ضد سرقت و یراق آلات مربوط به آن، عرضه می شود و شما می توانید با مناسب ترین قیمت، درب موردنظرتان را خریداری کنید.

کافیست سفارش خود را ثبت کنید یا این که با شماره های مندرج در وبسایت تماس بگیرید تا همکاران شما را راهنمایی کنند.

نتیجه گیری

باید بدانید که درب های ضد سرقت نیاز به مراقبت فراوانی دارند. معمولا استفاده از یک دستمال مرطوب آغشته به صابون برای پاک کردن درب های ضد سرقت، کاملا مناسب است. اما اگر درب شما خیلی قدیمی بود یا این که لکه های ماندگار و مقاومی داشت، بهتر است به سراغ استفاده از روش های دیگری بروید که به تفصیل در این مقاله، برایتان توضیح دادیم.

در نهایت باید اشاره کنیم که اگر مراقبت درستی از درب های ضد سرقت، صورت بگیرد می توانید طول عمر آن را دوبرابر کنید و از خراب شدن آن جلوگیری به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *